Estija įteisino tos pačios lyties asmenų santuokas
Estijos parlamentas pritarė tos pačios lyties asmenų santuokoms. Po tokio sprendimo mažiausia Baltijos valstybė tapo pirmąja buvusia sovietine respublika, įteisinusia tokią partnerystę ir tik antrąja tai padariusia Vidurio Europos šalimi po Slovėnijos[1].
Estijos parlamentarai tik po ilgų diskusijų pritarė homoseksualų santuokų įteisinimui. Tam prireikė premjerės Kajos Kallos valdančiosios koalicijos inicijuoto balsavimo dėl pasitikėjimo vyriausybe – šis balsavimas galiausiai pristabdė opozicijos kritiką.
Opozicijoje aktyviausiai dirbanti EKRE partija valdančiųjų siūlomą teisės aktą kritikavo ir vertino kaip priešišką tradicinės šeimos modeliui, tačiau teisės aktas užtikrinantis galimybę susituokti tos pačios lyties asmenims buvo priimtas 55 Estijos parlamento nariams balsavus „už“ ir 34 „prieš“[2].
Po įvykusio balsavimo nurimus aistroms neabejojama, kad Estijos prezidentas Alaras Karis pritars teisės aktui. Po balsavimo parlamente džiaugsmo šiuo Estijos sprendimu neslėpė pati premjerė K. Kallas.
„Tai sprendimas, kuris iš nei vieno nieko neatima, bet daugeliui suteikia kažką svarbaus. Jis taip pat rodo, kad mūsų visuomenė rūpinasi ir gerbia vieni kitus. Didžiuojuosi Estija. Kiekvienas turėtų turėti teisę tuoktis su žmogumi, kurį myli ir kuriam nori įsipareigoti. Šiuo sprendimu mes pagaliau žengiame tarp kitų Šiaurės šalių ir visų kitų demokratinių pasaulio valstybių, kuriose santuokos yra lygios“, – po balsavimo sakė Estijos ministrė pirmininkė[3].
Tuo tarpu Estijos socialinės apsaugos ministrė Signe Riisalo pažymėjo, kad nors įstatyme numatyti pakeitimai daugeliu atžvilgių yra grynai techninio pobūdžio, jų reikšmės ignoruoti neįmanoma.
„Lygių teisių užtikrinimas visiems yra toks elementarus dalykas, kad šis klausimas iš esmės buvo aptartas diskusijose, vykusiose iškart po to, kai atgavome nepriklausomybę“, – pabrėžė ministrė.
Estija beveik prieš dešimtmetį įteisino civilines sąjungas
Estijos žingsnis įteisinant tos pačios lyties asmenų santuokas nėra netikėtas. Ši valstybė dar 2014 m. patvirtino tos pačios lyties asmenų civilinių sąjungų sudarymo galimybę. Šis įstatymo projektas partneriams suteikė tam tikrą teisinę apsaugą, pavyzdžiui, mirties atveju, civilinėje sąjungoje registruotas partneris gali reikalauti kito asmens turto, net jei nėra testamento.
Dabar priėmus naujausią įstatymą dėl homoseksualų santuokų sudarymo, civilinę sąjungą sudarę asmenys galės pakeisti savo statusą į santuoką, tiesiog atlikdami paprastą teisinę procedūrą. Tuo tarpu kiti to pageidaujantys estai galės ir toliau sudaryti registruotas partnerystes.
O visuomenės požiūris į tos pačios lyties porų santykių įteisinimą Estijoje per pastaruosius metus sparčiai kito. Remiantis šį pavasarį „Turu-uuringute AS“ atliktos apklausos duomenimis, homoseksualų santuokos dabar pritaria 53 proc. Estijos gyventojų. Tuo tarpu prieš kelis metus, 2021 m., šis skaičius sudarė 34 proc. apklaustųjų[4].
Tuo tarpu kitos Rytų Europos regiono šalys, pavyzdžiui, vadinamosios Višegrado valstybės, imasi homoseksualų teisių ribojimų ir priežiūros. Lenkijoje ir Vengrijoje LGBTQ+ bendruomenei priklausantys asmenys neturi beveik jokios teisinės apsaugos, o Rusija pernai išplėtė prieš LGBT nukreiptus teisės aktus, uždraudė gėjų propagandą vaikams[5].
