Floridoje plinta nerimą kelianti bakterija
Šiais metais Floridoje padaugėjo netikėtų užsikrėtimų žmogaus audinius naikinančiomis ir jais mintančiomis bakterijomis. Netikėtas bakterinis protrūkis yra siejamas su neseniai Floridą nusiaubusiu uraganu Ian, kuriuo metu nukentėjo didelė dalis valstijos.
Valstijos Sveikatos departamentas praneša, kad Floridoje šiais metais jau užregistruoti 65 vibrio vulnificus infekcijos atvejai ir 11 mirties atvejų. Palyginimui, per visus 2021 m., užregistruoti 34 atvejai ir 10 mirčių[1].
Sveikatos apsaugos pareigūnai nepateikė duomenų, kiek iš šių atvejų buvo užfiksuota prieš uraganą, kiek po jo ir koks ryšys tarp gamtos stichijos bei šios pavojingos bakterijos plitimo.
Vis dėlto, vietos visuomenės sveikatos biuro darbuotojai pateikė patarimų gaires, kaip elgtis sunerimusiems vietos gyventojams. Šiose gairėse teigiama, kad žmonės, turintys atvirų žaizdų, įpjovimų ar įbrėžimų, gali užsikrėsti šia bakterija per sąlytį su jūros ar kitu druskingu vandeniu. Tie, kurie įtaria, kad jiems galėjo pasireikšti infekcija, turėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Bakterija naikina žmogaus kūno audinius
Floridos Lee apygardos sveikatos apsaugos pareigūnai įspėjo visuomenę apie galimą vibrio vulnificus bakteriją ir dėl jos kilusios infekcijos pavojų. Remiantis valstijos sveikatos apsaugos pareigūnų duomenimis, kaip jau minėta, situacija pakito po uragano Ian, kai valstijoje patvirtintų atvejų skaičius tapo rekordinis[2].
Sveikatos departamentas ragina žmones imtis atsargumo priemonių ir kiek įmanoma, visais būdais siekti išvengti sąlyčio su bakterija, kuri paprastai gyvena šiltame, sūriame jūros vandenyje. Bakterijos paprastai greičiau auga šiltuoju metų laiku, tačiau dėl uragano Ian į pakrantės vandenis išsiliejusios nuotekos gali padidinti šios bakterijos plitimo mastus.
„Floridoje susiduriame su vibrio vulnificus bakterija. siunčiame pranešimus valstijos gydytojams, informuodami juos apie tai, į ką atkreipti dėmesį ir kaip atlikti tyrimus“, – teigė valstijos Ligų kontrolės ir sveikatos apsaugos departamento direktorė Carina Blackmore.
Dėl neseniai praūžusios audros gydytojai atkreipė dėmesį į padidėjusį infekcijų skaičių. Sarasotos memorialinės ligoninės epidemiologas Manuelis Gordiljas sakė, kad po Ian uragano įstaiga pastebėjo daugiau minkštųjų audinių pažeidimų.
„Kai jie kreipiasi į medikus, jau būna vėlu“, – sako M. Gordiljas, pabrėždamas, kad daugumai pacientų tuomet jau reikia chirurginio gydymo.
Vibrio vulnificus bakterijos priklauso vibrionų grupei, vadinamai halofilinėmis, nes joms reikia druskos. Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, kai kurios vibrio vulnificus infekcijos sukelia nekrozinį fascitą, sunkią infekciją, kai aplink atvirą žaizdą esantis audinys žūsta. Tiesa, šį procesą gali sukelti daugiau nei vienos rūšies bakterijos.
Vis dėlto, žmonės su atviromis žaizdomis, įpjovimais ar įbrėžimais, kurie gali užsikrėsti vibrio vulnificus bakterija per tiesioginį sąlytį su gėlo ir jūros vandens mišiniu, patariama susilaikyti nuo pramogų vandenyje. Mažiau sudėtingais atvejais, bakterija gali sukelti odos infekciją, dėl kurios gali atsirasti odos pažeidimų ir opų.
Nors vibrio vulnificus infekcija gali užsikrėsti bet kas, žmonėms, kurių imuninė sistema nusilpusi, infekcija gali būti sunkesnė.
Bakterija gali įsiskverbti į kraujotaką ir sukelti sunkią, gyvybei pavojingą ligą, kurios simptomai – karščiavimas, šaltkrėtis, sumažėjęs kraujospūdis ir pūslėti odos pažeidimai. Žmogus gali ir mirti. Maždaug vienas iš penkių žmonių miršta per vieną ar dvi dienas nuo susirgimo.
Svarbu žinoti ir tai, kad vibrio vulnificus taip pat gali sukelti ligą žmonėms, kurie valgo žalias arba nepakankamai termiškai apdorotas austres ir vėžiagyvius. Ši liga nėra perduodama iš žmogaus žmogui, tačiau žmonės, kuriems pasireiškia ligos simptomai, turėtų nedelsdami kreiptis į gydytoją.
Stichinės nelaimės gali atnešti netikėtų ligų
Kadangi stichinės nelaimės darosi vis dažnesnės ir agresyvesnės, JAV kalbama apie tai, kad daugiau valstybės lėšų ir išteklių reikia skirti labiausiai pažeidžiamų šalies dalių apsaugai, gerinant infrastruktūrą ir visuomenės sveikatos sistemą.
Ekspertai pabrėžia, kad klimato kaita padidins mikrobų keliamą grėsmę, o intensyvios audrų bangos gali atnešti ne tik chaosą ir baimę, bet ir anksčiau net neatrastų ligų protrūkių[3]. Daugelis užkrečiamųjų ligų yra jautrios klimatui. Urbanizacija, ligų kontrolės pokyčiai ir žmonių mobilumas, visa tai turi įtakos infekcinių ligų plitimui jau ne vienerius metus.
Tačiau orams šiltėjant, o uraganams, stichiniams vėjams ar žemės drebėjimams dažnėjant, infekcijos plinta sunkiai nuspėjamomis kryptimis[4].
2022 m. kovo mėnesį Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (TKKG) ataskaitoje įspėjama, kad nesiimant skubių klimato kaitos veiksmų padaugės infekcinių ligų, kurios plis į naujus regionus ir vietoves, kuriose anksčiau buvo kontroliuojamos.