Geri orai nesitrauks: vasara liks iki pat rugsėjo galo

Gamta, Lietuva, PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Šilti orai
Rugsėjis ir toliau džiugins šiltais orais. Khyta/Unsplash nuotrauka

Likęs rugsėjis toliau lepins vasariškais orais

Nors jau šį savaitgalį minėsime rudens lygiadienį, o ir rugsėjis jau senokai įpusėjo, visoje šalyje ir toliau vyrauja orai, kurių gali pavydėti net vasaros mėnesiai. O sinoptikai turi gerų žinių: atrodo, kad šiluma bei saulė mūsų dar kurį laiką neapleis ir galbūt, net džiugins visą likusį mėnesį. 

Remiantis metereologinėmis prognozėmis skelbiama, kad ketvirtadienis Lietuvoje bus sausas ir saulėtas, vėjas pūs pietų ir pietryčių krypties bei sieks 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra dieną – 21–26 laipsniai šilumos[1].

Penktadienį lietaus tikimybė visoje šalyje ir vėl bus menka, nors įmanoma, kad vakare, bent jau pajūryje, galima sulaukti menko lietaus. Vėjas pūs pietryčių krypties, naktį 6–11 m/s, dieną 8–13 m/s, kai kur dieną gūsiai sieks 15 m/s. Temperatūra naktį sieks 12–17 laipsnių šilumos, o dieną šils nuo 23, iki 27 ar 28 laipsnių šilumos[2].
Šeštadienį kritulių gali pasirodyti ir kituose šalies regionuose, kai kur palyti gali smarkiai, dieną vietomis griaudės perkūnija, o vėjas buus besikeičiančios krypties, 6–11 m/s.

Tačiau lietus aplankys tikrai ne visą Lietuvą, o temperatūra ir toliau nenukris žemai: naktį šiluma sieks 14–19, dieną Vakarų Lietuvoje 16–21, Rytų Lietuvoje 22–27 laipsnius.

Panašūs orai, su vietomis iškristi vis dažniau galinčiais krituliais bus fiksuojami ir sekmadienį. O šiluma, regis, iš Lietuvos trauktis nesuskubs ir likusį mėnesį. Nors kitą savaitę orai jau gali atvėsti iki maždaug 20 laipsnių šilumos, paskutinės rugsėjo dienos vėl bus šiltesnės: šils nuo 23 iki 25 ar net 27 laipsnių.

O tiems, kurie vis dar ilsisi pajūryje arba prie Lietuvos upių ar ežerų, aktuali gali būti ir vandens temperatūra. Pastarosiomis dienomis daugelyje šalies upių stebimas 1–22 cm vandens lygio kilimas. Šiaurinėje ir pietvakarinėje dalyje, vietomis, 1–14 cm kritimas.

Vandens temperatūra upėse 13–19, ežeruose – 14–21, Kuršių mariose – 18, Baltijos jūroje – 17–18 laipsnių šilumos. Šiuo metu Lietuvoje ir toliau tęsiasi lokali hidrologinė sausra.

Vasara oficialiai dar nepasitraukė, vėliau galime sulaukti ir bobų vasaros

Kaip skelbia Lietuvos meteorologai ir klimatologai, stebėtis, kad Lietuvoje vis dar vyrauja vasariški orai, galbūt net nereikėtų. Juk kiekvienais metais skirtinguose regionuose vasara iškeliauja nevienodu metu – retai kada ruduo iš tiesų prasideda rugsėjo pirmosiomis dienomis.

Pavyzdžiui, 1991–2020 m. laikotarpiu meteorologinė vasara Lietuvoje vidutiniškai baigdavosi rugsėjo 4 d., tačiau skirtingose šalies vietovėse situacija niekada nebuvo vienoda[3].

Laukuvoje vasara baigdavosi rugpjūčio 29 d., o štai Nidoje – rugsėjo 16 d. Iš tiesų, Nidoje vasara vidutiniškai baigiasi beveik 3 savaitėmis vėliau, nei likusioje Lietuvoje.

Šiais metais vasara dar nesibaigė ir šiuo metu yra užsitęsusi maždaug 2 savaitėmis ilgiau nei vidutiniškai ir, tikėtina, tęsis dar toliau.

Jau dabar prognozuojama, kad šiemet vasara baigsis rekordiškai vėlai. Paskutinį kartą taip nutiko 2018 ir 2020 metais.
Bobų vasara
Vėliau galime sulaukti ir bobų vasaros. Dane Deaner/Unsplash nuotrauka

Meteorologai ir klimatologai kol kas nekalba ir apie bobų vasarą. Pabrėžiama, kad pirmiausia reikia sulaukti meteorologinės vasaros pabaigos.

Įprastai bobų vasara būna po pirmųjų stipresnių šalnų, o tokių kol kas nebuvo. Dažniausiai orų atšilimas rudenį vėl ateina rugsėjo pabaigoje arba spalio pirmąjį dešimtadienį, o bobų vasaros trukmė gali siekti nuo 1–2 dienų iki 1–2 savaičių.

Ruduo
Tikrieji rudeniški orai į Lietuvą dar neatėjo. Dane Deaner/Unsplash nuotrauka

Orų pokyčiai, nors ir menki, bet jau pastebimi visame pasaulyje

Vis dėlto, tarptautiniai meteorologijos ekspertai sako, kad jau prasidėjo rudens meteorologinis sezonas ir orų pobūdis, norime to ar ne, jau pradeda keistis. Teigiama, kad likusią mėnesio dalį virš Šiaurės Amerikos dominuos blokavimo sistema, o virš Europos vyraus šiltesnis orų srautas[4]. Bent kol kas, būtent tai ir pastebima.

Prognozuojama, kad likusią rudens dalį vis dar stiprės El Nino įtaka. El Nino yra vandenyno anomalija Ramiajame vandenyne. Ji daro įtaką pasaulinio masto sezoniniams orams, veikdama subtilią vandenyno ir atmosferos klimato sistemą.

Dabar Europoje dėl aukšto slėgio sistemos pastebima daugiausia mažiau nei įprastai kritulių, išskyrus Skandinaviją. Taip yra dėl stiprios žemo slėgio sistemos Šiaurės Atlante. Žvelgdami į ankstesnę El Nino įtaką, meteorologai prognozuoja, kad šilta temperatūra Europoje ir toliau liks.

Vėsesnio, šiaurinio orų srauto tikimasi sulaukti nebent Vakarų Europoje, tačiau jis neužsibus. Tiesa, čia numatoma ir daugiau kritulių.

Prognozuojama, kad centriniuose ir rytiniuose Europos regionuose bus sausiau, krituliai gali pasirodyti nebent paskutinėmis rugsėjo dienomis. Kol kas manoma, kad ir spalio mėnesį Europoje laikysis šiltesnė nei vidutinė temperatūra, o krituliai bei šaltis ateiti taip pat neskubės.