Idėjos, ką veikti su vaikais per karantiną

Suprasti akimirksniu
Idėjos, ką veikti per karantiną
Karantino metu daugelis tėvų nuolat laužo galvas kuo užimti vaikus.

Tėvams tenka laužyti galvas kuo užimti vaikus per karantiną

Dėl koronaviruso pandemijos Lietuvoje įvesti karantino suvaržymai verčia ne tik stoti įvairius verslus ar dalį žmonių dirbti iš namų. Siekiant mažinti COVID-19 plitimą dauguma vaikų taip pat laikinai pamiršo mokyklos suolus ar darželius, o likę namuose vaikai dažnai nežino kuo užsiimti.

Ekspertai neslepia ir jau dabar perspėja, jog net praėjus antrajai koronaviruso bangai šis visiems sunkus laikotarpis taip lengvai nepasibaigs. Jau dabar užsimenama apie nemenką trečiosios bangos tikimybę, tad veikiausiai net ir pasibaigus antrajam karantinui rudeniop vėl lauks griežtesnių saugojimosi priemonių įvedimas.

Tik kaip tokiu sunkiu laikotarpiu sugalvoti kuo daugiau veiklų vaikams? Be įprasto gyvo mokymosi mokyklose ar įvairių užsiėmimų darželyje vaikai gan greitai pradeda nuobodžiauti ir tinkamai jų neužėmus dienos gali slinkti itin liūdnai. Būtent todėl pateikiame ilgą įvairių veiklų sąrašą, kuris turėtų padėti atsakyti į klausimą, ką veikti su vaikais ir šeima karantino metu.

Idėjos, ką veikti su šeima per karantiną

Jei pritrūkote idėjų ir nebežinote kuo užimti vaikus, štai keletas idėjų, kurias galite įgyvendinti drauge su visais šeimos nariais:

