Europoje gali kilti „dujų karai“: SGD paklausa sparčiai auga

Energetika, VerslasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
elektrinė
Nors šiai žiemai Europa dujų turi, artėjant kitai ji gali susidurti su jų trūkumų, asociatyvi Eltos nuotrauka

Europa rizikuoja susidurti su dujų trūkumu

Nors Europa turi pakankamai dujų atsargų, kad išgyventų šią žiemą, o kainos nuo metų pradžios krito, ji rizikuoja susidurti su energijos trūkumu. Dėl to visas papildomas suskystintų gamtinių dujų (SGD) kiekis pasaulyje bus naudojamas jos atsargoms papildyti.

Energetinį badą pajutusi Europa grasina išprovokuoti pasaulinę kovą dėl dujų, o skurdesnės besivystančios šalys nuo Azijos iki Pietų Amerikos rizikuoja būti išstumtos iš rinkos, praneša „Bloomberg“.[1]

Pirmą kartą nuo energetikos krizės, prasidėjusios po Rusijos invazijos į Ukrainą, pradžios Europa rizikuoja neįvykdyti plano užpildyti savo dujų saugyklas kitai žiemai, pažymi agentūra. Nors Europa turi pakankamai dujų atsargų, kad išgyventų šią žiemą, o kainos nuo metų pradžios krito, dėl šalto oro dujų atsargos mažėja.

Praėjusią savaitę „Bloomberg“ rašė, kad dėl šaltų orų Europa dujų atsargas sunaudoja greičiau nei per ankstesnius septynerius metus: jei pernai tuo pačiu metu saugyklos buvo užpildytos 86 proc., dabar jos yra tik 70 proc.[2]

Dėl pasibaigusios sutarties su „Gazprom“ rusiškas kuras per Ukrainą į Europą nebepatenka

Be to, baigėsi rusų monopolininko „Gazprom“ sutartis dėl dujų tranzito per Ukrainą ir nuo sausio 1 dienos „ mėlynasis kuras“ per šią šalį nebeteka. Nors šiuo metu yra likęs tik vienas dujų tranzito maršrutas į ES – per Turkiją, praėjusią savaitę dujų kainos Senajame Pasaulyje nukrito iki žemiausio lygio nuo 2024 metų gruodžio 31 dienos. Prieš tai jos augo artėjančio Rusijos dujų tranzito per Ukrainą sustabdymo fone.[3]

„Šiemet Europoje, galimai, trūks energijos išteklių. Tai reiškia, kad visas papildomas SGD kiekis, kuris pasirodys rinkose šiais metais, bus skirti kompensuoti rusiškų dujų trūkumą“ , – teigė „Bank of America“ analitikas Franciskas Blanšė (Francisco Blanche).

Kad patenkintų paklausą, Europa turės importuoti papildomus 10 milijonų tonų SGD per metus, maždaug 10 proc. daugiau nei 2024 m., paaiškino „MST Marquee“ analitikas Saulis Kavonikas (Saul Kavonic). Kadangi yra mažiau galimybių papildyti atsargas kitai žiemai, Europai reikės SGD atsargų, kurių dalis atkeliaus iš Azijos, kur susitelkę didžiausi pasaulio vartotojai. Priklausomai nuo to, kaip susiformuos paklausa, konkurencija padidins kainas daugiau nei gali sau leisti tokios šalys kaip Indija, Bangladešas ir Egiptas, bei trukdys Vokietijos ekonomikos atsigavimui.

Dujų ateities sandoriai Europoje, kurie taip pat turi įtakos SGD neatidėliotinų sandorių kainoms Azijoje, vis dar yra apie 45 proc. didesni, palyginti su praėjusiais metais. Kainos ims augti, jeigu atsargos Azijos ir Ramiojo vandenyno regione bus išeikvotos, o kas skatins ir konkurenciją dėl tiekimo, prognozavo Džesonas Firas (Jason Fir), energetikos tarpininkavimo įmonės „Poten &; Partners Inc.“ analitikas.

SGD poreikis pasaulyje auga

Be besivystančių Azijos šalių, į konkurenciją dėl SGD artėjančiame šildymo sezone taip pat gali būti įtrauktos Pietų Amerikos šalys, ypač Argentina. Egiptas taip pat rizikuoja: pernai šalis iš SGD eksportuotojos perėjo į importuotoją dėl vasaros elektros energijos tiekimo sutrikimų, padidindama pirkimus iki aukščiausio lygio nuo 2017 metų.

Kai kuriais atvejais SGD gamintojai galės padidinti pajėgumus. Pasak „ Kpler“ , tikimasi, kad JAV SGD eksportas šiemet augs apie 15 proc., nes „ Venture Global LNG Inc“ priklausanti gamykla „Plaquemines LNG“ ir „ Cheniere Energy Inc“ priklausanti SGD gamykla „ Corpus Christi“ didina gamybą. Tačiau „ Cheniere“ perspėjo, kad tempas šiais metais bus palyginti lėtas.

Šiuo metu Azija turi pakankamai galimybių „ atiduoti“ SGD tiekimą Europai. SGD importuotojai iš Kinijos perparduoda atsargas ir dažniausiai nustoja pirkti neatidėliotinų sandorių rinkoje, kur kainos yra pakeltos. Indijos dujų importuotojai atsigręžė į pigesnes alternatyvas, o Bangladešas buvo priverstas koreguoti konkursus po to, kai kainos pasirodė per didelės. Egiptas perėjo prie gazolio.[4]

„Jei dabartiniai planai padidinti SGD gamybą bus realizuoti, 2026-ieji turėtų būti šviesa tunelio gale“ , – vilties suteikė „ Rabobank“ analitikė Florencija Šmit (Florence Schmitt).