ES grasina nubausti tviterį dėl Bendrijos taisyklių pažeidimų

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Tviteris
ES grasina nubausti tviterį dėl Bendrijos taisyklių pažeidimų. Alexanderio Shatovo/Unsplash nuotrauka

Su ES atstovu bendravęs E. Muskas įslaptino savo tviterio paskyrą

Europos Sąjungos (ES) atstovas asmeniškai perspėjo tviterio savininką, milijardierių Eloną Muską, jog tviteris turi pasiruošti ir prisitaikyti prie naujų Bendrijos taisyklių, kuriomis siekiama pažaboti neapykantos kalbą bei dezinformaciją.

ES skaitmeninės politikos komisaras Thierry Bretonas antradienį surengė vaizdo pokalbį su E. Musku, siekiant aptarti socialinės žiniasklaidos platformos įsipareigojimus laikytis Europos skaitmeninių paslaugų akto gairių.
Pats E. Muskas toliau išbando tviterio funkcijas ir vykdydamas netikėtą bandymą, įslaptino savo paskyrą. Taip siekiama patikrinti, ar tviterio algoritmas neklysta. Jau kuris laikas tviterio vartotojai kalba apie tai, kad turinys neatitinka jų poreikių ir domėjimosi laukų.

Tuo tarpu pačioje tviterio būstinėje San Franciske įrengti miegamieji kambariai darbuotojams jau netrukus gali būti panaikinti. Tai padaryti teks tokiu atveju, jeigu kompanija nepasivargins įsigyti naujo statybų leidimo. O tviterio būstinėje apsilankęs žurnalistas atvirauja, kad kompanijoje iš tiesų yra įsivyravęs milžiniškas chaosas.

Paskutinioji tviterio vartotojų apklausa rodo, kad po platformos perėjimo į E. Musko rankas, socialinį tinklą paliko kairiosios politinės pakraipos vartotojai. Tuo tarpu respublikonų pasitikėjimas ir pasitenkinimas tviteriu tik išaugo.

Tviterio laukia nepatogūs turinio ribojimai ES

Antradienį ES skaitmeninės politikos komisaras T. Bretonas nuotoliniu būdu bendravo su E. Musku. Pagrindinė pokalbio tema buvo tviterio prisitaikymas prie Europos skaitmeninių paslaugų akto(DSA).

Pasak T. Bretono, ES akylai stebi kaip kompanija skirsto savo išteklius pasitikėjimo, skaidrumo ir saugumo klausimams spręsti. Taip pat ES vyksta diskusijos, ar naujasis tviteris tikrai gebės prisitaikyti prie kintančių ES skaitmeninio saugumo gairių.

„Keli ateinantys mėnesiai bus labai svarbūs, kad įsipareigojimai taptų realybe. Turime matyti pažangą siekiant visiško DSA laikymosi. Mano komanda atidžiai stebės tviterio ir visų kitų interneto platformų darbą“, – sako T. Bretonas[1].

Pats E. Muskas po susitikimo pažymėjo, kad pokalbis praėjo gerai, o ES „skaidrumo, atskaitomybės ir informacijos tikslumo tikslai sutampa su tviterio tikslais“.

Pernai gruodį ES jau perspėjo E. Muską, kad platforma turi sustiprinti vartotojų apsaugos priemones, kad nepažeistų naujų taisyklių, pagal kurias technologijų milžinėms gresia didelės baudos, siekiančios iki 6 proc. įmonės metinių pasaulinių pajamų arba net draudimas vykdyti veiklą ES.

Naujasis DSA yra dalis ES skaitmeninių taisyklių, kuriomis siekiama apriboti interneto platformų ir socialinės žiniasklaidos bendrovių galią ir pažaboti pavojingą turinį. Įstatymas įsigaliojo 2022 m. lapkričio 16 d., bet bus pradėtas taikyti tik nuo 2024 m. vasario 7 d[2].

Pasak ES, pagrindinis DSA tikslas yra apsaugoti ir užtikrinti pagrindines ES piliečių teises internete. Nors ekspertai pastebi, kad ES politika gali būti sutampanti su tuo, apie ką kalba pats E. Muskas, akcentuodamas žodžio laisvę, europiečiams kompanija šiuo metu vis dėlto kelia didelį susirūpinimą.

Pavyzdžiui, Prancūzijoje daugelis išreiškė susirūpinimą dėl to, kad E. Muskas turės laikytis Prancūzijos įstatymų, neatsižvelgiant į jo idėjas dėl žodžio laisvės. O Prancūzijos įstatymai baudžia už rasistinius, antisemitinius, seksistinius, prieš LGBTQ bendruomenę nukreiptus pasisakymus ir net už bet kokius žmogaus orumą įžeidžiančius pasisakymus[3].

