Į PVM mokėtojų sąrašą siūlo traukti visus perkančius iš užsienio

Lietuva, VerslasG. B.
Suprasti akimirksniu
PVM
Keičiasi smulkių verslų registravimosi PVM mokėtojais schema. Cartist/Unsplash nuotrauka

Keičiasi PVM apmokestinama suma – ji sieks 55 tūkst. eurų

Nuo 2025 m. sausio 1 d. keičiasi taisyklės, kurios nustato aplinkybes, kada šalyje veikiantis smulkusis verslas turi registruotis PVM mokėtoju[1].

Iki šiol tokiam verslui reikėdavo skaičiuoti paskutinių 12 mėnesių pardavimo pajamas Lietuvoje, neapribojant jų kalendoriniais metais. 

Tokiu atveju, kai pajamos viršydavo 45 000 eurų ribą, verslai privalėjo registruotis PVM mokėtojais ir mokėti PVM nuo tokią sumą viršijančių pardavimų.

Tačiau nuo kitų metų situacija keičiasi. Nuo sausio 1 d. įsigalioja PVM įstatymo pataisos. Smulkiam verslui jos reiškia tai, kad bus didinama pajamų iš pardavimų Lietuvoje suma iki 55 000 eurų.

Pajamos bus skaičiuojamos ne slenkančiu paskutinių 12 mėnesių principu, bet kalendoriniais metais.

Iki šiol neužsiregistravę PVM mokėtojais, smulkieji verslininkai sausio mėnesį turės iš naujo suskaičiuoti visas 2024 m. kalendorinių metų pardavimo pajamas Lietuvoje.

Jeigu bendra 2024 kalendorinių metų pajamų suma viršys 55 tūkst. eurų, tokie asmenys privalės registruotis PVM mokėtojais.

Tai taip pat reiškia, kad visus pardavimus per 2025 kalendorinių metų laikotarpį jie privalės apmokestinti PVM. 

Sezoniškumas
Pokytis didžiausią įtaką padarys tiems smulkiesiems verslams, kurie veikia sezoniška. Emmy Smith/Unsplash nuotrauka

PVM įstatymo pokytis labiausiai palies dirbančius sezoniškai

Kaip pastebi ekspertai, PVM mokėtojais smulkaus verslo savininkai turės užsiregistruoti ir sezoninio darbo atveju.

Iki šiol, skaičiuojant pajamas per praėjusius 12 mėnesių, vieno ar dviejų mėnesių aukštos pardavimų Lietuvoje pajamos nulemdavo vienkartinį 45 000 eurų ribos viršijimą.

Dabartinis pokytis, kai PVM ribą reikia skaičiuoti dvejų kalendorinių metų principu, o kiekvienais metais atskirai neturi būti viršyta 55 000 eurų riba, reiškia, kad sezoniniai verslai peržengę 55 000 pardavimo pajamų ribą, taip pat privalės visus 2025 kalendorinius metus mokėti PVM nuo Lietuvoje parduodamų prekių, paslaugų.

Primename, kad PVM pokyčių Lietuvoje buvo siūlyta ir anksčiau. Pernai, išaugus infliacijai ir kainoms, buvo siūloma nuo 45 000 eurų iki 65 000 padidinti metinės apyvartos ribą, nuo kurios tampama PVM mokėtoju[2].

Tai siūlančias įstatymo pataisas tuomet registravo seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas Algirdas Butkevičius.

Jis teigė, kad dar 2014 m. nustatytas 45 tūkst. eurų pajamų slenkstis, kurį pasiekę smulkieji verslininkai turėtų registruotis PVM mokėtojais, vėliau taip ir nebuvo keistas, nors remiantis Valstybės duomenų agentūros duomenimis, vien 2022 m. prekės ir paslaugos brango 20 proc

„Metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų, būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro, paslaugų, transporto kainų padidėjimas. Augant infliacijai gamintojams kainos išaugo net 34 proc.“,– sakė A. Butkevičius.

Parlamentaras tada teigė, kad 45 tūkst. eurų PVM mokėtojo riba trukdo plėtotis jaunam verslui, taip tarsi stabdydama verslo veiklą ir skatindama verslininkus trauktis į šešėlį.

Atsižvelgiant į tai, pataisos esą turėtų teigiamą įtaką verslo sąlygoms ir jo plėtrai. Vis dėlto, parlamentaro iniciatyva seime didelio palaikymo nesulaukė.

ES narės turi suvienodinti PVM smulkiam verslui

PVM įstatymo pataisa, reguliuojanti smulkaus verslo PVM mokėjimo pokyčius, įsigalioja nuo 2025 m. sausio 1 d.

Ši pataisa yra tiesioginis Europos Komisijos (EK) direktyvos įgyvendinimas, privalomas visoms ES valstybėms narėms.

Teigiama, kad PVM direktyva, kurią privalo įgyvendinti visos Europos Sąjungos (ES) valstybės narės, yra skirta suvienodinti ES smulkaus verslo konkuravimo galimybes.

PVM mokėtojais taps tie, kurie perka paslaugas iš užsienio įmonių

Rugpjūčio mėnesį Finansų ministerija įregistravo PVM projektą, kuriam pritarus 2025 m. PVM mokėtojais taps visi ekonominę veiklą vykdantys juridiniai ir fiziniai asmenys nepriklausomai nuo pajamų dydžio, jei tik jie perka paslaugas iš užsienyje registruotų asmenų.

„Prievolė registruotis PVM mokėtoju ir skaičiuoti PVM bei mokėti jį į biudžetą tenka apmokestinamiesiems asmenims, kurie šalies teritorijoje tiekia prekes arba teikia paslaugas, išskyrus atvejus, kai šalies teritorijoje tiekiamos tik tokios prekės ir (arba) teikiamos tik tokios paslaugos, už kurias prievolė apskaičiuoti ir sumokėti į biudžetą PVM pagal šio Įstatymo 95 straipsnio 2, 3 ir 4 dalių nuostatas tenka pirkėjui. Toks asmuo privalo registruotis PVM mokėtoju, neatsižvelgiant į tai, ar jis buvo registruotas PVM mokėtoju šio Įstatymo 71 straipsnio ar XII skyriaus penktajame, šeštajame ir septintajame skirsniuose nustatyta tvarka“, – teigiama įstatymo projekte[3].

Tokia pataisa paveiktų ženklią dalį Lietuvos piliečių. Tai liečia pavežėjus, kurie perka „Bolt“ paslaugas iš Estijos įmonės arba asmenis, kurie vykdo nuomos veiklą bei pasirenka mokėti komisinius „Booking.com“ platformoje, taip pat tuos, kurie reklamuoja savo prekes per feisbuką, turi savo interneto svetainę ir perka įvairius IT sprendimus iš užsienio įmonių ir t.t[4].

Diskutuotina ir tai, kad projektas yra pateiktas jau dabar, tačiau jo svarstymas įvyks tik 2024 m. gruodžio mėnesį. Tai reiškia, kad jį patvirtinti turėtų jau naujai suformuota Vyriausybė bei seimas.