Gvatemalos valdžia prieš ultraortodoksų žydų sektą – suimta 200 žmonių

PasaulisMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Tikėjimas
Gvatemalos valdžia prieš ultraortodoksų žydų sektą: gauti pranešimai apie prievartą. Katherine Hanlon/Unsplash nuotrauka

Paimta 160 nepilnamečių ir 40 moterų, galimai patyrusių prievartą

Gvatemalos valdžia ėmėsi veiksmų prieš ultraortodoksų žydų sektą po to, kai buvo gauti pranešimai apie naudojamą prievartą[1]. Praeitą penktadienį Oratorijoje, į pietvakarius nuo Gvatemalos miesto, atimta per 160 vaikų ir 40 moterų. Įtariama, kad rasti ir vieno vaiko kaulai.

Valdžios institucijos pastaraisiais mėnesiais suintensyvino veiksmus prieš ultraortodoksų žydų sektą, vadinamą „Lev Tahor“. Tokiu būdu reaguojama į daugybę pranešimų apie vaikų išnaudojimą, priverstinę santuoką ir kitus žmogaus teisių pažeidimus. „Lev Tahor“ atstovai save laiko „šviesaus kelio“ sekėjais. Tačiau jie netruko atsidurti dėmesio centre dėl pateiktų kaltinimų.

Gvatemalos valdžia prieš ultraortodoksų žydų sektą
Paimta 160 nepilnamečių ir 40 moterų, įtariamų patyrusių prievartą. Socialinių tinklų įrašas

Gvatemalos kovos su prekyba žmonėmis prokurorė Nancy Paiz sakė: 

„Remiantis pareiškimais, gautais įrodymais ir medicininiais tyrimais, pavyko nustatyti, kad prieš nepilnamečius pasitelkiama prievarta, pavyzdžiui, verčiant juos tuoktis“.

„Lev Tahor“, įsikūręs Gvatemalos aukštumose, jau ne vienerius metus buvo kaltinamas kontroversiška veikla dėl sektos narių propaguojamo griežto gyvenimo būdo, žeidžiančio žmogaus teises ir laisves.

Tarp kaltinimų – seksualinė prievarta prieš nepilnamečius, priverstinės santuokos, izoliacija

Tarp kaltinimų – seksualinė prievarta prieš nepilnamečius, nepilnamečių mergaičių priverstinės santuokos su vyresnio amžiaus vyrais bei narių izoliacija nuo išorinio pasaulio.

Gvatemalos valdžia atliko keletą reidų sektos gyvenvietėse. Juose dalyvavo specialiosios pajėgos bei žmogaus teisių organizacijos. Per pastarąją operaciją buvo sulaikyti keli sektos vadovai, kurie, kaip manoma, prisidėjo prie organizacijos struktūrizavimo, įtvirtinant nusikalstamus sektos veiksmus. Daugeliui jos atstovų gresia rimti kaltinimai, įskaitant žmogaus teisių pažeidimus ir tarptautinių vaikų apsaugos įstatymų nesilaikymą.

„Lev Tahor“ anksčiau veikė Kanadoje bei Izraelyje. Iš abiejų šalių organizacija buvo priversta trauktis dėl teisinių problemų. Pastarąjį dešimtmetį grupė kelis kartus persikėlė, ieškodama šalių su mažiau griežtu teisiniu reguliavimu. Gvatemala tapo jų laikinu prieglobsčiu, tačiau augantis tarptautinis spaudimas privertė šalies valdžią imtis veiksmų.
Dabar vienas pagrindinių iššūkių Gvatemalos institucijoms – užtikrinti vaikų apsaugą bei integraciją į visuomenę. Mat dauguma sektos narių gyveno izoliacijoje, todėl jų švietimo ir socializacijos lygis yra ribotas. Vis dėlto, nors valdžia deda pastangas išardyti sektos struktūrą, tam trukdo kai kurių jos narių teisių apsauga. Žmogaus teisių organizacijos ragina Gvatemalos vyriausybę atskirti vadovus, kaltinamus nusikaltimais, nuo paprastų narių, kurie galbūt yra šios situacijos aukos. Kol kas aišku, kad kova – tik prasideda. Jos sėkmė priklausys ir nuo vietinės, ir tarptautinės bendruomenės įsitraukimo.
Ortodoksai
Tarp kaltinimų – seksualinė prievarta prieš nepilnamečius, priverstinės santuokos, izoliacija. Cristina Gottardi/Unsplash nuotrauka

