J. Sachso kalba apie Ukrainą ir JAV politiką ES Parlamente: „Nepasitikėkite Amerika“
Europos tautos, norėdamos išlikti svarbios ir saugoti savo vertybes, turi plėtoti nepriklausomą užsienio politiką, trečiadienį Briuselyje vykusioje Europos Parlamento sesijoje teigė garsus amerikiečių ekonomistas Jeffrey Sachsas. Jo kalba susilaukė dėmesio vien dėl to, kad buvo pasakyta tokiu metu kai JAV ir Europos Sąjungos santykiai kasdien atrodo vis kitaip.
Džefris Sachsas aktyviai pasisako už taiką, tvarų vystymąsi ir aplinkosaugos klausimus. Šiandien jis yra vienas iš pagrindinių taikos visame pasaulyje šauklių. Jis dirbo su Europos lyderiais ir JAV politika bei ekonomika, yra gerbiamas ekspertas. Savo komentarais apie taikos geopolitiką, ypač dabartinės Ukrainos krizės kontekste, jis pažėrė ir patarimų Europai[1].
Pasikeitus JAV prezidentui ir naujajam šalies lyderiui, D. Trumpui siekiant pertvarkyti viską radikaliai kitaip nei tai darė J. Bidenas, santykiai su Europos šalimis ir geopolitinė situacija pašlijo. J. Sachsas, patarinėjęs Jungtinėms Valstijoms, Lenkijai, Rusijai, Ukrainai ir Jungtinėms Tautoms, kritikavo Europos priklausomybę nuo Amerikos dominavimo ir ES nesugebėjimą sukurti vieningą ir paveikią užsienio politiką. Jis kalbėjo Europos Parlamento renginyje „Taikos geopolitika“.
„Atėjo laikas Europai kurti savo užsienio politiką ir prisiimti atsakomybę už savo saugumą. Europa turi nustoti pasikliauti NATO ir JAV, o sukurti savarankiškai veikiančią Europos gynybos struktūrą.“ J. Sachsas pridūrė, kad Europos Sąjungai laikas nustoti painioti NATO su Europos identitetu ir imtis aktyvesnio vaidmens derybose su Rusija.
Pasak jo ES per daug seka JAV politika, kuri jau sukėlė nereikalingus konfliktus. Pasak jo, karo Ukrainoje būtų buvę galima išvengti, jei Europa būtų turėjusi aiškią ir nepriklausomą užsienio politiką. Tačiau nutiko taip, kad JAV vadovavo karui, nepaisydama taikaus sprendimo galimybių[2].
Europa turėjo būti derybų priešakyje ir veikti kaip neutrali šalis tarp Rusijos ir Ukrainos
„JAV, bendraudamos su Rusija, pademonstravo supratimo stoką ir dažnai vykdė politiką, kuri veikiau provokuoja, o ne sprendžia konfliktus. Atėjo laikas Europai imtis aktyvesnių veiksmų, užmegzti ryšius su Rusija ir siekti taikaus sprendimo, kuris užtikrintų visų susijusių šalių saugumą“, teigė ekonomistas.
J. Sachsas tikina, kad stebėdamas įvykius iš šalies gali pasakyti, jog Europa pasitiki JAV per daug ir šalims reiktų kalbėtis su Rusija tiesiogiai. „Daugeliui šių karų, įskaitant karus Irake, Sudane ir Libijoje, vadovavo Jungtinės Valstijos, o jų padariniai buvo pražūtingi. Šiuos karus lėmė JAV sprendimas po Sovietų Sąjungos žlugimo veikti vienašališkai, manant, kad jos gali pertvarkyti pasaulį pagal savo interesus, neatsižvelgdamos į kitų šalių interesus.“
Pasak J. Sachso, 1990 m., žlugus Sovietų Sąjungai, Jungtinės Valstijos manė, kad visiškai kontroliuoja pasaulio reikalus ir gali įgyvendinti savo darbotvarkę, neatsižvelgdamos į kitų šalių susirūpinimą ar raudonąsias linijas. Ši mąstysena dar labiau sustiprėjo 1991 m. iširus Sovietų Sąjungai. JAV vadovybė siekė plėsti NATO, įskaitant buvusių Varšuvos sutarties šalių integraciją, o tai provokavo Rusiją[3].
