Grūdų eksporto sandėris – dar vienas didžiųjų valstybių „žaidimas“

Ekonomika, Pasaulis, ŠiandienSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Grūdų eksportas
Grūdų eksportas - nauja korta didžiųjų valstybių žaidimuose, Elta nuotrauka

Amerika pažadėjo Ukrainai padėti su grūdų eksportu

JAV tarptautinio vystymosi agentūra pažadėjo Ukrainai, šalies žemės ūkio pramonės vystymui, skirti dar 250 mln. JAV dolerių.

Taip pat Jungtinių Valstijų administracija įsipareigojo prisidėti prie ukrainietiškų grūdų eksporto į pasaulines rinkas. Pasak Baltųjų rūmų atstovės spaudai Karinos Žan-Pjer (Karine Jean-Pierre), į tai bus orientuota JAV karinė ir finansinė parama. [1]

„Visokeriopai palaikysime Ukrainos siekius tiekti pasaulinėms rinkoms grūdus, kurių labai reikia“, – pabrėžė ji. K. Žan-Pjer patikslino, kad tam turėtų pagelbėti ir eilinis, 1,3 mlrd. JAV dolerių siekiantis, karinės paramos Kijevui paketas. Jame, Pentagono teigimu, yra ir uostų saugumą turinčios užtikrinti priemonės.

Atstovė spaudai priminė ir apie Agentūros skirtą, ketvirtį milijardo siekiančią, paramą.

„Darome viską, kad padėtume kuo tik galime“, – nurodė ji, bet nepatikslino, ar siekiant užsibrėžtų tikslų bus panaudotos Karinės JAV jūrų pajėgos.

Nieko K. Žan-Pjer negalėjo pasakyti ir apie tai, ar amerikiečiai yra pasirengę užtikrinti grūdus iš Ukrainos uostų gabensiančių laivų saugumą, nes Rusija jau perspėjo, kad Juodojo jūra laivybai tampa nebesaugi.

„Mes girdime tai, ko prašo ukrainiečiai. Tiesiog dabar nebeturiu ką pridurti“, – į Baltuosiuose rūmuose susirinkusių žurnalistų klausimus atsakė ji, bei dar kartą pabrėžė, kad Vašingtonas daro viską, kas jo jėgoms, kad ukrainietiškų grūdų eksportas nenutrūktų.

Tuo pat metu socialiniuose tinkluose, tiesa, nepateikiant įrodymų, vis garsiau kalbama apie tai, kad JAV rūpinasi ne ukrainiečiais, o Ukrainoje įsigytomis dirbamomis žemėmis ir labiausiai yra suinteresuota šių teritorijų išsaugojimu.

Rusijos gynybos ministerija prieš kurį laiką pranešė, kad nutraukus grūdų eksporto susitarimą, nuo liepos 20 d. Maskva visus, į Ukrainos uostus plaukiančius, laivus vertins kaip karinės paskirties transportą. Institucija taip pat patikslino, kad šalys, su kurių vėliavomis laivai plauks, bus vertinamos kaip įsitraukusios į konfliktą Kijevo pusėje. Taip pat buvo perspėta, kad dalis Juodosios jūros šiaurės vakarų ir pietryčių neutralių vandenų rajonų laikinai laivybai tampa pavojingais.

Rusija pateikė grįžimo prie grūdų susitarimo sąlygas

Rusija nėra nusiteikusi prieš grūdų eksporto sandėrį kaip tokį ir net pasirengusi į jį sugrįžti, bet tik tuomet, kai bus išpildyti Maskvos reikalavimai. Tai, susitikimo su vyriausybės nariais metu pareiškė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Netrukus jis patikslino, kad niekas jokių, su grūdų tiekimu susijusių, įsipareigojimų vykdyti nesirengia ir elgiasi akiplėšiškai bei netinkamai. Pasak jo, ankstesnės formos grūdų eksporto susitarimas prarado prasmę. [2]

„Žinome, svarstysime galimybę grįžti į jį, tačiau tik su viena sąlyga: jeigu visa apimtimi bus ne tik įvertinti, bet ir, be jokių išimčių, realizuoti anksčiau aptarti Rusijos dalyvavimo susitarime principai“, – pabrėžė jis.

Pasak Kremliaus šeimininko, rusų pusei kišami „pagaliai į ratus“ net tuomet, kai norima padovanoti rusiškas trąšas vargingiausioms pasaulio šalims. Maskvai duotų įsipareigojimų nesilaikymą jis vadinu akiplėšiškumu ir nepagarba.

Grūdų eksporto sandėris, kurį prieš metus, tarpininkaujant Turkijai ir JTO, sudarė Rusija ir Ukraina, apėmė dvi dalis: Juodosios jūros grūdų tiekimo iniciatyvą ir tarpusavio supratimą tarp JTO ir Rusijos užtikrinantį memorandumą. Pirmoji dalis numatė ukrainietiškų grūdų eksportą iš Odesos, Černomorsko ir Južnyj uostų, antroji – draudimų rusiškos žemės ūkio produkcijos eksportui panaikinimą.

Grūdų eksporto sandėris kelis kartus buvo pratęstas. Pastarąjį kartą – iki liepos 17 d.

Liepos 17 d. prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad grūdų sandėris faktiškai nustoja galiojęs, kadangi su Rusija susijusi dalis taip ir nebuvo realizuota.

„Kai tik bus realizuota rusiškoji susitarimo dalis, Rusija nedelsdama grįš prie šio sandėrio“, – patikino jis.

Tarp būtinų Rusijos grįžimo į susitarimą sąlygų buvo įvardintas „Rosselhozbanko“ prijungimas prie SWIFT, žemės ūkio technikos ir jos atsarginių dalių tiekimo atnaujinimas, draudimui ir perdraudimui taikomų ribojimų panaikinimas, leidimas įplaukti į užsienio šalių uostus. Faktiškai Maskva reikalavo, kad būtų panaikinta dalis ES sankcijų paketuose numatytų draudimų bei ribojimų.

JTO pateikė Maskvai pasiūlymą, kuriame buvo numatytas ir finansinėms operacijoms per „Rosselhozbanką“ trukdančių veiksnių pašalinimas.

Kijevas pasisakė už sutarties pratęsimą, tačiau nurodė, kad dėl to neverta nuolaidžiauti Maskvai.