Europai kalbant apie keturių dienų darbo savaitę, Graikija nusprendė ją ilginti iki šešių

PasaulisSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Graikijos prezidentė
Prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su Graikijos prezidente Katerina Sakellaropoulou. ELTA nuotrauka

Graikijos šešių dienų darbo savaitė: naujas įstatymas ir jo taikymo sąlygos

Nors dauguma Europos šalių siekia sutrumpinti darbo savaitę iki keturių dienų, Graikija nusprendė leisti darbdaviams pailginti darbo savaitę iki šešių dienų, neatsižvelgiant į gyventojų nuomonę.[1]

Darbo ekspertė Matina Triantafilli Graikijos televizijos kanalui ERT patikslino, kad naujasis įstatymas bus taikomas įmonių ir kontroliuojančiųjų bendrovių darbuotojams, dirbantiems visą parą pamainomis, taip pat kitoms organizacijoms, atsižvelgiant į tam tikras sąlygas. Norėdamas pereiti prie šešių dienų darbo savaitės, darbdavys privalo iš anksto apie tai pranešti Graikijos darbo ir socialinės apsaugos ministerijos valstybinei informacinei sistemai ERGANI-II, informuoti darbuotojus ir įrodyti Darbo inspekcijai, kad yra papildomo darbo. Šeštąją darbo dieną draudžiama dirbti ilgiau negu aštuonias valandas.

Šešių dienų darbo grafikas nebus taikomas maisto pramonės ir turizmo sektoriaus darbuotojams, tiems, kurie dirba naktinėmis pamainomis (nuo 24:00 iki 6:00) ir švietimo įstaigų darbuotojams. Tačiau įstatymas numato šešių dienų darbo savaitės galimybę savivaldybėms, mokesčių inspekcijoms, valstybiniam paštui, energetikos ir vandens įmonėms, taip pat kitoms valstybinėms įmonėms, teikiančioms paslaugas gyventojams. Šia priemone, nustatyta 2023 m. Įstatymu Nr. 5053, siekiama kovoti su nedeklaruojamu darbu ir padidinti darbuotojų pajamas. Šeštą darbo dieną skiriama 40 proc. išmoka. Jei šeštoji darbo diena sutampa su sekmadieniu ar šventine diena, darbuotojas turi teisę gauti papildomą išmoką iki 115 proc. dienos darbo užmokesčio. Be to, yra 25 proc. premija už naktinį darbą, todėl bendra atlyginimo suma gali viršyti 115 proc.[2]

Šešių darbo dienų savaitės įvedimas viešajame sektoriuje

Siekiant apsaugoti darbuotojus, yra apribojimų: jie turi dirbti ne daugiau kaip 8 valandas per dieną, turėti ne mažiau kaip 11 valandų poilsio kiekvieną dieną ir vieną 24 valandų poilsio dieną per savaitę. Įstatymu siekiama įvesti šešių dienų darbo savaitę viešosioms paslaugoms, įmonėms, bankams ir privačiam sektoriui išimtiniais atvejais, kai reikia specializuoto personalo ir nėra kitų šios problemos sprendimų.

Portalas „Olympia“ praneša, kad Graikija tapo pirmąja ES šalimi, įvedusia šešių dienų darbo savaitę kai kurioms viešojo sektoriaus organizacijoms, įmonėms ir bankams.[3]

Darbo ir socialinės apsaugos ministerija teigia, kad ši priemonė palengvins gyventojų sąveiką su visą parą dirbančiomis organizacijomis ir įmonėmis. Anksčiau tokių įmonių darbuotojai dažnai buvo priversti dirbti viršvalandžius. Dabar darbdaviai patys nuspręs, kuris iš jų darbuotojų dirbs šešias dienas per savaitę, ir privalo iš anksto pranešti darbuotojams.

