E. Musko reikalavimas valstybės tarnautojams: darbo ataskaita arba atsistatydinimas

PasaulisDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
E. Muskas
E. Muskas toliau karpo biudžetus ir mažina vyriausybės darbuotojų skaičius. Ekrano nuotrauka

Elonas Muskas sako, kad visi federaliniai darbuotojai gaus el. laiškus, kuriuose turi pateisinti savo darbą

E. Musko vadovaujama DOGE agentūra kovoja su vyriausybės piktnaudžiavimu valdžia, išlaidavimu ir biurokratija. Vienas iš būdų tai padaryt yra darbuotojų skaičiaus mažinimas federalinėse įstaigose. Tokių kontraktų nutraukimas jau sutaupė šaliai milijonus. Būdai biudžeto apkarpymui įtraukia ir darbuotojų išpirkimus, laikinų darbuotojų atleidimus ir tūksančius atleistų darbuotojų, kurie išdirbo mažiau nei metus.

Dabar naudojama kitokia taktika. E. Muskas paskelbė, kad vyriausybės darbuotojai sulauks elektroninių laiškų, kuriais jie privalės pagrįsti savo darbą, atsakyti į klausimus ir pateisinti ką visą savaitę veikia savo pozicijoje. Jei darbuotojas neatsakys į pateiktą laišką, tai bus laikoma jo atsistatydinimu.

Milijardierius šeštadienį savo socialinės žiniasklaidos platformoje X paskelbė drąsų pareiškimą, kad federaliniai darbuotojai turi atsakyti į elektroninį laišką, pateisinantį jų savaitės darbą, arba atsistatydinti[1]. Net jei ir neatsakys į laišką, tai bus laikoma kaip jų pasitraukimas iš pozicijos.

E. Muskas savo pranešime rėmėsi ir prezidento Donaldo Trumpo nurodymais, pabrėždamas, kad šį el. laišką gaus visi federaliniai darbuotojai ir kad neatsakymas bus suprastas kaip atsistatydinimas. „Vadovaujantis prezidento nurodymais, visi federaliniai darbuotojai netrukus gaus elektroninį laišką su prašymu suprasti, ką jie nuveikė praėjusią savaitę. Neatsakymas bus traktuojamas kaip atsistatydinimas“, rašė E. Muskas.

E. Musko ultimatumas sukėlė diskusijų. Nors jo pareiškime sakoma, kad nepateikus atsakymo tai bus laikoma atsistatydinimu, Personalo valdymo biuro elektroniniame laiške apie tokias pasekmes neužsimenama. Vietoj to elektroniniame laiške tiesiog buvo prašoma, kad darbuotojai penkiomis pastraipomis išvardytų savo atliktas užduotis, būtinai nurodydami vadovus, ir primenama nesiųsti įslaptintos informacijos, nuorodų ar priedų[2]. Atsakymų pateikimo terminas buvo nustatytas iki pirmadienio 23.59 val.

Elektroninis laiškas ir grasinimai buvo sutikti nevienareikšmiškai

Atstovų Rūmų priežiūros komiteto narys Gerald Connolly išreiškė griežtą nepritarimą ir pavadino E. Musko grasinimą darbuotojams „neteisėtu, neapgalvotu, dar vienu žiauraus ir savavališko chaoso, kurį E. Muskas kelia žmonių vyriausybei ir jos atsidavusiems valstybės tarnautojams, pavyzdžiu“.

G. Connolly ir kiti JAV įstatymų leidėjai pareikalavo, kad Personalo valdymo biuras paaiškintų, jog neatsakymas į elektroninį laišką nelaikomas atsistatydinimu: „Privalote nedelsdami paaiškinti, kad federalinių darbuotojų neatsakymas į šį neapgalvotą savaitgalinį elektroninį laišką nelaikomas atsistatydinimu.“

Ne visi vyriausybės pareigūnai pritarė tokiam E. Musko požiūriui. Naujasis FTB direktorius Kashas Patelis liepė darbuotojams „pristabdyti bet kokius atsakymus“ į elektroninį laišką, teigdamas, kad FTB peržiūrės savo darbuotojų darbą pagal savo procedūras. Kitos agentūros, įskaitant Valstybės departamentą, Nacionalinį sveikatos institutą, Gynybos departamentą ir Nacionalinio saugumo agentūrą, taip pat patarė savo darbuotojams neatsakinėti.

