Iranas smogė Izraeliui – pagrindiniai momentai

Pasaulis, SaugumasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu

Iranas atsikeršijo už sunaikintą konsulatą

Iranas surengė masinę ataką prieš Izraelio teritoriją, panaudodamas tam bepilotes skraidykles ir raketas. Tai buvo atsakas į Izraelio ataką prieš iraniečių konsulinį skyrių Damaske.

Televizijos kanalo ABC šaltinių teigimu, Iranas atakai panaudojo iki 500 dronų ir maždaug 150 raketų.[1]

Kanalas „Al Arabiya“ nurodo, kad bepilotės skraidyklės buvo paleistos iš vakarinių Irano provincijų, įskaitant Kermanšachą. Taip pat prie atakos prisidėjo maištaujantys Jemeno hučiai ir Libane dislokuoti judėjimo „Hezbollah“ daliniai.[2]

„Sky News Arabia“ teigimu, iraniečiai atakai panaudojo dronus „Shahed-238“. Agentūros IRNA šaltiniai teigia, kad buvo panaudotos ir balistinės raketos.[3]

ABC patikslino, kad Iranas taikėsi išimtinai į karinius Izraelio objektus.

„Al Arabiya“ teigimu, britų ir amerikiečių kariniai numušė apie 100 iraniečių dronų. Oro taikinius virš Amano atakavo ir Jordanijos priešlėktuvinės gynybos pajėgos.

Irano valstybinė agentūra IRNA nurodė, kad Negevo dykumoje esanti Izraelio karinių oro pajėgų bazė buvo apšaudyta raketomis „Haibar“. Agentūros šaltinių teigimu, bazė buvo rimtai apgadinta. Oficialus Izraelio kariuomenės atstovas Danielis Hagaris (Daniel Hagari) patikino, kad bazė apgadinta minimaliai.[4]

Apie žuvusiuosius informacijos, kol kas, nėra.

Izraelio medikai suteikė pagalbą 31 žmogui. Šalies greitosios medicininės pagalbos tarnyba patikslino, kad dauguma kreipėsi dėl streso ar pakeliui į saugias vietas patirtų nedidelių sužalojimų.

Izraelis tikino esąs viskam pasirengęs

Irano islamo revoliucijos sargų korpusas nurodė, kad Izraelio teritorijoje atakuoti taikiniai buvo atsakas į nuolatinius Izraelio nusikaltimus, įskaitant ir konsulinio korpuso Damaske apšaudymą.

Irano dvasinis lyderis ir vadovas Ali Homeinis (Ali Khamenei) tinkle „X“ patikino, kad piktasis režimas bus nubaustas.[5]

Irano URM nurodė, kad Izraeliui smogta savigynos rėmuose, taip atsakant į nuolatinę karinę agresiją.

Nuolatinė Irano atstovybė prie JTO Amerikai rekomendavo nusišalinti nuo islamo respublikos ir Izraelio konflikto.

Iraniečių agentūra „Fars“ nurodė, kad Teheranas gali smogti ir Jordanijai, jeigu pastaroji nuspręs įsikišti. Irano gynybos ministras Muhamedas Reza Aštijantis (Mohammad-Reza Ashtiani) prigrasino atsaku visiems tiems, kurie žydams suteiks teritoriją arba oro erdvę atakoms prieš islamo respubliką.

Arabai
Po žinios apie ataką, arabai išėjo į gatves tuo pasidžiaugti, Eltos nuotrauka

Izraelio pasirengimų neužteko?

Tel Avivas dar balandžio 13 d. vakare pranešė atšaukiantis visus užsiėmimus ugdymo įstaigose bei iki tūkstančio žmonių apribojantis masinius renginius.

Prieš pat iraniečių ataką paviešintame vaizdo įraše Izraelio premjeras Benjaminas Netanjahu (Benjamin Netanyahu) tikino, kad žydų valstybė pasirengusi bet kokiam tolesniam scenarijui ir tikrai smogs atgal tam, kas smogs jai.[6]

Taip pat Izraelis paprašė skubiai surengti JTO Saugumo Tarybos posėdį.

Pasaulio reakcija buvo prognozuojama

Vakarų šalys vieningai stojo į Izraelio pusę. JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden), po konsultacijos su komanda nacionalinio saugumo klausimams, patikino, kad žydų valstybė sulauks visokeriopo JAV palaikymo. Europos diplomatijos vadovas Žozepas Borelis (Josep Borrell) pasipiktino iraniečių ataka.

JTO generalinis sekretorius Antojinus Guterešas (António Guterres) pasmerkė ataką ir paragino tuojau pat nutraukti karinius veiksmus (Gazos Ruože kariniai veiksmai, nepaisant nuolatinių raginimų, nenutrūksta).

JAV prezidentas Dž.Baidenas po atakos paskambino Izraelio premjerui B.Netanjahu.

Skubiai uždaromos oro erdvės

Izraelis ir Irakas uždarė savo oro erdves. Dalis aviakompanijų pranešė keičiančios skrydžių grafikus.

Kai kurių šalių oro skrydžių reguliatoriai uždraudė savo avialinijoms naudoti Irano, Izraelio bei Jordanijos oro erdvėmis bei skraidinti į šias šalis.

Konflikto paaštrėjimą buvo galima numatyti

Balandžio 1 d. agentūra SANA pranešė, kad Izraelio karinės oro pajėgos atakavo Damaską. Per smūgį į Irano konsulatą žuvo keli aukšti iraniečių kariškiai. Izraelis oficialiai atakos nekomentavo.

Teheranas patikino, kad Izraelis sulauks atsako. Balandžio 12 d. leidinys „The Wall Street Journal“ įspėjo, kad ataka įvyks per artimiausias paras.

Saugumu tarybos posėdis turėtų įvykti šiandien

JTO Saugumo Tarybos posėdis dėl Irano atakos prieš Izraelį turėtų įvykti sekmadienį, balandžio 14 d., šeštadienį žurnalistus informavo nuolatinė Maltos atstovybė prie JTO, balandį pirmininkaujanti Saugumo Tarybai.[7]

„Posėdis suplanuotas balandžio 14 dieną,16:00 val. (23:00 Lietuvos laiku)“, – nurodė Maltos diplomatinė atstovybė.

Anksčiau nuolatinis Izraelio atstovas JTO Giladas Erdanas (Gilad Erdan) pranešė, kad jo šalis paprašė surengti skubų Saugumo Tarybos posėdį. Jis taip pat pasiūlė įvertinti Teherano veiksmus, o Islamo revoliucijos sargų korpusą priskirti teroristinėms organizacijoms.