E.Muskas: duokite Baidenui jo „twitter“ slaptažodį

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Tviteris
E. Muskas tviteryje pašiepė J. Bideną. Bretto Jordano/Unsplash nuotrauka

E. Muskas tviteryje pašiepė JAV prezidentą

Verslininkas, vienas turtingiausių pasaulio žmonių Elonas Muskas (Elon Musk) tviteryje neseniai pašiepė JAV prezidentą Joe Bideną „mesdamas iššūkį“ jo komunikacijos komandai. Šeštadienį oficialioje D. Baideno (Joe Biden) paskyroje buvo paskelbta tokia žinutė:

„Pats laikas turtingiausiems visuomenės nariams pradėti mokėti sąžiningą mokesčių dalį“.

Toks įrašas buvo paskelbtas atsižvelgiant į D. Baideno politinę poziciją, siekiant apmokestinti 1 proc. šalies turtingųjų. Tačiau E. Muskas į tokį prezidento įrašą pirmiausia sureagavo ne iš verslo perspektyvos, kuri būtų būdinga ne vienos sėkmingos kompanijos savininkui bei antrajam turtingiausiam pasaulio žmogui.

„Prašau, duokite jam slaptažodį, kad jis galėtų pats rašyti savo tviterio žinutes. Prašau, maldauju jūsų!“, – rašė E. Muskas, kreipdamasis į prezidento komunikacijos komandą ir leisdamas suprasti, kad netiki, jog prezidentas pats savarankiškai skelbia tviterio žinutes[1].

Tokia E. Musko reakcija sukėlė įvairių pasisakymų bangą. Daugelis internautų nevengė drauge iš šios situacijos, pabrėždami, kad 80 m. sulaukęs JAV prezidentas tikrai pats nei gali, nei moka naudotis tviteriu.

E. Muskas turtuolių apmokestinimo planais netiki

Po tokio pokšto apie D. Baideno gebėjimus valdyti savo socialinių tinklų paskyras E. Muskas į turtuolių apmokestinimo galimybę pažvelgė ir be jam būdingo humoro.

„Kalbant rimtai, sutinku, kad turėtume padaryti neteisėtomis sudėtingas mokesčių vengimo schemas, bet tai nuliūdintų daugybę rėmėjų, todėl ir toliau matysime tik žodžius, bet ne veiksmus. Tie, kurie iš tikrųjų bus priversti nešti perteklinių vyriausybės išlaidų naštą, yra mažesnes ir vidutines pajamas gaunantys asmenys, nes jie negali išvengti darbo užmokesčio mokesčio“, – tviteryje rašė verslininkas[2].

Iš tiesų, nei D. Baidenas, nei kiti aukštas pareigas einantys JAV politikai nenori pernelyg „nuskriausti“ šalies turtuolių. Juk per 2020 m. prezidento rinkimus, milijardieriai rėmėjai abiem partijoms išleido daugiau nei 2,3 mlrd. JAV dolerių. Įdomu tai, kad ypač daug finansinės paramos sulaukė tas pats J. Bidenas, dabar kalbantis apie didesnį jų apmokestinimą: praėjusių prezidento rinkimų kampanijos metu jis gavo pinigų iš maždaug 230 milijardierių.

O dabar D. Baidenas apie didesnį turtuolių apmokestinimą prabilo pradėdamas jau 2024 m. prezidento rinkimų kampaniją, sakydamas kalbą savo rėmėjams Filadelfijoje. Čia dabartinis Amerikos prezidentas ragino į mitingą susirinkusius profsąjungų darbuotojus paremti jo perrinkimo siekį ir entuziastingai kalbėjo apie papildomą stambių verslo bendrovių ir turtingiausių jų savininkų apmokestinimą.

