E. Musko DOGE tirs darbuotojus, kurie praturtėjo iš mokesčių mokėtojų kišenių

PasaulisDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
E. Muskas
E. Muskas gina DOGE veiksmus purtant įvairias vyriausybės agentūras ir atleidžiant tūkstančius tarnautojų. Ekrano nuotrauka

Federalinių įstaigų darbuotojai DOGE akiratyje, nes kaikurie netikėtai praturtėjo

DOGE departamentas JAV Ovaliame kabinete paskelbė, kad tirs valstybes tarnautojus, kurie gaudami įprastus atlyginimus neįprastai praturtėjo. JAV prezidento Donaldo Trumpo įsteigtas biuras tikrina kelis šimtus tūkstančių dolerių uždirbančius, tačiau dešimtis milijonų grynojo turto turinčius valstybės tarnautojus[1].

„Atrodo gana keista, kad daugelis biurokratų, gaunančių šešiaženkles algas, kažkokiu būdu susikrovė dešimčių milijonų vertės turtus“, šią savaitę iš Ovalinio kabineto pareiškė D. Muskas. „Mums paprasčiausiai įdomu, iš kur tie pinigai atsirado.“

D. Trumpas įpareigojo federalines agentūras bendradarbiauti su D.O.G.E., kad būtų gerokai sumažinta federalinė darbo jėga, teigiama šiandien paskelbtame Baltųjų rūmų informaciniame biuletenyje.

Pagal šį planą įgyvendinama griežta įdarbinimo politika, pagal kurią leidžiama priimti tik vieną naują darbuotoją keturiems išvykstantiems darbuotojams, išskyrus teisėsaugos, nacionalinio saugumo, imigracijos ir viešojo saugumo srities darbuotojus.

Milijardieriaus Elono Musko vadovaujama grupė, pavadinta Vyriausybės efektyvumo departamentu, prižiūri pastangas mažinti vyriausybinių agentūrų skaičių. Pranešama, kad daugiau kaip 2 mln. federalinių darbuotojų gavo elektroninį laišką, kuriame siūloma iki rugsėjo mėn. gauti visą darbo užmokestį, jei savanoriškai atsistatydins.

Įvairios agentūros ir vyriausybės įstaigos sulaukia biudžeto apkarpymų ir darbuotojų skaičiaus mažinomo, nes DOGE darbus pradeda greitai ir staigiai. D. Trumpo iniciatyva sukurta komanda taikosi ir į USAID ir į JAV iždą, IRS, kitas dideles įstaigas.

Federalinių įstaigų darbuotojai priversti dirbti kartu su DOGE

E. Muskas pasirodė Ovaliajame kabinete kartu su D. Trumpu, kad apgintų D.O.G.E. strategiją. Jo metodas apima jaunų tyrėjų dislokavimą visose agentūrose, darbo užmokesčio įrašų peržiūrą, darbuotojų turto stebėjimą ir, prireikus, ištisų biurų uždarymą.

D. Trumpas teigė, kad D.O.G.E. jau nustatė „milijardus ir milijardus dolerių“ švaistymo, sukčiavimo ir piktnaudžiavimo atvejų. E. Muskas teigė, kad Iždo departamento sistemose trūksta elementarių apsaugos priemonių, kad būtų užkirstas kelias mokėjimams uždraustiems subjektams.

„Tai tarsi nesibaigiantis tuščių čekių srautas, skriejantis iš pastato“, žurnalistams sakė E. Muskas. Milijardierius taip pat skelbė sukčiavimo atvejus svetainėje X, atkreipdamas dėmesį į federalinių išlaidų neefektyvumą.

Pripažindamas, kad kai kurie jo teiginiai gali būti netikslūs, jis ragino tikrinti faktus ir juos taisyti. „Patikėkite manimi, aš noriu klysti. Noriu turėti įrodymų, kad korupcija, kurią atskleidžiau, nėra tokia plačiai paplitusi, kaip man atrodo“, sakė jis.