  1. Nors karantino metu raginama likti namuose ir stengtis nebendrauti su kitomis šeimomis, tačiau niekas nedraudžia vaikščioti gamtoje ir mėgautis grynu oru su savo šeimos nariais. Taigi, karantino laikotarpį galite išnaudoti įvairioms lauke esančioms gražioms lankytinoms vietoms. Veikiausiai net ir neišvažiavę iš savo gyvenamojo miesto rasite ne vieną įdomią vietą.
  2. Pasiūlykite vaikui mokytis naujos užsienio kalbos. Jei vaikas vyresnis, tą gali daryti ir vienas su menku tėvų įsikišimu. Tačiau tokia veikla bus daug įdomesnė, jei į procesą įsitrauks ir kiti šeimos nariai.
  3. Manote, jog stovyklauti galima tik geru oru ir lauke? Klystate! Stovyklą galima įkurti ir viduryje kambario, o palapinę atstos ant kėdžių ištiesta paklodė.
  4. Stalo žaidimai – puikus būdas smagiai praleisti laiką ir drauge lavinti protą. Galima rasti daugybę žaidimų, kurie yra pritaikyti skirtingoms amžiaus grupėms, skirtingam žaidžiančiųjų kiekiui ir pan., tad tikrai rasite tinkamos veiklos ne tik vyresniems, bet ir vos kelių metų vaikams. Lygiai taip pat galite išmėginti žaidimus su kortomis.
  5. Maisto gaminimas taip pat gali tapti smagiu laiko praleidimu. Galbūt vaikas jau seniai domėjosi kaip iškepti jūsų firminius sausainius arba kokį kitą patiekalą? Taip pat drauge galite susigalvoti įvairių maisto gaminimo temų: tam tikros šalies receptų išbandymas, tam tikrų spalvų ar ingredientų patiekalų gaminimas ir t. t.
  6. Sportas – sveikata ir aktyvios veiklos tikrai nereikia užmiršti vien todėl, jog tenka būti namuose. Galite rasti daugybę įvairių vaizdo pamokėlių, pritaikytų įvairaus amžiaus žmonėms, todėl pratimus galite daryti ne tik jūs, bet ir vaikai.
  7. Karantino laikotarpiu neveikia teatrai, bet įvairius vaidinimus galima drąsiai susikurti namuose. Pastatykite su vaikais spektaklį pagal mėgiamą ar savo susigalvotą istoriją, išmėginkite galimybę susikurti lėlių teatrą arba tiesiog kurkite spektaklį su rankų šešėliais.
  8. Jei visa šeima ar bent dalis jos mėgsta skaityti knygas, galite įkurti savo šeimos knygų klubą. Taip ne tik skatinsite vienas kitą skaityti įvairius kūrinius, bet ir aptarsite įspūdžius, padiskutuosite kaip kiekvienas supratote tam tikrą knygą ir t. t.
  9. Galbūt iki šiol manėte, jog remontas – išskirtinai tik suaugusiųjų reikalas? Visgi į smulkius remonto darbus gan entuziastingai gali įsilieti ir vaikai. Pavyzdžiui, su vaiku galite dekoruoti sieną perdažyti baldą ar pan. Žinoma, visada naudokite saugius dažus ir gerai vėdinkite patalpas, net jei dažai neskleidžia blogo kvapo.
  10. Nors tvarkymasis vaikams dažniausiai asocijuojasi su nuobodžia veikla, tačiau didžiąją laiko dalį praleidžiant namuose tikrai svarbu reguliariai tvarkytis. Tokią veiklą galite paįvairinti papildomu tikslu. Pvz., pasiūlykite perrūšiuoti drabužius ar žaislus, kad šiuos būtų galima paaukoti, pasiūlykite surinkti nebereikalingus žaislus, kad juos pardavus būtų galima nupirkti kokį nors kitą norimą daiktą ir pan.
  11. Visa šeima dėliokite dėlionę arba leiskite tuo užsiimti pačiam vaikui. Kadangi yra įvairiam amžiui pritaikytų dėlionių, tikrai rasite tokių, kurios sudomins visus šeimos narius.
  12. Įvairūs rankdarbiai taip pat gali tapti puikiu laiko praleidimo būdu. Jei iki šiol nei jūs, nei jūsų vaikas nesidomėjo jokiais rankdarbiais, galbūt pats laikas išmėginti dekupažą, modelino lipdinius ar kokią nors kitą veiklą?
  13. Ar žinote nors vieną magišką triuką? Net jei ir ne – nieko tokio. Internete rasite daugybę magiškų triukų, kurių atlikimo subtilybes galėsite smagiai mokytis drauge su vaiku.
  14. Turite šeimoje muzikantų? Surenkite koncertą! Net jeigu negrojate jokiais instrumentais, vis tiek galite surengti karaokės vakarą, kuris pradžiugins ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius.
  15. Filmų mėgėjams gali patikti idėja įkurti filmų klubą. Jame šeimos nariai turėtų aptarti matytą filmą. Skatinkite vaiką samprotauti ir papasakoti ne tik kas patiko ar nepatiko, bet ir kaip vaikas elgtųsi herojaus vietoje, kodėl herojus priėmė būtent tokį sprendimą ir pan.
  16. Žaiskite mokyklą. Leiskite vaikui atlikti mokytojo vaidmenį, o patys tapkite mokiniu arba mokiniais lai būna mažamečio žaislai.
  17. Jeigu turite vyresnio amžiaus vaiką, kuris mėgsta rašyti, galite drauge sukurti šeimos laikraštį, trumpą knygelę, eilėraštį ir t. t. Yra daugybė būdų, kaip toliau lavinti vaiko rašymo gabumus.
  18. Panaši idėja gali būti įgyvendinta ir su piešimo mėgėjais – sukurkite šeimos piešinių albumą arba iškabinkite tam tikrus piešinius taip, tarsi kambarys būtų jūsų mažytė meno kūrinių galerija. Galite susigalvoti įvairių temų piešiniams – nuo smagių šeimos istorijų apipavidalinimo iki tam tikros šventės ar metų laikams tinkančių piešinių.
  19. Drabužių dekoravimas taip pat gali patikti visai šeimai. Paimkite pabodusius ar jau nebenaudojamus drabužius ir iš jų sukurkite kažką naujo. Galite pasitelkti įvairias skirtingas technologijas – siuvinėjimą, piešimą ar net karpymą.
  20. Nors karantino metu negalime nevaržomai bendrauti su kitur gyvenančiais artimaisiais ar draugais, tačiau juos pasiekti galima ir kitais būdais. Su vaikais rašyti popierinius laiškus – jų kūrimas ir puošimas gali būti itin įdomia veikla, o jeigu laiškus gavę žmonės nepatingės atsakyti, vaikams tai suteiks dar daugiau džiaugsmo.
  21. Manote, jog moksliniai eksperimentai skirti tik suaugusiesiems? Klystate! Interneto platybėse rasite daugybę nesudėtingų eksperimentų, kuriuos galėsite atlikti drauge su vaiku.
  22. Slėpynės gali būti žaidžiamos ne tik slepiantis žmonėms, bet ir slepiant tam tikrą daiktą. Vienas iš žaidėjų turėtų paslėpti kambaryje kokį nors daiktą, o kitas – jo ieškoti, vadovaujantis paslėpusiojo užuominomis.  T. y., vis artėjant prie daikto jį paslėpęs žmogus turėtų sakyti „šilta“, o tolstant – „šalta“.
  23. Surenkite madų šou. Leiskite vaikui matuotis įvairius tėvų drabužius ir aksesuarus, juos derinti, jog šie atrodytų gražiai ar juokingai – tai turėtų būti smagu daugeliui vaikų.

Bendros veiklos naudingos tarpusavio santykių stiprinimui

Tikimės, jog šios idėjos bus naudingos ir padės lengviau apsispręsti ką kasdien veikti su nuobodžiaujančiais vaikais. O galbūt idėjų sąrašas netgi padėjo patiems sugalvoti kitokių veiklų? Juk niekam ne paslaptis, kad kuo daugiau dienų praleidžiame namuose, tuo dažniau kyla klausimų ką veikti toliau ir tuo sunkiau išmąstyti kažką naujo.

Drauge praleistas laikas ne tik nuramins vaikus ir padės jiems tobulėti, bet ir stiprins tarpusavio santykius. Būtent todėl siūlome į visas veiklas įsitraukti drauge su vaiku, o ne palikti jį nuolatos žaisti vieną. Žinoma, nepamirškite ir to, jog visos veiklos turi būti saugios.

Be to, atminkite, jog ilgas buvimas namuose gali atnešti ne tik nepatogumus, bet ir naudą. Tokiu metu turite puikią galimybę daugiau laiko praleisti su šeima ir daugiau dėmesio skirti atžalos ugdymui. Per žaidimus, pokalbius ir kitas veiklas ne tik sukursite stipresnį tarpusavio ryšį, bet ir padėsite vaikui geriau suprasti pasaulį, jį auklėsite, skatinsite jo kūrybiškumą bei gabumus.