„1994 m. B. Klintono administracija oficialiai įteisino NATO plėtros planus, nepaisant ankstesnių patikinimų, kad NATO nesitrauks į rytus. Šį žingsnį, ypač Ukrainos ir Gruzijos įtraukimą, Rusija suprato kaip tiesioginę grėsmę savo saugumui,“ kaip teigia ekspertas. JAV nepaisė perspėjimų, kurie numatė galimas tokių veiksmų pasekmes.
Šiandieniniai konfliktai yra JAV užsienio politikos sprendimų pasekmė
„JAV sprendimas plėsti NATO, nepaisant Rusijos prieštaravimų, prisidėjo prie įtampos, kurią matome šiandien. JAV nuolat ignoravo Rusijos saugumo problemų svarbą, o tai lėmė dabartinę krizę. Didžiausią susirūpinimą Rusijai kėlė NATO skverbimasis prie pat jos sienų. Tai pagrindinis klausimas, lėmęs Rusijos veiksmus, įskaitant ir įsiveržimą į Ukrainą.“
Jis mano, kad konfliktai, kurie yra įsiplieskę šiandien susidarė dėl dešimtmečius trukusių JAV užsienio politikos sprendimų. Jais buvo nepaisoma teisėtų Rusijos saugumo problemų, o JAV laikėsi savo pozicijos dėl NATO plėtros. Tuo pat metu Europos lyderiai iš esmės sekė Vašingtono pavyzdžiu, nekurdami savarankiškos užsienio politikos. Tai, kad Europa neturėjo savo nuomonės šiuo klausimu, pakenkė taikos pastangoms, tikina J. Sachsas.
„Bendraudamos su Rusija, JAV parodė supratimo stoką ir dažnai vykdė politiką, kuri veikiau provokuoja, o ne sprendžia konfliktus. Atėjo laikas Europai imtis aktyvesnių veiksmų, užmegzti ryšius su Rusija ir siekti taikaus sprendimo, kuris užtikrintų visų susijusių šalių saugumą.“
Karas Ukrainoje laikomas tragiška nesėkmingos diplomatijos ir klaidingų JAV ir Europos lyderių apskaičiavimų pasekme. Konflikto buvo galima išvengti vedant dialogą ir abipusiškai gerbiant kitų interesus, mano JAV ekspertas. Dalindamas patarimus Europai jis tikina, kad dabar daugiausia dėmesio reikėtų skirti diplomatiniam sprendimui, kuris užtikrintų stabilumą regione. Ir to imtis turi pati Europa.
Europa turi imtis iniciatyvos, tęsti derybas ir siekti labiau subalansuoto ir taikesnio požiūrio į savo užsienio politiką, nepasikliaudama vien JAV ar NATO. Svarbu būti realistais ir pripažinti, kad karas nėra išeitis. „Europa turi tiesiogiai derėtis su Rusija, kad užtikrintų taiką ir saugumą visame žemyne. Taip elgdamasi Europa ne tik užsitikrins savo ateitį, bet ir prisidės prie taikesnio pasaulio kūrimo,“ sakė J. Sachas savo kalboje.
Kalbant apie JAV prezidento Donaldo Trumpo raginimus NATO narėms padidinti savo karines išlaidas iki 5 % BVP, o ne iki šiuo metu reikalaujamų 2 %, J. Sachsas sako, kad šis skaičius yra „neįprastas, juokingas ir absurdiškas“. Jis pavadino D. Trumpą „ginklų pardavėju“ ir mano, kad išlaidų didinimas tarnauja tik Amerikos interesams[4].
Jis paragino Europos sąjungą sutelkti dėmesį į „vieningą Europos saugumo struktūrą“, o ne į NATO, ir investuoti į Europos ginklų gamybą, skiriant 2-3 % BVP, atsižvelgiant į „dabartines aplinkybes“.
Klausimų ir atsakymų sesijos metu buvo užduoti klausimai apie NATO vaidmenį, Europos saugumo ateitį ir JAV užsienio politikos poveikį taikai pasaulyje. Profesorius J. Sachsas visos kalbos metu pabrėžė Europos nepriklausomybės užsienio politikoje poreikį ir paragino lyderius tiesiogiai bendrauti su Rusija patiems, kad būtų rasti ilgalaikiai tebesitęsiančio konflikto sprendimai.