Tačiau kai kurie departamentai, pavyzdžiui, Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamentas bei Medicinos ir medicinos paslaugų centrai, nurodė savo darbuotojams atsakyti iki pirmadienio termino pabaigos. Valstybės departamento ambasadorius Tiboras P. Nagy nuramino darbuotojus ir nusiuntė jiems elektroninį laišką, kuriame nurodė, kad departamentas atsakys jų vardu ir kad „nė vienas darbuotojas neprivalo pranešti apie savo veiklą už savo departamento vadovybės ribų“.

Vyriausybės organizacijas palieka dešimtys tūkstančių darbuotojų

Amerikos vyriausybinių darbuotojų federacijos prezidentas Everett Kelley pasmerkė E. Muską ir D. Trumpo administraciją dėl šio elektroninio laiško ir pažadėjo užginčyti bet kokius „neteisėtus atleidimus“ profsąjungos nariams ir federaliniams darbuotojams visoje šalyje. „Mes ginčysime neteisėtus atleidimus“, sakė E. Kelley, pabrėždamas profsąjungos įsipareigojimą ginti darbuotojus nuo savavališkų veiksmų[3].

E. Musko direktyva ir vėlesnės reakcijos sukėlė rimtą susirūpinimą dėl vyriausybės veiksmų atskaitomybės ir skaidrumo, o keli įstatymų leidėjai ir valstybės pareigūnai suabejojo elektroninio pašto reikalavimų teisėtumu ir teisingumu. „Elonas Muskas ir D. Trumpo administracija dar kartą pademonstravo visišką nepagarbą federaliniams darbuotojams ir svarbiausioms paslaugoms, kurias jie teikia Amerikos žmonėms“, sakoma E. Kelley pareiškime.

„Žiauru ir nepagarbu šimtams tūkstančių valstybės tarnyboje tarnaujančių veteranų būti priverstiems teisintis dėl savo darbo pareigų prieš šį nevykėlį, privilegijuotą milijardierių, kuris niekada nėra praleidęs nė vienos valandos valstybės tarnyboje“, pridūrė E. Kelley.

Nacionalinės iždo darbuotojų sąjungos (NTEU) skyrius, atstovaujantis FDA būstinės darbuotojams, primygtinai patarė nariams nereaguoti, pažymėdamas, kad NTEU ir jos teisinis biuras „imasi neatidėliotinų veiksmų“. „Mes dirbame HHS/FDA, o ne OPM. OPM direktyvos, kurių mūsų darbdavys, FDA, oficialiai nepriėmė ir apie jas nepranešė, nesukuria jums pareigos reaguoti“, teigiama NTEU skyriaus gairėse[4].

OPM atstovė spaudai McLaurine Pinover paaiškino, kad biuras tiesiog prašo darbuotojų apibendrinti savo darbą. „Įgyvendindama D. Trumpo administracijos įsipareigojimą siekti efektyvios ir atskaitingos federalinės darbo jėgos, OPM prašo darbuotojų iki pirmadienio pabaigos pateikti trumpą santrauką apie tai, ką jie nuveikė praėjusią savaitę, prie gavėjų pridedant ir savo vadovą. Agentūros nustatys visus tolesnius veiksmus“, – sakė M. Pinover.

Tai yra dalis Vyriausybės efektyvumo departamento pastangų įgyvendinti plataus masto federalinės darbo jėgos mažinimą, įskaitant masinius atleidimus ir atsitiktinį Žemės ūkio departamento pareigūnų, dirbusių reaguojant į paukščių gripą, atleidimą, taip pat bandymus išformuoti tokias agentūras kaip JAV tarptautinės plėtros agentūra. Tyrimų centro „Pew Research Center“ duomenimis, 2024 m. lapkričio mėn. federalinėje vyriausybėje dirbo daugiau kaip 3 mln. žmonių.