Grupuotė „Wagner“ vėl atsidūrė dėmesio centre

Pasaulis, ŠiandienSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Vagner
Nepaisant įvairių kalbų ir prognozių, „Wagner“ kariai ir toliau lieka mūšio lauke, socialinių tinklų nuotrauka

Dalis „Wagner“ tapo Rosgvardijos padaliniu

Pastarosiomis dienomis viešumoje aktyviai aptarinėjamas tolesnis privačios karinės grupuotės „Wagner“ likimas, dėl kurio kilo abejonių žuvus jos įkūrėjui Jevgenijui Prigožinui. Reikalas tas, kad su žiniasklaida „muzikantai“ bendravo ribotai ir tik tiek, kiek leisdavo įkūrėjas, todėl, trūkstant informacijos, netruko pasklisti įvairių gandų. Visgi pagaliau buvo išsiaiškinta, kas yra kas.[1]

„Wagner“ instruktorius, Baltarusijos specialiųjų tarnybų atsargos karininkas šaukiniu Brestas RTVI patvirtino, kad dalis muzikantų tapo Rosgvardijos padaliniu, pavadintu „Wagnerio grupė“. Pasak jo, grupė veiks Ukrainoje, Baltarusijoje ir Afrikoje. Šiuo metu kviečiami rezervistai ir verbuojami nauji kariai. Taip pat jis nurodė, kad naujai grupei bus pastatyta nauja bazė.

„Dabar laukiame, kol faktiškai bus realizuotas šalių priimtas sprendimas ir jį patvirtins vadovybė“, – nurodė Brestas.

Kalbama ne apie įmonę, o apie karinės struktūros, su jos dvasia ir subkultūra, išsaugojimą. Bresto teigimu, visiems kariams siūloma sudaryti su Rosgvardija asmenines sutartis.

„Darbo tvarka ir vadai lieka tie patys“, – nurodė vienas iš „muzikantų“ vadų. Pasak jo, sutartys sudaromos ne tik su naujais nariais, bet ir su „Bahmuto mėsmalę“ išgyvenusiais buvusiais kaliniais.

„Sutartys sudaromos su visomis kategorijomis: „projektas K“, „Ambrela“, užsieniečiai, samdiniai nuo 20 iki 55 metų. Sutartis pasirašoma pačią pirmą dieną, vėliau mėnesį trunka apmokymai. Atlyginimas – tas pats. Aprūpinimas, gydymas, reabilitacija tokia pati, kokią gauna tarnaujantys Rosgvardijoje“, – teigė Brestas.

„Projektas K“ – „Wagner“ kovotojai, buvę kaliniai, kurie „kaltę išpirko krauju“. „Ambrela“ – padalinys „Projekto K“ viduje – kariai sergantys ŽIV ir hepatitu.

Brestas nurodė, kad į Gynybos ministerijos ar savanorių būrius išėję „muzikantai“ atgal priimami nebus. Kiek anksčiau jis viešai paprašė į kitas struktūras išėjusių samdinių nebenaudoti „Wagner“ vėliavų ir skiriamųjų ženklų.

Derybas su Rosgvardija vedė „muzikantus“ paveldėjęs J. Prigožino sūnus Pavelas. Preliminaria informacija, naujasis „Wagner“ turės 20 tūkst. kovotojų.

„Wagner“ papildė ir čečėnų „Ahmatas“ dalinius

Apie karą rašantys tiklaraštininkai skeptiškai sureagavo į informaciją, kad „muzikantai“ prisijungė prie čečėnų „Ahmato“.[2]

„Visi, kas teigia, kad „Wagner“ kariai pereina į „Ahmatą“, gali užčiaupti savo srėbtuves“, – sureagavo Jegoro Guzenkos kanalas „Tryliktas“.

Kol blogeriai riejosi, vaizdo įrašą paskelbė Čečėnijos vadovas Ramzanas Kadyrovas.

„Be įspūdingo buvusių „Wagner“ kovotojų skaičiaus specialiosios paskirties dalinio „Ahmat“ gretas papildė ir anksčiau minėtai grupuotei priklausę medikai“, – pasidžiaugė jis.[3]

Su buvusiais „Wagner“ kovotojais susitiko „Ahmato“ vadas, generolas Apty Alaudinovas. Pasak jo, prie „Ahmato“ prisijungė 170 kovotojų, neskaitant medikų. Naujasis padalinys buvo pavadintas „Kamertonu“.

Anksčiau „muzikantams“ priklausęs Rosgvardijos karys Michailas papasakojo apie į „Ahmatą“ išėjusius kolegas.