Graikijos šešių dienų darbo savaitės įvedimo iššūkiai ir poveikis darbuotojams

Graikija
Įsigaliojus naujajam įstatymui, Graikijoje šešias dienas per savaitę gali tekti dirbti ne tik ugniagesiam, asociatyvi Eltos nuotrauka

„Zarpanews“ informavo, kad Graikijoje įstatymas Nr. 5053/2023 turėjo įsigalioti kovo 1 dieną, tačiau dėl rinkimų jis buvo atidėtas iki liepos.[4]

Profesorius Aris Kazakosis teigia, kad tai griauna penkių dienų darbo savaitės principą ir didina nelaimingų atsitikimų darbe riziką. 2022 m. Graikijoje darbo vietoje fiksuotos 104 mirtys, o 2023 m. – 179.

Mažas darbo užmokestis ir karjeros perspektyvų stoka verčia daugelį graikų išvykti į užsienį. Turizmo srityje Mikonoso ir Santorini salose darbuotojai dirba visą savaitę ir gyvena prastomis sąlygomis. „Zarpanews“ pabrėžia, kad darbdaviai turėtų pagerinti darbo sąlygas, jei darbuotojų paklausa viršija pasiūlą. Daugelis graikų dėl didelių pragyvenimo išlaidų yra priversti dirbti per du darbus, o 27 proc. gyventojų daugiau nei 40 proc. savo pajamų išleidžia nuomai.

Gyventojų reakcija į šešių dienų darbo savaitę Graikijoje: pasipiktinimas ir abejonės

Ši priemonė sukėlė prognozuotą šalies gyventojų pasipiktinimą. Daugelis teigia, kad tai akivaizdus grįžimas į ribotų darbuotojų teisių laikus – nepaisant to, kad kitose Europos šalyse, priešingai, kalbama apie keturių dienų savaitę. Viešoje erdvėje jau pasirodė tokie komentarai:

„Jei darbdavys sako: „Dirbk šitaip arba išeik“, nieko negali padaryti. Tai Graikija.“
„Grįžtame į praeitį. Ši priemonė nieko neduos. Tai neišspręs įmonių, kurios neturi pakankamai darbuotojų, problemų.“

Nepaisant žadamų priemokų, daugelis, ypač jaunimas, pirmenybę teikia sveikatai ir asmeniniam gyvenimui:

„Pasaulio sveikatos organizacija mums sako, kad 40 valandų darbo per savaitę jau yra per daug. Matome, kaip ši našta mažėja kitose Europos šalyse. Man šešių dienų savaitė yra nepriimtina ir jokiu būdu neturėtume leisti jos įvesti.“
„Jei matysiu, kad šešių dienų darbas mane išvargins, atsisakysiu darbo. Man svarbiausia psichinė sveikata, o ne pinigai.“

Simelia Tuhdidu iš „Euronews“ nurodė, kad:

„Kaip pažymi dauguma ekonomistų, didžiausia Graikijos ekonomikos problema yra darbo valandų efektyvumas. Europos Komisijos duomenimis, darbo našumas Graikijoje yra apie 40 proc. mažesnis už Europos vidurkį. Prie to prisideda keletas veiksnių: investicijų trūkumas, daugiausia į naujas technologijas, būtinų darbuotojų įgūdžių trūkumas ir biurokratijos dominavimas, dėl kurio sunku vykdyti verslą Graikijoje.“

Eurostato 2023 m. duomenys rodo, kad vidutinė darbo savaitė Graikijoje yra 39,8 valandos per savaitę ir yra didžiausia Europos Sąjungoje (po jos eina Lenkija ir Kipras). Kitų šaltinių teigimu, Graikijoje per savaitę dirbama 41 valandą , toliau seka Lenkija (40,4), Rumunija ir Bulgarija (40,2). [5]

Europos vidurkis yra 36,1 valandos, o mažiausiai dirbama Nyderlanduose – 32,2 valandos per savaitę. Dalis graikų dirba už minimalų 830 eurų atlyginimą, todėl šalis pagal pajamas ES užima 15 vietą.