Pigios grožio procedūros Turkijoje ne visada baigiasi sėkmingai
Per pastarąjį dešimtmetį Turkija ėmė garsėti ne tik kaip populiari atostogų kryptis, tačiau ir kaip pigių dantų implantų ar kitų medicininių procedūrų vieta.
Taip didieji Turkijos miestai ir jų medicinos klinikos tapo vienu karščiausių medicininio turizmo taškų, o tarptautinė estetinės plastinės chirurgijos draugija Turkiją priskiria dešimčiai šalių, kuriose atliekamos populiariausios estetinės operacijos: krūtų didinimo, vokų pakėlimo, pilvo plastikos, taip pat ir odontologinės procedūros.
Tačiau neilgai trukus Turkija savo pigiomis medicininėmis paslaugomis ne tik ėmė džiuginti pacientus, tačiau ir užsitarnavo blogą reputaciją. Pernai Didžiosios Britanijos vyriausybė net atnaujino savo kelionių rekomendacijas, nurodė, kad nuo 2019 m. apie 20 šalies piliečių mirė po medicininių vizitų Turkijoje.
Nors mirtimi pasibaigusių vizitų – vienetai, siaubo istorijų ir Turkijos medikų bei odontologų pacientų ašarų – daugybė. Vieni kritikuoja kokybės stoką, kiti – piktinasi po operacinės priežiūros stoka. Dalis tam tikrus atliktos operacijos trūkumus pastebi tik po kelių mėnesių ar net metų.
Šios problemos ypač aktualios odontologinėje srityje. „Holivudinės“ šypsenos užsigeidę Vakarų Europos gyventojai skrenda į Turkiją tikėdamiesi greitos ir pigios operacijos, po kurios galės džiaugtis lygiais, baltais dantimis ir atsikratyti visų savo kompleksų.
Tačiau tokios svajonės neretai dūžta. Po operacijos pacientai atsibunda su „ryklio“ dantimis, negali valgyti, gėdijasi rodytis viešumoje, kenčia milžiniškus skausmus, o tokio darbo taisymas jau kitoje klinikoje tėvynėj kainuoja tris ar keturis kartus daugiau nei pradinė operacija.
Siaubo istorija: milžiniškas skausmas, mirtimi pasibaigti galėjusi infekcija ir visiškai sugadinti dantys
Socialiniuose tinkluose galima rasti daugybę siaubingų istorijų. Pavyzdžiui, viena britė pasakoja, kaip norėjo susitaisyti savo šypseną tačiau galiausiai ne tik liko be svajonių dantų, bet ir vos nenumirė.
Operacijos metu, jai suleidus injekciją, moters veidas ištino, jo ji nebegalėjo pajudinti, nejautė lūpų, kentė milžinišką skausmą. Tačiau Turkijos medikai išleido ją sveikti į privatų viešbučio kambarį, o vėliau pacientė grįžo namo į Jungtinę Karalystę.
Vėliau paaiškėjo, kad dantys jai buvo sudėti neteisingai, sujungti vienas su kitu, tad ji negalėjo valyti tarpdančių, dantenose įsimetė infekcija, prasidėjo kraujavimas. Negana to, Turkijoje ji pasigavo ir kitą infekciją, kuri išplito į jos kaklą, kilo problemų kvėpuojant, ji atsidūrė ligoninėje.
Nors pirminė operacija turėjo kainuoti mažiau nei kelios dešimtys tūkstančių, Anglijoje toks dantų taisymas moteriai jau kainuos apie 70 tūkst. svarų sterlingų. Turkijoje operacija kainavo 18 tūkst., taigi, iš viso, dantų taisymui moteriai būtų reikėję išleisti net 88 tūkst.
Visa laimė, kad atsirado klinika, norinti jai padėti, kitu atveju britė teigia, būtų tiesiog nebūtų turėjusi pinigų šiai problemai išspręsti. Visą šią istoriją su lietuviškais titrais galite pažiūrėti „77.lt“ „Telegram“ kanale.
O tokių istorijų, deja, bet yra ir daugiau. Vaizdo įrašų redaktoriaus asistentė Alicia Watts prieš penkerius vyko į Turkiją susitvarkyti dantų ir ilgą laiką manė, kad tai buvo puikus sprendimas. Tačiau po penkerių metų mergina pradėjo kentėti nuo nuolatinio skausmo ir daugybės infekcijų.
Jos odontologas Jungtinėje Karalystėje, apžiūrėjęs dantis pareiškė, kad Turkijoje buvo atliktas siaubingas darbas ir kad jai reikia atlikti naujas procedūras už maždaug 650 svarų sterlingų. Mergina Turkijoje už dantų tvarkymą mokėjo nuo 3 000 iki 3 500 svarų sterlingų. Alicija atsisakė taisomųjų darbų, nes tiesiog neišgalėjo sau to leisti, o dantistas pasakė, kad jos dantys galiausiai iškris[1].
Britė Melissa Davies ilgus metus taip pat buvo nepatenkinta savo šypsena, todėl išleido 6 000 svarų sterlingų, kad Turkijos klinikoje, kurią rado internete, jai būtų įdėti dantų implantai. Moteris teigia, kad ši patirtis buvo siaubinga.
Bendroje narkozėje ji išbuvo net septynias valandas, turkų odontologai pašalino penkis jos dantis, atliko net 14 dantų kanalų valymų, pradėjo darbus su implantais. Pacientė atsibudo besijausdama itin blogai, iš nosies tekėjo kraujas, buvo sunku kvėpuoti.
Grįžusi namo, ji kreipėsi į savo odontologą Jungtinėje Karalystėje, kur jai buvo pasakyta, kad situacijai ištaisyti, greičiausiai reikės specializuotos priežiūros, kuri gali kainuoti iki 30 000 svarų sterlingų. Tad tobulos šypsenos paieškos ne tik baigėsi milžiniškais skausmais, bet ir nemenkais nuostoliais[2].
Odontologai teigia, kad taisyti kolegų iš Turkijos broką tenka vis dažniau
O neseniai paskelbtoje Jungtinės Karalystės odontologų asociacijos ataskaitoje atskleista, kad 86 proc. apklaustų šalies odontologų nurodė, jog yra gydę pacientus, po nesėkmingų procedūrų užsienyje[3].
Didžiausiai pacientai vietos odontologams skundėsi dėl ne pagal jų norus atlikto gydymo, dėl skausmo, taip pat, dėl estetinių ypatybių. Odontologai teigia, kad toks broko taisymas vidutiniškai kainuoja ne mažiau kaip 500 svarų sterlingų.
Daugiau nei pusė apklaustųjų nurodė, kad su tokiais atvejais per pastaruosius trejus metus susidūrė bent kartą, o 84,6 proc. respondentų teigė, kad odontologinis turizmas yra auganti tendencija. Kaip pagrindinį to veiksnį britų odontologai įvardino pigesnes išlaidas, taip pat, ir trumpesnio laukimo laiko veiksnį.
Tačiau kai kurie odontologai išreiškė susirūpinimą, kad pacientams buvo atliekami dideli, anksčiau sveikų dantų tvarkymo darbai, dėl kurių visą gyvenimą reikės brangiai kainuojančios priežiūros arba net gali tekti prarasti dantis ir protezuoti juos. Tad sutaupyti pavyksta tikrai ne visada.