„Rašo, kad to niekada nebus, kad „Wagner“ kariai niekada neprisijungs prie tiktokerių. Emocijos suprantamos. Tačiau gyventi ir dirbti reikia. Nemažai „muzikantų“ prieš tai tarnavo Rosgvardijoje, buvo ir žmonių iš „Ahmato“. Mūsų ryšiai – glaudūs, nes „Ahmatas“ priklauso Rosgvardijos struktūrai. Buvęs vieno iš „Wagner“ būrių štabo viršininkas kadaise buvo Apty pavaduotojas, tad dabar, pagal seną pažintį, tenai ir nuėjo. Kiekvienas sprendimus priima pats ir dirba su tais, kuriais pasitiki. Tik kalbame ne apie masinį prisijungimą, greičiausiai – vienas būrys. Emocijas reikia pamiršti. Kovojant dėl Bahmuto mūsų buvo apie 80 tūkst. Tiesa dalis ten ir pasiliko, bet nė viena struktūra nesugebėtų priimti visos „Wagner“ grupės, todėl kariams tenka išsiskirstyti po kitus dalinius“, – patikslino Michailas.

Stiprėja kita Rusijos privati karinė grupuotė „Redutas“

Su „Reduto“ veikla siejamas Andrėjus Troševas – atsargos pulkininkas, buvęs „Wagner“ štabo vadas, šaukiniu Sedoj. A. Troševas nepalaikė birželio 23-24 dienomis vykusio J. Prigožino maišto ir pasirašė sutartį su Gynybos ministerija. Pasak Antono Jelizarovo (dar vienas iš „Wagner“ vadų šaukiniu Lotosas), A. Troševas išėjo į „Redutą“. Būtent į jį, kaip į galimą naują „Wagner“ vadą, žiūrėjo Vladimiras Putinas.[4]

Rugpjūčio 19 d., prieš pat J. Prigožino žūtį, viešumoje pasirodė informacija apie tai, kad „Wagner“ kovotojai ir darbuotojai sulaukia skambučių, kuriais siūloma prisijungti prie kitos privačios kariuomenės, kuri nuo šiol atstovaus Rusijos interesus Afrikoje. Tai siūlė buvęs „Wagner“ kadrų skyriaus vadovas Vadimas V., šaukiniu Krištolas. Jis „Wagner“ paliko kartu su A. Troševu, abu priklausė „Wagner“ vadų tarybai.

Rugsėjo 28 d. V. Putinas kartu su A. Troševu ir gynybos ministro pavaduotoju Junus-Beku Jekurovu aptarė savanorių būrių formavimą. Kiek „muzikantų“ pavyko persivilioti A. Troševui, nėra žinoma. Spalio pradžioje „Telegram“ kanalas „Rybar“ teigė, kad į Afriką ir Ukrainą išvyksta trys „Wagner“ šturmo būriai.[5]

„Wagner“ kovotojų galima sutikti ir kariniame batalione „ArBatas“

2022 metais Donbase Gorlovkos gyventojas Armenas Sarkisjanas įkūrė batalioną „ArBatą“. 2023 m. birželį jo vadu tapo buvęs „Wagner“ šturmo grupės vadas Aikas Gasparianas, šaukiniu Arbekas. Iki tapdamas „muzikantu“ jis sėdėjo kalėjime už ginkluotą užpuolimą ir spėjo atsėdėti tris iš septynių paskirtų metų. Arbekas pasižymėjo Ukrainoje, už ką buvo V. Putino apdovanotas medaliu „Už narsą“.

Liepos 1 d. „ArBatas“ pasirašė sutartį su Rusijos gynybos ministerija ir prisijungė prie internacionalinės Ahry Avidzdos brigados „Piatnaška“. 2023 m. liepą „ArBato“ sudėtyje buvo ne daugiau 50 buvusių „muzikantų“, kvietimo – jungtis prie bataliono – taip net nebuvo.

„Wagner“ įsilieja į įvairias karines grupuotes

Žinoma, kad „Wagner“ kovotojai sulaukė privačios kariuomenės „Espanjola“, kurią sudaro futbolo fanai, kvietimo. Jos kovotojai dabar gina Bahmuto pakraščius ir kovoja su Ukrainos kariuomenės 3-ąja šturmo brigada Kleščejevkos bei Kurdiumovkos rajonuose. Anksčiau jie glaudžiai bendradarbiavo su „Wagner“ mūšio lauke.[6]

„Orkestrantai, geriausi iš jūsų, profesionalūs ir patyrę „muzikantai“ laukiami „Espanjolos“ gretose. O atskiriems moderniems, intelektualiems ir techniniams džazbendams mes pasiūlysime išskirtines sąlygas“, – buvo sakoma fanų grupuotės pranešime.

Kiek žmonių į tai sureagavo, nėra žinoma, bet „Espanjola“ patvirtino, kad prisijungusių buvo.

Kai kurie „Wagner“ kovotojai prisijungė prie privačios kariuomenės „Konvojus“, kuriai vadovauja dar vienas buvęs „muzikantų“ vadas, pulkininkas Konstantinas Pikalovas, šaukiniu Mazajus. „Konvojų“ linkstama sieti su Krymo vadovu Sergejumi Aksenovu. Kiek „muzikantų“ tapo „konvojieriais“, taip pat nežinoma.

Nežinoma ir tai, kur tarnauja 5-ojo šturmo būrio vadas Vladimiras Kitajevas šaukiniu Kinas, buvęs „Wagner“ vadas šaukiniu Laukinis ir kiti.