E. Muskas V. Zelenskiui: „jau 5 minutes nepaprašei milijardo dolerių pagalbos“

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
E. Muskas
E. Muskas pašiepė V. Zelenskį ir jo nuolatinius pagalbos prašymus. EPA-ELTA nuotrauka

E. Muskas pasišaipė iš V. Zelenskio

JAV milijardierius, verslininkas, kompanijų „X“, „SpaceX“ bei „Tesla“ savininkas Elonas Muskas neseniai viešai pašiepė Ukrainos lyderį Volodymyrą Zelenskį. Pasinaudodamas populiariu juokeliu ir interneto „memu“, E. Muskas humoristine forma sukritikavo Ukrainos vadovą ir nuolatinius jo prašymus didinti paramą jo šaliai[1].

„Kai praėjo 5 min. ir tu dar nepaprašei milijardo dolerių pagalbos“, – buvo rašoma E. Musko „X“ platformoje paskelbtoje žinutėje.

„Mema's“
Internetinis „mema’s“, kuriuo pasidalino E. Musko. E. Musko įrašas platformoje „X“.

Pats V. Zelenskis į šį E. Musko išsišokimą kol kas asmeniškai nesureagavo, tačiau vienas iš jo biuro patarėjų Serhijus Leščenka JAV milijardierių apkaltino trolinimu[2].

Ukrainos žiniasklaidos organizacijos taip pat prisijungė ir ėmė kritikuoti E. Muską, o leidinys „Ukrainska Pravda“ net paskelbė tą patį „mem’ą“, tik jau su paties su E. Musko veidu. Prie fotografijos buvo pateiktas toks tekstas:

„Kai praėjo 5 minutės, o jūs dar nepaskleidėte rusiškos propagandos“.

Tačiau ne visos reakcijos buvo tik humoristinės. E. Musko žinutė greitai sulaukė ir aukšto rango Ukrainos politikų dėmesio. Pavyzdžiui, šalies užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Mariana Betsa „X“ platformoje pasidalino tokiu įrašu.

„Elonai, nejaugi tu neturi empatijos? Rusija kasdien žudo ukrainiečius. Mes kovojame už savo gyvybes, už savo šeimas, už savo šalį, už savo laisvę“, – teigė M. Betsa.

V. Zelenskio patarėjas Michailas Podoliakas sakė, kad bet kokia parama Rusijai, net ir žodinė, yra „tiesioginė investicija į karą, genocidą, laisvojo pasaulio naikinimą, eskalaciją ir teisę į nebaudžiamumą“.

„Bet kokia tyla ar ironija Ukrainos atžvilgiu šiandien yra tiesioginis Rusijos propagandos, pateisinančios masinį smurtą ir naikinimą, skatinimas. Deja, ne visi ir ne visada, būdami reikšmingais žiniasklaidos veikėjais už tūkstančių kilometrų nuo karo epicentro, sugeba suvokti, ką reiškia kasdieniai bombardavimai ir tėvų netekusių vaikų verksmas“, – teigė M. Podoliakas.

E. Muskas Ukrainą „trolina“ ne pirmą kartą

Tačiau tai tikrai ne pirmas kartas, kai E. Muskas kritiškai atsiliepia apie Ukrainą arba bent jau pasirenka tokį būdą pajuokauti.

Įtampa tarp V. Zelenskio ir E. Musko išryškėjo dar praėjusiais metais, kai verslininkas pasiūlė Ukrainai atiduoti teritoriją Rusijai kaip būdą užbaigti karą.

V. Zelenskis tuomet kategoriškai atmetė šį pasiūlymą ir pakvietė E. Muską atvykti į šalį, kad geriau suprastų konfliktą. E. Muskas tuomet buvo viešai paskelbęs „taikos planą“, kuris neva leistų užbaigti karą Ukrainoje.

Jame milijardierius pateikė daug kritikos sulaukusius pasiūlymus, pavyzdžiui, siūlė iš naujo surengti rinkimus aneksuotuose regionuose, kalbėjo apie tai, kad Krymas, kurį Rusija jėga aneksavo 2014 m., būtų visam laikui perduotas Rusijai, pateikė idėją, kad Ukraina turėtų būti priversta išlikti neutrali ir nesijungti prie NATO aljanso.