Sekmadienį sektos nariai įsiveržė į globos centrą, siekdami atsiimti vaikus

Jau po dviejų dienų nuo vaikų ir moterų perėmimo, „Lev Tahor“ nariai sekmadienį bandė juos atsiimti. Tačiau Gvatemalos valdžios institucijos pasipriešino žydų sektos narių pastangoms. Nepaisant to, kad kai kurie sektos nariai jėga atidarė vartus ir bandė pagrobti ten priglaustus vaikus ir paauglius, daugelį jų sulaikė valdžios institucijos. Keli jaunuoliai buvo pagrobti, tačiau rasti jau tą pačią dieną, o keli iš jų – anksti pirmadienį. Operacijoje dalyvavo dešimtys policijos pareigūnų, taip pat psichologai ir socialiniai darbuotojai. Ją taip pat rėmė JAV vidaus saugumo departamentas.

Gvatemalos žydų bendruomenė pareiškime nurodė, kad ši sekta jos organizacijai yra svetima. Ji paskelbė pareiškimą, kuriame išsižada sektos ir apibūdina ją kaip svetimą savo organizacijai. Taip pat bendruomenė išreiškė paramą Gvatemalos valdžios institucijoms, atliekančioms būtinus tyrimus siekiant apsaugoti nepilnamečių ir kitų pažeidžiamų grupių, kurioms gali kilti pavojus, gyvybes bei neliečiamybę. Ji taipogi paragino šalių, kurių tautybių atstovai sudaro „Lev Tahor“ narius, vyriausybes ir diplomatinį korpusą suvienyti jėgas ir apsaugoti tuos, kurių teisės gali būti pažeistos. Nepilnamečius šiuo metu saugo vyriausybė, o tyrimas tebevyksta.

„Lev Tahor“ sekta garsėja ekstremistine praktika ir griežtu režimu. Ji ne tik propaguoja vaikų santuokas, bet ir griežtai baudžia už nedidelius nusižengimus ir reikalauja, jog vos trejų metų mergaitės, o taip pat ir suaugusios moterys, vilkėtų kūną dengiančius drabužius. Vidaus reikalų ministras Francisko Jimenezas teigė, jog, kaip įtariama, vaikus pagrinde išnaudojo vienas sektos narys. 

Sekta kaltina Gvatemalos valdžios institucijas persekiojimu

1988 m. Izraelyje įkurta „Lev Tahor“ sekta, garsėjanti ekstremistine praktika, išpažįsta asketišką judaizmo formą, apimančią ilgai trunkančias maldas bei iš anksto numatytas santuokas. Tačiau ši bendruomenė, kuri 2014-2017 m. įsikūrė Meksikoje ir Gvatemaloje, kaltina Gvatemalos valdžios institucijas religiniu persekiojimu[2]

„Valdžios institucijos meluoja, pateikdamos melagingus kaltinimus“, – sako vienas iš sektos vadovų, dar žinomas kaip Urielis Goldmanas[3].

2021 m. Niujorke du šios grupės lyderiai buvo nuteisti už vaikų grobimą ir seksualinio išnaudojimo nusikaltimus. Įtariama, jog pastarieji pagrobė du vaikus. 2022 m. sektos nariai buvo suimti per policijos operaciją pietinėje Meksikos Čiapaso valstijoje, tačiau vėliau jie buvo paleisti dėl įrodymų trūkumo. 
Pareigūnai anksčiau bandė patikrinti, kaip sekasi vaikams, tačiau sektos nariai neleido jiems patekti į fermą. Valdžios institucijų vertinimu, bendruomenę sudaro apie 50 šeimų, gyvenančių Gvatemaloje, JAV, Kanadoje bei kitose šalyse. Įvairiose šalyse kultas susidūrė su teisinėmis problemomis.