Šeimos gydytojas moteriai, kuri save laiko vyru, pasakė terminą „biologinė moteris“
JAV beprotybė tęsiasi – sukurtas precedentas, kai gydytojas nebegali kvestionuoti biologiškai, gamtiškai, DNR lygmenyje apspręstos žmogaus lyties ir apie ją kalbėti, jei žmogus manosi esantis kitos lyties, nei gimė. Kitaip sakant, transeksualui pasakyti, kokios lyties jis gimė, tampa tabu, mat žmogaus asmeninis įsivaizdavimas yra aukščiau biologijos ir medicinos mokslo.
Monrealio gydytojas buvo nušalintas nuo pareigų trims mėnesiams po to, kai ginčijosi su translyčiu pacientu dėl įvardžių vartojimo ir to, ar pacientė, gimusi moterimi, ir vėliau nusprendusi, kad yra vyras, visgi biologine prasme yra moteris ar vyras.
Sprendimą gydytoją nušalinti nuo darbo priėmė Kvebeko medicinos koledžo drausmės komisija.
Raymondas Brière’as gydytoju dirba jau daugiau, kaip 40 metų. Nuo 2010 metų jis dirba šeimos gydytoju, o minėtos pacientės šeimos gydytoju tapo 2018 metais.
2022 metais moteris atkeliavo pas savo šeimos gydytoją ir pareiškė, kad jaučiasi esanti vyru ir paprašė išrašyti testosterono receptą. Kartu gydytojui moteris pasakė, kad nuo šiol į ją reikia kreiptis įvardžiu „jis“.
Gydytojas pacientei prisipažino, kad niekada neskyrė hormonų tiems, kurie nori „pavirsti džentelmenu“. Tada jis išreiškė susirūpinimą, kad hormonas sukels agresyvų elgesį ir charakterio pokyčius.
Konsultacijos metu gydytojas ir pacientė pradėjo ginčytis, pacientė priminė gydytojui, kad ji nuo šiol laikoma transeksualu vyru, o gydytojas atsakė, kad transeksualus vyras genetiškai vistiek yra moteris, ir kad lyties tapatybės pokyčiai tėra jos galvoje.
Kas, iš tiesų, yra tiesa, kad ir kaip bepažiūrėsi.
Bet, pasirodo, net tiesa nublanksta prieš visokių lytinių mažumų teises ir laisves.
Galiausiai gydytojas su paciente tiek susipyko, kad gydytojas pasiūlė pacientei išeiti iš kabineto, ir kreipėsi į ją naudodamas moterišką įvardžio formą. Pacientė priminė gydytojui, kad ją reikėtų laikyti vyru ir kreiptis vyriška įvardžio forma.
Gydytojas į tai atsakė: „Brangioji ponia, jūs buvote moteris iki šios dienos“.
Be kita ko, gydytojas pasiūlė, į kokį kolegą pacientė gali kreiptis, jei vis tiek nori pakaitinės hormonų terapijos, mat jo kolega medikas turi patirties tokiuose atvejuose.
Pamatęs, kad pacientė, kuri nori būti laikoma vyru, įrašinėjo pokalbį, medikas pareiškė, kad nebebus jos šeimos gydytojas, ir į jos medicininę kortelę įrašė, kad darytas pokalbio įrašas sulaužė paciento ir gydytojo pasitikėjimą.
Kolegija, nubaudusi mediką, teigė, kad medikai turi gerbti paciento norą keisti lytį
Kai kolegija ėmėsi nagrinėti šį atvejį, ji nurodė, kad jei pacientas mano, kad jo lytinė tapatybė neatitinka jo gimimo liudijime nurodytos lyties, jis gali prašyti, kad lytinė tapatybė būtų pakeista. Medikas turi gerbti tokį paciento norą ir kreiptis į pacientą tokios lyties įvardžiu, kokio pastarasis pageidauja, nepaisant to, kad ar pacientui buvo suteiktas medicininis gydymas ar chirurginė intervencija, susijusi su šia tapatybe, ar ne[1].
Lyties disforija yra laikoma psichologiniu sutrikimu
Panagrinėkime, ką gi gydytojas pasakė pacientei ir ar išties jis pasakė kažką neteisingai. Sakydamas, kad pacientės noras, kad ji nuo šiol būtų laikoma vyrų, tėra tik jos galvoje, yra visiškai ir absoliučiai teisingas.
Lyties disforija, dėl kurios žmonės nusprendžia, kad jų biologinė lytis ir lyties identitetas skiriasi, yra psichologinis sutrikimas, kaip pripažįstama medikų.
Šiam sutrikimui yra prengtas ir gydymo planas.
Tiesa, gydymas apima ir psichologinius aspektus, ir fizinius aspektus. Tai yra išties keista, nes kitus sutrikimus turintiems žmonėms fizinės intervencijos nebūna taikomos.