Į E. Musko siūlymus jis atsakė savo apklausa, kurioje klausė:

„Kuris Elonas Muskas jums labiau patinka? Tas, kuris remia Ukrainą ar tas, kuris remia Rusiją?“

O Ukrainos ambasadorius Vokietijoje sureagavo dar aštriau, ir atsakė į E. Musko komentarus, sakydamas: „atsiknisk – toks mano labai diplomatiškas atsakymas jums“ ir rašydamas, kad „vienintelis rezultatas yra tas, kad dabar joks ukrainietis niekada nebepirks jūsų „Tesla“ šūdų“.

E. Muskas
E. Muskas garsėja netipiniu humoru ir įvairias išsišokimais. EPA-ELTA nuotrauka

Įtampa kyla ir dėl E. Musko „Starlink“ interneto

O praėjusį mėnesį įtampa tarp Ukrainos valdžios atstovų ir E. Musko dar labiau padidėjo, kai verslininkas patvirtino, kad nutraukė Ukrainos kariuomenės prieigą prie interneto „Starlink“[3].

Ginčas kilo po to, kai buvo išleista milijardieriaus Walterio Isaacsono biografija, kurioje teigiama, kad E. Muskas išjungė Ukrainos prieigą prie „Starlink“ nes baiminosi, kad Rusijos karinio jūrų laivyno pasala Kryme gali išprovokuoti Kremliaus branduolinį atsaką.

Ukraina iš tiesų taikėsi į Rusijos laivus Sevastopolyje povandeniniais dronais su sprogmenimis, tačiau jie prarado ryšį su „Starlink“ ir galiausiai planas nepavyko.

„Starlink“ interneto terminalai jungiasi prie orbitoje esančių „SpaceX“ palydovų ir buvo labai svarbūs palaikant interneto ryšį ir komunikaciją Ukrainoje, nes konfliktas sutrikdė šalies infrastruktūrą. „SpaceX“kurios didžiausias akcininkas ir yra E. Muskas, pradėjo tiekti Ukrainai tūkstančius palydovinių antenų netrukus po to, kai Rusija praėjusių metų vasario mėnesį prasidėjo karas.

O atsakydamas į tokius knygoje pateiktus kaltinimus, pats E. Muskas pareiškė, kad „SpaceX“ nieko neišjungė, nes tuose regionuose ji apskritai nebuvo aktyvuota, tačiau pripažino, kad konflikto eskaluoti savo kompanijos pagalba tikrai nenori.

„Buvo skubus valdžios institucijų prašymas aktyvuoti „Starlink“ iki pat Sevastopolio. Akivaizdus ketinimas buvo nuskandinti didžiąją dalį inkaruose esančio Rusijos laivyno. Jei būčiau sutikęs su jų prašymu, tuomet „SpaceX“ būtų aiškiai prisidėjusi prie didelio karo akto ir konflikto eskalavimo“, – sakė milijardierius E. Muskas.

Į tai tuomet sureagavo ir buvęs Rusijos prezidentas bei premjeras, dabartinis Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas, kuris pareiškė, kad „E. Muskas yra paskutinis adekvatus protas Šiaurės Amerikoje“.

Kiek anksčiau, pats Vladimiras Putinas negailėjo pagyrų E. Muskui ir sveikino technologijų milijardierių kaip „išskirtinį žmogų“ ir verslininką, kurio bendrovė „SpaceX“ tapo pagrindiniu kosmoso transporto pramonės žaidėju[4].

Kita vertus, pats E. Muskas Rusijos vadovą yra kvietęs net į dvikovą. Savo tviterio paskyroje E. Muskas rusiškai kreipėsi į V. Putiną ir tiesiai be užuolankų iškvietė Rusijos lyderį į dvikovą dėl Ukrainos.

„Aš kviečiu Vladimirą Putiną į kovą. Statymas yra Ukraina“, – tuomet dar tviteryje rašė E. Muskas. 

Savo žinutėje oficialią Rusijos prezidento tviterio paskyrą pažymėjęs E. Muskas tiesioginio atsako, kaip ir buvo galima tikėtis, nesulaukė, tačiau iš tokio pasiūlymo anuomet išsišaipė Kremliaus lojalistai.