Šiauliuose daugiabučių gyventojai moka už automobilių parkavimą
Tai, kad didžiausiuose pasaulio miestuose už automobilių parkavimą prie namų reikia mokėti net patiems daugiabučių gyventojams, anokia paslaptis. Tačiau kad tokia sistema galioja ir Lietuvoje – dažnam būtų tikra nuostaba. Štai Lietuvoje gerovės valstybės kūrimas, atrodo, prasideda nuo antro galo – Šiauliuose senų daugiabučių gyventojai už moliną stovėjimo aikštelę turi susimokėti savivaldybei.
Sovietiniais laikais statyti daugiabučiai ir erdvės šalia jų, deja, neatitinka nūdienos realijų. Kai anuomet vos kelių butų gyventojai turėjo automobilius, dabar gi sunku rasti tokį, kuriam automobilis nepriklausytų. O dažnu atveju viename bute gyvenanti šeima disponuoja dviems arba net trimis automobiliais.
Taigi neišvengiamai susiduriama su problema – kur statyti automobilį, mat akivaizdu, kad visų gyventojų automobiliai prie namų netelpa. Modernizuojant daugiabučių kvartalus savivaldybės aukoja želdinių plotus tam, kad būtų automobilių stovėjimo aikštelės, na, o Šiauliai nusprendė, kad daugiabučio gyventojas šalia savo namų automobilį pasistatyti gali tada, jei susimoka mokestį.
Šiauliuose yra trys skirtingos parkavimo zonos – raudonoji, geltonoji ir žalioji. Į šias zonas patenka ir daugiabučiai namai, ir šalia jų esančios kelios varganos stovėjimo vietos. Už jas susimokėti turi ne tik pašaliniai asmenys, kurie trumpam pasistatė automobilį, bet ir namo gyventojai.
UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“ , kuris administruoja šiuos mokesčius, informuoja, kad vieno automobilio parkavimas žaliojoje zonoje metams kainuoja 20 eurų, geltonojoje – 25 eurus, na, o raudonojoje – 40 eurų per mėnesį. Nepasisekė tiems, kas kažkada nusipirko butą sename daugiabutyje, kuris stovi brangiausioje parkavimo zonoje…
Už parkavimo vietas Šiauliuose moka, o statyti reikia purvyne
Tačiau ko gero nebūtų tos nuostabos ir pykčio, jei sumokėjęs už automobilio statymą pirmiausiai visada rastum kur tą automobilį pasistatyti ir, žinoma, automobilio statymo vieta būtų padori ir prižiūrėta. Tačiau Šiauliuose, kaip ir daugelyje kitų miestų, prie daugiabučių yra padarytos aikštelės, kuriose telpa gal iki dešimties automobilių, tad visi ten netelpantieji, nors pinigus ir moka, bet statosi kas kaip išmano – dažniausiai ant duobėto ir kreivo įvažiavimo krašto, vienu ratu ant žolės. Kitur tiesiog nėra vietos.
Ir, be abejonės, mokant už automobilio stovėjimą, mažų mažiausiai norisi ir tą automobilį vakare po darbo pasistatyti prie namų, o ne kitoje gatvėje.
Taigi iš esmės Šiauliuose automobilių statymas prie daugiabučių niekuo nesiskiria nuo kitų miestų realijų – automobilių pilna, dalis jų stovi ant vejos, išmaltos duobės ir purvynai. Skirtumas tik tas, kad už šį malonumą šiauliečiai moka pinigus.
Tiesa, abonementus galima nusipirkti 50 proc. pigiau, tiems, kurie gyvena vienoje ar kitoje mokamoje zonoje. Tačiau, primename, kad tai vieno automobilio stovėjimo kaina, o jei norima statyti visus šeimos automobilius, kaina atitinkamai išauga[1].
Šiauliečiai niršta: mokame pinigus už purvynus
Šiauliečių socialiniame tinkle buvo paviešintos nuotraukos, kaip gi žiemos metu atrodo vaizdas prie daugiabučio namo, prie kurio automobilių stovėjimas yra mokamas. Kadangi vietos pakankamai nėra, kaip įprasta, žmonės statosi automobilius dalinai ant žalios vejos, kuri žiemą išvažinėjama ir išrausiama. Tiesa, kol vieni piktinasi, kad už surinktas lėšas savivaldybė galėtų bent jau skaldos pabarstyti ir palengvinti gyventojams dalią, kiti gi sako, kad nėra ko laukti ir reikia stovėjimo vietas tvarkytis patiems.
„Gal jau grįžkit iš sovietmečio pagal tą papratimą, kad valdžia už viską atsakinga… Susitvarkyti savo namą ir jo prieeigas turi būti pačių gyventojų interesas. Beje tame Dubijos 29 krepšinio aikštelėje mašinas parkuojate ir į ja važiuojat žolynu tai čia jūsų problemos ten parkingo net nėra tame name o tik pravažiavimai. Jeigu turit bendriją derinkitės, formuokit namo sklypą, susiderinkit savivaldybėje projektą ir įsirenkit “korį” su skalda ar asfaltą ir turėsit parkingą“, – rašo šiaulietis Edvinas.
Pasiūlymas geras, tik už ką tada žmonės moka pinigus?
„Lai pirmą padaro normalias žmonėm parkavimo vietas tada pinigus jama iš žmonių“, 0 replikuoja kraštietis Arnoldas.
„Reikia kolektyvinio ieškinio tai kontorai. Kiekvieno namo, kiekvienas butas turi gavęs iš savivaldybės žemės nuomos sutartis, su apibrėžtomis tos nuomos linijomis, plotu pagal kvadratūrą.
Taigi, jeigu reikalaujama MOKĖTI už „parkingą” ir „servisą” tuose plotuose, už kuriuos jau yra SUMOKĖTA (tie plotai de facto išsinuomuoti ir juose negali jokios politinės uab-šaikos vykdyti neteisėtos veiklos, – rinkti pinigus už orą pvz.)“, –antrino ir Laimonas[2].
Šiauliečiams savivaldybė apie parkavimo apmokestinimą nė nepranešė
Tokia vakarietiška didmiesčio tvarka Šiauliuose įsitvirtino dar pernai. Tačiau gyventojai jau tada pyko – savivaldybė net neisteikė apie tokius pokyčius kraštiečių informuoti.
„Savivaldybė net neinformavo. Nesiteikė pranešti žmonėms, kad bus tokie dalykai“, – televizijai guodėsi šiaulietė Nijolė Malakauskienė.
Tuo tarpu Šiaulių valdžia nusprendė, kad apmokestinus stovėjimo vietas, miniatiūriniuose kiemuose atsiras daugiau vietos.
„Apmokestinimas vis tiek turi būti, kaip ribojantis transporto priemonių patekimą. Gyventojams, gyvenantiems apmokamose zonose, irgi nepatogumas atsiranda, žinoma. Bet išduodami gyventojo leidimai, papildomai galima nusipirkti vieną abonementą su 50 proc. nuolaida“, – teigia „Šiaulių gatvių apšvietimo“ atstovė Mėta Brazlauskienė.
Savivaldybė sako, kad iš mokesčio planuoja surinkti apie 600 tūkst. eurų papildomų pajamų, kurios nukeliaus… ne, ne į daugiabučių kiemų tvarkymą, nors dalis gali nusėsti ir ten. Visgi surenkami pinigai bus naudojami viso miesto infrastruktūros gerinimui. O ką tai reiškia? Daugiabučių namų kiemai, deja, dažniausiai stovi paskutinėse infrastruktūros gerinimo projektų puslapiuose…[3].