- Iš Taivano G. Landsbergis grįžo su valstybiniu apdovanojimu
- Briliantinę žvaigždę gavęs G. Landsbergis: būsiu su Taivanu, kad ir kas benutiktų
- G. Landsbergis kovoja, kad Taivaniečių atstovybė Lietuvoje nepakeistų savo pavadinimo
- Taivanas „leido“ Lietuvai bendrauti ir su Kinija
Iš Taivano G. Landsbergis grįžo su valstybiniu apdovanojimu
Jau savo kadenciją buvęs užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis nuo sekmadienio iki ketvirtadienio vieši Taivane, kur susitiko su prezidentu Lai Ching-Te ir gavo vyriausybės apdovanojimą už savo nuopelnus, padarytus kuriant Lietuvos ir Taivano santykius.
Nurodoma, kad Lietuvos vyriausiojo diplomato pareigas ėjęs V. Landsbergis taip pat susitiks su viceprezidentu Hsiao Bi-khim, dalyvaus Nacionalinės saugumo tarybos generalinio sekretoriaus Joseph Wu ir užsienio reikalų ministro Lin Chia-lung rengiamuose banketuose, Nacionaliniame Taivano universitete skaitys kalbą apie Lietuvos ir Taivano santykius ir Rusijos karo Ukrainoje įžvalgas[1].
Savo ruožtu Užsienio reikalų ministerija (URM) apibūdino V. Landsbergį kaip tvirtą Taivano gynėją, pabrėždama jo pastangas paremti šalį per Kinijos 2022 m. karines pratybas ir jo vaidmenį Lietuvai dovanojant COVID-19 vakcinas bei įsteigiant Taivano atstovybę Vilniuje.
Be to, Taivane iki šeštadienio lankosi Lietuvos delegacija, vadovaujama vicekanclerio ir Nacionalinio krizių valdymo centro vadovo Vilmanto Vitkausko ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos Komunikacijos departamento direktoriaus pareigas laikinai einančio Viliaus Samuilos. Šioje delegacijoje, pirmoje vadovaujant naujajai Lietuvos Vyriausybei, dalyvauja nevyriausybinių organizacijų ekspertai, kurių veikla susijusi su kova su dezinformacija, ir siekiama keistis gerąja patirtimi su Taivanu, pažymėjo URM.
Briliantinę žvaigždę gavęs G. Landsbergis: būsiu su Taivanu, kad ir kas benutiktų
O šiandien G. Landsbergis jau žygiuoja į areną su Briliantinės žvaigždės ordinu, gautu iš Taivano prezidento Lai Ching-te ir išdidžiai pareiškia, kad ir toliau ruošiasi puoselėti draugiškus santykius[3].
„Ką galiu pasakyti? Būsiu su Taivanu, kad ir kas nutiktų“, – pridūrė jis.
„Džiaugiuosi galėdamas buvusiam Lietuvos užsienio reikalų ministrui G. Landsbergiui įteikti apdovanojimą už ypatingą indėlį į Taivano ir Lietuvos santykius. Pritardami jo tikėjimui, kad laisvę mylintys žmonės turi rūpintis vieni kitais, tikimės toliau plėtoti mūsų partnerystę“, – socialiniame tinkle „X“ rašė L. Ching-te.
Šis Taivano apdovanojimas skiriamas už išskirtinį indėlį į tautos vystymąsi ir gali būti suteikiamas tiek užsienio piliečiams, tiek taivaniečiams. G. Landsbergiui apdovanojimas suteiktas už indėlį skatinant glaudesnius Lietuvos ir Taivano ryšius.
G. Landsbergis kovoja, kad Taivaniečių atstovybė Lietuvoje nepakeistų savo pavadinimo
Ne keista, kad tai turbūt viena iš daugelio priežasčių, kodėl garsusis Lietuvos anūkas dabar taip aršiai pasisako už tai, kad Taivaniečių atstovybės pavadinimas Lietuvoje nebūtų keičiamas pasikeitus valdžiai[2].
Buvęs ministras patikino, kad nepaisant to, kad Lietuva sulaukia spaudimo iš Pekino šį pavadinimą pakeisti, Lietuvos vyriausybė jau esą kurį laiką priešinasi šiuo klausimu, mat tai yra mūsų „suverenus sprendimas“ ir „principo reikalas“.
Tad Lietuvai galiausiai paklusus tokiems reikalavimams, pasak G. Landsbergio, būtų iškart padaryta didžiulė klaida ir taptų sunku įsivaizduoti, kaip toliau plėtoti Lietuvos ir Taipėjaus santykius, nes tai esą – daugiau nei pavadinimas, o Taivano tapatybės dalis.
2021 m. Vilniuje atidaryta Taivaniečių atstovybė sukėlė konfliktą su Kinija, kuri pasipiktino dėl pavadinimo ir įvedė sankcijas Lietuvai. Kinija atšaukė ambasadorius, nutraukė krovinių vežimą ir apribojo lietuviškų produktų eksportą.
Buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras G. Landsbergis teigė, kad dėl pašlijusių santykių atsakinga Kinija, tačiau jis neprieštarautų, jei situacija pagerėtų. Tuo tarpu naujasis premjeras Gintautas Paluckas išreiškė siekį normalizuoti santykius su Kinija, tačiau dėl atstovybės pervadinimo sprendimas dar nepriimtas.
Taivano užsienio reikalų ministras Lin Chia-lungas pabrėžė, kad santykiai su Kinija ir Taivanu nėra nulinės sumos žaidimas, o bet kokie sprendimai turėtų būti aptarti dvišaliuose susitikimuose. Savo ruožtu G. Landsbergis savo paramą Taivanui aiškino laisvės siekio, užkoduoto lietuvių DNR, svarba.
Taivanas „leido“ Lietuvai bendrauti ir su Kinija
G. Landsbergis užmezgė tokius puikius santykius su Taivanu, kad Lietuva pastarojo turi net atsiklausti, su kuo gali bendrauti ir su kuo – ne? Valdžią Amerikoje perėmus Donaldui Trumpui ir pradėjus kalbėti apie santykių su Kinija atšilimą net Lietuvoje, Taivano atstovybė pareiškė, kad Lietuva gali draugiškai bendrauti su Kinija.
„Neprieštaraujame Lietuvos siekiui normalizuoti santykius su Kinija, tačiau tai nereiškia, kad ši Baltijos šalis negali palaikyti santykių su Taivanu“, – teigė Taivano URM vadovas.
Tačiau šiai minčiai priešinasi visas konservatorių ir ištikimų G. Landsbergio gerbėjų sparnas, rėžęs, kad tokie sprendimai yra mažiausiai neišmintingi. Paskutines minutes savo pareigose skaičiavęs G. Landsbergis buvo pareiškęs, kad jau šitie dalykai – nebe jo reikalas. Suprask: kas toliau virs košę, tas ją ir srėbs. Tik šįkart daugiau teks srėbalo susrėbti – ir už G. Landsbergį, ir už save.