Tarkime yra toks sutrikimas, kai asmuo kūno vientisumo disforiją jaučia, kad kuri nors galūnė jiems nepriklauso. Tarkime, jie turi sveiką ranką, bet jaučia, kad ta ranka nepriklauso jo kūnui ir nori ją pašalinti.
Neurologiniai rezultatai rodo, kad kūno vientisumo disforija yra smegenų sutrikimas, sukeliantis kūno vaizdo sutrikimą, kurio paralelės yra žinomos pacientams, sergantiems insultu. Užuot išgydžius tik simptomą, turėtų būti sukurta priežastinė terapija, siekiant integruoti svetimą galūnę į kūno vaizdą[2].
Toks sutrikimas paprastai gydomas psichoterapija, mat sveikos galūnės amputacija gydymo tikslais yra smarkiai kvestionuojama, svarstant, ar tai moralu.
Bet kažkodėl žmonėms, kurie turi lyties disforijos sutrikimą, nupjauti puikiai veikiančius lytinius organus yra priimtina ir moralinių iššūkių nekelia.
Lyties disforija diagnozuojama remiantis psichologinės būklės įvertinimu. Medikas gali naudoti lyties disforijos kriterijus, išvardytus Psichikos sutrikimų diagnostikos ir statistikos vadove (DSM-5), paskelbtame Amerikos psichiatrijos asociacijos.
Gydymas gali padėti žmonėms, sergantiems lyties disforija, ištirti savo lytinę tapatybę ir rasti jiems patogų lyties vaidmenį, taip sumažinant nerimą. Tačiau gydymas turi būti individualus.
Gydymo galimybės gali apimti lyties išraiškos ir vaidmens pokyčius, hormonų terapiją, chirurgiją ir elgesio terapiją.
Sudarydamas gydymo planą,medikas patikrins jus dėl psichinės sveikatos problemų, kurias gali tekti spręsti, pavyzdžiui, depresiją ar nerimą. Neatsižvelgus į šias problemas, gali būti sunkiau ištirti savo lytinę tapatybę ir palengvinti lyties disforiją.
Medicininis lyties disforijos gydymas gali apimti hormonų terapiją arba chirurgiją, kai siekiama chirurginiu būdu pakeisti asmens išvaizdą ir padaryti jį panašų į tos lyties, kurios jis nori būti[3].
Lyties keitimo operacijos Lietuvoje – medikų nuomonės skiriasi
Dar 2022 metais Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys patvirtino Lyties tapatumo sutrikimo (transseksualumo) diagnostikos ir gydymo tvarkos aprašą.
„Naujoji tvarka sumažins pilkojoje zonoje esančių sveikatos paslaugų apimtį ir leis užtikrins pacientų teises. Mūsų valstybėje visi jos piliečiai yra svarbūs ir neturi būti daroma kompromisų žmogaus teisių srityje. Tai ypač svarbu dabartinėje geopolitinėje situacijoje, kur reikia ne tik žodžiais, bet ir veiksmais demonstruoti priklausymą Vakarų pasauliui ir pagarbą žmogaus teisėms“, – sako A. Dulkys.
Aprašu apibrėžiami šeimos gydytojo, gydytojo psichiatro, endokrinologo, akušerio ginekologo, urologo ir kitų specialistų vaidmenys ir atsakomybės. Šiuo teisės aktu taip pat nustatomos gydytojų specialistų konsiliumo sudarymo sąlygos, jame dirbančiųjų įgaliojimai, detalizuoti kiti su pacientų sveikata susiję klausimai[4].
O štai šeimos gydytojas, geriausiai žinomas pasisakymais koronaviruso pandemijos metu, Vytautas Kasiulevičius teigė, kad klausimas labai jau kontraversiškas ir apskritai, žinant, kad lyties keitimas palieka didesnius liekamuosius reiškinius, nei tik pakeista lytis, kyla abejonių ir dėl pačių medikų saugumo.
„Suprantu, kad Europos Tarybos Žmogaus Teisių Teismo sprendimai, apie kurios rašoma SAM puslapyje, Lietuvai privalomi, nes kitu atveju gresia įvairios baudos. Lietuva ne Lenkija, kad galėtų sau leisti nepaklusti. Tačiau visgi tai ne tik medicininis, bet ir vertybinis klausimas.
Filosofija ir pasaulėžiūra visada aukščiau už teisę ir mediciną, nes teisė ir medicina tik išvestinis produktas iš mūsų siekio kažkaip išlikti šioje žemėje. Kita vertus, nesiginčiju dėl kiekvieno žmogaus teisės ką nors padaryti su savo kūnu dėl tikrų ar išgalvotų priežasčių. Aš tik noriu paklausti, kas nutiks, kai tas gydymas pakenks žmogui, o persigalvojęs dėl savo tapatybės žmogus medikus paduos į teismą? Turbūt teisininkų bendruomenė jau turi atsakymus. Bet ar turi juos medikai?“, – rašė profesorius[5].