E. Muskas laikinai įslaptino savo tviterio paskyrą

Tviterio generalinis direktorius E. Muskas toliau siekia ištobulinti platformos funkcijas taip, kad jos atitiktų vartotojų lūkesčius ir poreikius. Dėl to trečiadienį jis paskelbė, kad savo tviterio paskyrą laikinai padarė privačia, norėdamas pats savarankiškai nustatyti, kokio aktyvumo sulaukia jo tviterio žinutės[4].

E. Muskas tokį sprendimą priėmė po to, kai Ianas Milesas Cheongas, dešiniųjų pažiūrų komentatorius, tviteryje paskelbė, kad nustatęs savo paskyrą kaip privačią, pastebėjo, jog jo įrašai tuomet sulaukia daugiau paspaudimų „patinka“ ir peržiūrų. Komentatoriaus teigimu, tviterio įrašas, kurį jis paskelbė viešoje paskyroje, sulaukė 11 tūkst. peržiūrų, o tas pats tviterio įrašas sulaukė jau net 28,3 tūkst. peržiūrų, kai paskyra buvo privati.

E. Muskas netruko atsakyti į tviterio vartotojo įrašą sakydamas, kad rezultatai „kelia didžiulį susirūpinimą“ ir paskelbė, kad pats atliks savo eksperimentą.

„Iki rytojaus ryto padariau savo paskyrą privačia, kad išbandyčiau, ar mano privačių tviterio žinučių turinys bus matomas dažniau“, – pranešė E. Muskas.

Tai reiškia, kad tviterio savininko žinutes dabar gali matyti 127 milijonai sekėjų, o ne visi, kas tik panorėję.

Tviteris
E. Muskas laikinai įslaptino savo tviterio paskyrą. Nathan Dumlao/Unsplash nuotrauka

Tviterio būstinėje vyrauja chaosas, E. Muskas nepasitiki darbuotojais

Tviterio būstinėje San Francisko statybos inspektoriai per kelias savaites nurodė pateikti naują pastato eksploatavimo ir statybos leidimą. To reikalaujama dėl to, kad E. Muskas dalyje konferencijų kambarių įrengė miegamuosius[5].

Pirmadienį San Francisko statybos inspekcijos departamento išduotame pranešime prašoma rangovo pastato plane teisingai pažymėti konferencijų kambarius kaip miegamuosius. Kitu atveju, kompanija turės juos išmontuoti arba gali susidurti su teisiniais nemalonumais.

O keletą dienų toje pačioje būstinėje San Franciske praleidęs laidos „The Rubin Report“ vedėjas situaciją technologijų milžinėje pavadino „degančiu šiukšlynu“. Žurnalistas Dave’as Rubinas „Fox & Friends“ laidoje atvirai papasakojo apie savo neseniai įvykusį apsilankymą E. Musko biure[6].

„Įšokau į lėktuvą, atsisėdau paskutinėje eilėje, vidurinėje sėdynėje, neatsilošiau, į San Franciską atskridau iš esmės šiek tiek po vidurnakčio, o ten Elonas dar bendravo su daugybe žmonių. Po vidurnakčio vis dar buvo įvairių inžinierių.“

Žurnalistas patvirtino, kad E. Muskas tviteryje yra pasitelkęs ir inžinierių iš kitų savo kompanijų, pavyzdžiui, „Tesla“ ar „SpaceX“ pagalbą. D. Rubinas taip pat atskleidė, kad naujasis tviterio vadovas vis dar tiria dabartinius darbuotojus, kurie galbūt „daro blogus dalykus“.

„Taigi, vyriausybė ir „Big Tech“ deda koordinuotas pastangas, o po to yra nekoordinuotos, tiesiog aktyvistų, dirbančių šiose bendrovėse. Štai kodėl viskas taip netvarkinga“, – sako žurnalistas.

Tviterį paliko didelė dalis demokratų

Viena iš paskutiniųjų apklausų, atskleidžiančių tviterio vartotojų nuotaikas rodo, kad lyginant su 2022 m. spalio mėnesiu, 2022 m. gruodžio-2023 m. sausio mėnesiais tviterio vartotojų iš JAV procentinė dalis sumažėjo nuo 32,4 proc. iki 29,5 proc[7]. Šį sumažėjimą lėmė demokratai, kurių 5 proc. pasitraukė iš platformos.

Vis dėlto, pasitikėjimas platforma išlieka patenkinamas. 53 proc. respublikonų teigia, kad pasitiki E. Musku ir mano, kad jis elgsis teisingai. Tuo tarpu taip manančių demokratų skaičius siekia tik 24 proc.

Be to, respublikonai dabar teigia pastebėję, kad po to, kai E. Muskas perėmė platformą į savo rankas, gerokai sumažėjo šališkumas konservatyvių pažiūrų asmenų atžvilgiu ir padidėjo neutralumas. Savo ruožtu demokratai pastebėjo, kad tviteryje gerokai padidėjo šališkumas liberalų atžvilgiu ir sumažėjo neutralumas.