Tos pačios lyties asmenys susituokti gali daugiau nei 30 pasaulio valstybių
Tos pačios lyties asmenų santuokoms pradžią pradėjo dar 2001 m. Nyderlandų sprendimas įteisinti tokius santykius ir teisinį jų įforminimą. Bėgant metams, daugiau nei 30 šalių (pasaulyje yra per 190 valstybių) priėmė įstatymus, leidžiančius gėjams ir lesbietėms tuoktis[6].
2003 m. Belgijoje priimtas įstatymas, pagal kurį santuokos buvo suvienodintos visiems žmonėms. Ispanija 2005 m. priėmė įstatymą, pagal kurį tos pačios lyties poroms suteikiamos tokios pat teisės kaip ir heteroseksualams.
Pietų Afrikoje tos pačios lyties asmenų santuokos buvo įteisintos 2006 m., o Norvegijos liuteronų bažnyčia nusprendė leisti savo pastoriams sutuokti tos pačios lyties poras 2009 m., metais anksčiau šalyje buvo įteisintos tos pačios lyties asmenų santuokos.
Švedija šį žingsnį žengė 2009 m., o 2010 m. Argentina tapo pirmąja Lotynų Amerikos valstybe, leidusia tos pačios lyties asmenų sąjungas. 2010 m. ir Portugalijos parlamentas pritarė tos pačios lyties asmenų sąjungoms. Tais pačiais metais ir Islandija vienbalsiai įteisino tos pačios lyties asmenų santuokas.
Danija homoseksualų santuokas įteisino 2012 m., Urugvajus, Naujoji Zelandija ir Brazilija tai padarė 2013 m. Tais pačiais metais toks projektas buvo įteisintas ir Anglijoje bei Velse, taip pat ir Prancūzijoje. Mikro valstybė Liuksemburgas tokias santuokas įteisino 2014 m., tais pačiais metais tokį sprendimą priėmė ir Škotijos parlamentas.
2015 m. tos pačios lyties asmenų santuokos buvo įteisintos JAV, o Airija tapo pirmąja šalimi, kuri visuotiniu balsavimu įteisino tos pačios lyties asmenų santuokas. 2015 m. tos pačios lyties asmenų santuokas įteisino ir Suomija bei Grenlandija.
Kolumbija tai padarė 2016 m. o Malta ir Australija 2017 m. Vokietijos federalinis parlamentas homoseksualų santuokas įteisino 2019 m., kaip ir Austrija. Tais pačiais 2019 m. Taivanas tapo pirmąja šalimi Azijoje, leidusia tos pačios lyties gėjų ir lesbiečių porų santuokas, o Ekvadoras – penktąją Lotynų Amerikos šalimi, žengusia šį žingsnį.
2019 m. ir Jungtinės Karalystės parlamentas patvirtino teisės aktus, pagal kuriuos tos pačios lyties asmenų santuokos įteisinamos Šiaurės Airijoje. Įstatymas įsigaliojo 2020 m., galiausiai įteisindamas tos pačios lyties asmenų sąjungas visoje Jungtinėje Karalystėje.
2020 m. Kosta Rika tapo pirmąja Centrinės Amerikos šalimi, pripažinusia tos pačios lyties asmenų santuokas, tais pačiais metais tai padarė ir Šveicarija, o 2021 m. – Čilė.
2022 m. Slovėnijos Konstitucinis Teismas pripažino, kad tos pačios lyties asmenų santuokų ribojimas prieštarauja Konstitucijai ir nurodė Slovėnijos parlamentui per šešis mėnesius įgyvendinti reikiamus teisės aktus.
2022 m. Andoros bendroji taryba didele balsų persvara taip pat nubalsavo už tai, kad būtų pakeistas šalies civilinės sąjungos statutas, įtraukiant tos pačios lyties porų santuokų lygybę.
2022 m. Kubos gyventojai nacionaliniame referendume priėmė Šeimos kodeksą, kuriuo taip pat leidžiama sudaryti tos pačios lyties asmenų sąjungas.