Indonezijos parlamentas šiandien priėmė įstatymą, kuriuo nusprendė perkelti sostinę iš Džakartos, kuri jau kurį laiką grimzta po vandeniu, į vietovę už 2000 km Borneo saloje, vadinamą Kalimantanu. Naujoji sostinė vadinsis Nusantara, ji bus statoma kaimo vietovėje, statybos turėtų prasidėti jau šiemet.
Apie poreikį perkelti sostinę Indonezijos prezidentas Joko Widodo pirmą kartą užsiminė 2019 m. balandį. Kaip to priežastis jis nurodė kylantį jūros lygį ir itin didelį gyventojų tankį. Kai kurie Džakartos rajonai per metus nugrimzta 10-20 cm. Spėjama, kad iki 2050 m. po vandeniu gali atsidurti trečdalis miesto. Džakartoje šiuo metu gyvena per 30 mln. gyventojų, didmiestis kenčia nuo didelių infrastruktūros problemų, transporto spūsčių ir oro užterštumo.
Naujoji sostinė užims maždaug 56180 ha plotą Rytų Kalimantano provincijoje. Beje, dalis Borneo salos priklauso Malaizijai ir Brunėjui. Bendrai projektui suplanuota 256142 ha ploto, o ateityje dar planuojama skirti papildomų plotų.
Pirminiuose naujosios sostinės planuose – utopinis aplinkai nekenkiančio „sumanaus“ miesto projektas, tačiau kol kas patvirtinta labai nedaug detalių. Nors aplinkosaugininkai projektą kritikuoja, mat atogražų miškais apaugusioje saloje dėl kasybos ir alyvpalmių auginimo ir taip daroma didelė žala ekosistemai bei sparčiai nyksta retų augalų ir gyvūnų rūšys, J. Widodo tikino, kad naujoji sostinė bus miestas, „kuriame žmonėms bet kuri vieta bus netoli, jas visas galės pasiekti pėstute ar dviračiu ir tarša bus nulinė“.
Pasaulio gamtos fondo duomenimis, šiuo metu Borneo gyvena 222 žinduolių rūšys (44 iš jų – endeminės), 420 paukščių rūšių (37 endeminės), 100 varliagyvių rūšių (19 endeminės).
„Statysime naują šalies centrą, ten veiks ne tik vyriausybės įstaigos, bet ir inovacijų centras, kuris taps magnetu pasauliniams talentams“, – tvirtino jis.
Pavadinimas Nusantara indoneziečių kalba reiškia salyną, jis buvo išrinktas iš 80 pasiūlymų, nes yra gerai suprantamas ir lengvai įsimenamas. Naująjį miestą valdys Valstybės sostinės administracija, jos vadovus penkerių metų kadencijai skirs tiesiogiai prezidentas. Jei viskas vyks sklandžiai, pirmieji pareigūnai į naujus sostinės biurus turėtų persikelti 2024 m.
Biudžeto detalės neskelbiamos, tačiau ankstesniuose pranešimuose buvo minima, kad projektas atsieis 33 mlrd. JAV dolerių (28,9 mlrd. Eurų). Indonezija nėra pirmoji regiono šalis, perkelianti valdžios institucijas iš per tankiai apgyvendintų miestų. Malaizija 2003 m. perkėlė savo vyriausybę iš Kvala Lampūro į Putradžają, o Mianmaras 2006 m. sostinę perkėlė iš Jangono į Neipidą.
Pavojus dėl kylančio jūros lygio t.p. kyla JAV miestams Vašingtonui, Hiustonui ir Naujajam Orleanui, Nigerijos miestui Lagosui, Kinijos sostinei Pekinui.