„Atėjo laikas jiems mokėti bent minimalų mokestį. Aš neprieštarauju, kad jie būtų milijardieriai. Tiesiog sumokėk savo sąžiningą dalį, žmogau. Jie moka mažesnius mokesčius nei mokyklų mokytojai, ugniagesiai, tikriausiai bet kas šioje salėje. Aš galiu tai pakeisti, bet man labai reikia jūsų. Taigi, ar jūs su manimi?“, – kalbėjo D. Baidenas, pabrėžęs, kad nors pastaruoju metus JAV milijardierių skaičius išaugo iki maždaug 1 000, jie sumoka vos apie 8 proc. savo pajamų mokesčių.
„Tesla“
J. Bideno administracija vengia įvertinti E. Musko pasiekimus su „Tesla“ ar kitomis jo kompanijomis. Austino Ramsey/Unsplash nuotrauka

D. Baideno ir E. Musko santykiai – netikėtai komplikuoti

O milijardierius tviterio savininkas E. Muskas JAV prezidentą D. Baideną pašiepia tikrai nebe pirmą kartą. Tačiau įdomiausia tai, kad antrasis pagal turtingumą pasaulio žmogus kadaise buvo dabartinio Amerikos prezidento rėmėjas ir tik per pastaruosius dvejus metus jo santykiai su Baltaisiais rūmais pašlijo.

Prieš keletą mėnesių duotame interviu E. Muskas net atskleidė, kad per kitus prezidento rinkimus planuoja balsuoti už respublikonų kandidatą, tačiau kartu teigė, kad praeityje daugiausiai balsavo už demokratus. Iš tiesų, pirmaisiais savo įkurtos kompanijos „SpaceX“ veiklos metais E. Muskas glaudžiai bendradarbiavo su tuomečio prezidento Baraco Obamos administracija. Be to, per pastaruosius dvejus JAV prezidento rinkimus E. Muskas sakė balsavęs tiek už Hilary Clinton, tiek ir už D. Baideną[3].

Net ir netrukus po D. Baideno inauguracijos E. Muskas JAV žiniasklaidai teigė, kad „džiaugiasi naujojo prezidento darbų pradžia“ ir kad planuoja „glaudžiai bendradarbiauti su D. Baideno administracija sprendžiant klimato kaitos problemas“.

Tačiau nesantaika tarp jų formuotis pradėjo dar 2021 m., kai prezidentas nepakvietė didžiausio JAV elektromobilių gamintojo generalinio direktoriaus į Baltuosiuose rūmuose vykusį aukščiausiojo lygio susitikimą. Sutapimas ar ne, tačiau būtent nuo to laiko E. Muskas ėmė vis dažniau kritikuoti prezidento politiką, o ir D. Baidenas vengė atkreipti dėmesį į garsaus verslininko ir inovatoriaus pasiekimus.

Dalinis jų santykių proveržis įvyko visiškai neseniai, kad JAV prezidentas pagyrė „Tesla“ planus savo kurtų automobilių įkrovimo stoteles prieinamomis padaryti ir kitų gamintojų elektromobiliams: anksčiau „Tesla“ krovimo punktai buvo prieinami tik šių automobilių savininkams, tačiau būtent šios stotelės turi plačiausią elektromobilių krovimo tinklą JAV. Dabar, populiariausias elektromobilių gamintojas pažadėjo iki 2024 m. pabaigos savo itin greito papildomo įkrovimo stoteles suderinti su kitais elektromobiliais.

„Kurdami savo elektromobilių įkrovimo tinklą turime užtikrinti, kad kuo daugiau įkrovimo stotelių būtų prieinamų kuo daugiau vairuotojų. Šiuo tikslu Elonas Muskas atvers didelę „Tesla“ tinklo dalį visiems vairuotojams. Tai svarbus pokytis ir jis turės didelę reikšmę“, – teigė prezidentas.

Į tai sureagavo ir pats E. Muskas, pareiškęs, kad „Tesla“ džiaugiasi galėdama paremti šį svarbų pokytį.