D. Trumpas pažadėjo prireikus prastumti D.O.G.E. išvadas per Kongresą. Jis taip pat kritikavo federalinius teisėjus už tai, kad jie blokuoja dalį jo vyriausybės reformos pastangų, tačiau pareiškė, kad „laikysis teismų“. Agentūroms nurodyta sudaryti bandomųjų darbuotojų sąrašus, o tai rodo, kad gali būti daugiau atleidimų.

Viena iš kritikuojamų dėl neaiškaus praturtėjimo yra E. Warren

Senatorė Elizabeth Warren, ilgametė ekonomikos reformų šalininkė, per daugelį metų susikrovė nemažą asmeninį turtą. Nors ji uždirba standartinį 174 000 JAV dolerių Senato atlyginimą per metus.

Teigiama, kad jos turtas daugiausia gaunamas iš knygų, investicijų ir ankstesnės Harvardo teisės profesorės karjeros. Pranešama, kad 2010 m. vien iš dėstytojos pareigų ji uždirbo apie 350 000 JAV dolerių. Naujausiais skaičiavimais, jos grynasis turtas siekia nuo 7,5 iki 12 mln. dolerių, o jos turtą sudaro nekilnojamasis turtas ir finansinės investicijos.

Šią savaitę darbo neteko dešimtys naujų Vartotojų finansų apsaugos biuro (CFPB) darbuotojų, pranešė darbuotojams atstovaujanti profsąjunga[2]. E. Warren buvo viena iš garsiai prabilusių, kad tai yra neteisinga ir pradėjusių kritikuoti DOGE bei D. Trumpo administracijos veiksmus.

NTEU 335 skyriaus viceprezidentė Jasmine Hardy teigė, kad profsąjunga nustatė apie 73 nušalintus darbuotojus, kurie buvo atleisti laikinam laikotarpiui. Ji taip pat mano, kad tarp atleistų darbuotojų buvo ir profesinei sąjungai nepriklausančių darbuotojų.

„Manome, kad šis atleidimas buvo neteisėtas, ir esame pasiruošę jį užginčyti“, sakė J. Hardy pareiškime žiniasklaidai. „Mes tiesiog norime tęsti savo darbą saugodami Amerikos vartotojus ir užtikrindami sąžiningas ir skaidrias finansų rinkas. Leiskite mums dirbti savo darbą!“

Senatorė Elizabeth Warren kritikuoja pastangas uždaryti CFPB

Praėjusią savaitę laikinai einantis direktoriaus pareigas Russellas Voughtas įsakė darbuotojams nutraukti darbą, o Vartotojų finansinės apsaugos biuro (CFPB) būstinė buvo laikinai uždaryta.

Šie atleidimai įvyko po to, kai prezidentas Donaldas Trumpas paskyrė Džonataną Makernaną naujuoju CFPB vadovu, pakeitusiu ką tik pareigas perėmusį R. Voughtą. Pastarasis anksčiau atliko svarbų vaidmenį „Projekte 2025“ ir vadovavo Baltųjų rūmų biudžeto departamentui.

Atleistiems darbuotojams buvo suteikta galimybė pateikti apeliaciją, jei jie mano, kad jų atleidimas buvo politiškai motyvuotas. Šie veiksmai vyksta D. Trumpo administracijai siekiant sumažinti federalinės darbo jėgos mastą.

Senatorė Elizabeth Warren aktyviai priešinasi[3] D. Trumpo administracijos ir milijardieriaus Elono Musko pastangoms uždaryti CFPB agentūrą, kurią ji padėjo įsteigti 2007 m. Pasak E. Warren, šie veiksmai yra dalis platesnės darbo jėgos mažinimo iniciatyvos, kuriai vadovauja Musko įkurtas Vyriausybės efektyvumo departamentas (DOGE).

„CFPB įsteigė Kongresas, ir tik Kongresas, ne Elonas Muskas ar Donaldas Trumpas, turi teisę ją uždaryti“, vasario 12 d. teigė E. Warren. Ji pabrėžė, kad agentūra per savo veiklą išaiškino didžiųjų bankų ir skolintojų sukčiavimo atvejus, kurių bendra vertė siekia bent 21 mlrd. dolerių. „Didieji bankai nuo pat pradžių nekentė šios agentūros, nes ji mažina jų pelną, kurį jie gauna apgaudinėdami žmones“, – sakė ji.