E. Muskas stoja į kovą su Brazilijos valdžia: atblokuos visas paskyras, kurias valstybė nurodė uždaryti

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
E. Muskas
Milijardierius E. Muskas. ELTA nuotrauka

E. Muskas įsivėlė į konfliktą su Brazilijos Aukščiausiojo Teismo teisėju

JAV verslininkas, milijardierius, socialinės žiniasklaidos platformos „X“ savininkas Elonas Muskas įsivėlė į netikėtą konfliktą su Brazilijos valdžia.

Nesutarimas kilo sekmadienį, Brazilijos Aukščiausiojo Teismo teisėjas Alexanderis de Moraeso paskelbė, jog pradeda tyrimą dėl milijardieriaus. Reaguodamas į tai, E. Muskas atsakė, kad vėl aktyvuos „X“ paskyras, kurias teisėjas anksčiau buvo nurodęs užblokuoti. E. Muskas taip pat pareiškė, kad panaikins visus ankstesnius Brazilijos valdžios pasiūlytus apribojimus, sakydamas, kad jie esą prieštarauja Konstitucijai. Milijardierius taip pat paragino A. Moraesą atsistatydinti[1].

Brazilijos teisėjas A. Moraesas jau kurį laiką tiria „skaitmenines kovotojų grupuotes“ , kurios buvo kaltinamos melagingų naujienų ir neapykantos kupino turinio skleidimu buvusio kraštutinių dešiniųjų prezidento Jairo Bolsonaro valdymo laikotarpiu. Šis teisėjas jas taip pat vadovauja tyrimui dėl įtariamo J. Bolsonaro bandymo įvykdyti perversmą.

Savo ruožtu JAV verslininkas E. Muskas kaltina teisėją, jog šis„įžūliai ir pakartotinai išdavė Brazilijos Konstituciją ir žmones“. 

„Šis teisėjas skyrė didžiules baudas, grasino suimti mūsų darbuotojus ir nutraukė prieigą prie „X“ Brazilijoje. Dėl to tikriausiai neteksime visų pajamų Brazilijoje ir turėsime ten uždaryti savo biurą. Tačiau principai svarbiau už pelną“, – sako jis, pažadėjęs teisiškai ginčyti įsakymą, kuriuo blokuojamos pavojingos „X“ paskyros.

E. Muskas taip pat pažadėjo, kad socialinės žiniasklaidos platformoje „X“ paskelbs viską, ko reikalauja A. Moraesas ir kaip šie reikalavimai pažeidžia Brazilijos įstatymus[2].

Sekmadienį A. Moraesas atsakė į E. Musko pareiškimus ir pradėjo naują tyrimą dėl to, ką jis pavadino trukdymu vykdyti teisingumą.

„X“ turi susilaikyti nuo bet kokio jau priimto teismo įsakymo nevykdymo, įskaitant bet kokio profilio, kurį šis Aukščiausiasis Teismas užblokavo, pakartotinio aktyvavimo atlikimą“, – sako teisėjas.

Teisėjo A. Moraeso teigimu, negalima gyventi visuomenėje, kurioje užsienyje gyvenantys milijardieriai kontroliuoja socialinius tinklus ir sudaro sau sąlygas pažeidinėti teisinės valstybės principus, nevykdyti teismo nurodymų ir grasinti valdžios institucijoms.

Skelbiama, kad jei „X“ nevykdys įsakymo blokuoti tam tikras paskyras, kompanijai bus skirta 100 000 realų arba maždaug 19 740 JAV dolerių bauda už kiekvieną dieną.
Tviteris
Brazilijos valdžia domisi „X“ veikla. Daddy Mohlala/Unsplash nuotrauka

Brazilijos politikų gretose – griežta reakcija: kalbama apie kišimąsi į valstybės valdymo procesus

Dabartinio Brazilijos prezidento Luizo Inacio Lula da Silvos kairioji vyriausybė jau išreiškė paramą teisėjui A. Moraesui. Generalinis prokuroras Jorge Messias taip pat sukritikavo E. Muską ir paragino jį taip sureguliuoti savo socialinės žiniasklaidos platformą, kad ši pagaliau nepažeistų Brazilijos įstatymų.

Brazilijos kongresmenė Gleisi Hoffmann, prezidento vadovaujamos Darbininkų partijos (PT) pirmininkė, irgi sureagavo į kilusį konfliktą bei apkaltino milijardierių E. Muską, jog jis kelia grėsmę Brazilijos demokratijai, tiesiogiai grasindamas paveikti jos teismų sistemą.

„JAV milijardieriaus Elono Musko, „X“ platformos savininko, netinkami ir įžeidžiantys pareiškimai kėsinasi į Brazilijos suverenitetą ir nusipelno griežčiausios kritikos“, – teigia Brazilijos politikė, pažyminti, kad JAV turtuolio vieši išpuoliai yra visiškai netinkamas kišimasis į Brazilijos politinį gyvenimą ir demokratiją, įrododantis, kad socialiniams tinklams turi būti taikomas aiškus reguliavimas[3].

Kongresmenė pridūrė, kad savo nuolatiniais išpuoliais prieš teismus ir rinkimus E. Muskas tiesiogiai kelia grėsmę valstybei ir šalies institucijoms. Politikės nuomone, tokie vieši milijardieriaus išsišokimai tik parodo jo aroganciją ir pasitarnauja buvusio prezidento kampanijai.

Socialiniai tinklai
E. Muskas ir jo socialinės žiniasklaidos milžinė ne kartą susidūrė su teisiniais iššūkiais. Robin Worrall/Unsplash nuotrauka

E. Muskas ir „X“ nuolat atsiduria teisiniuose ginčuose

Praėjusį mėnesį grupė buvusių platformos „X“ (anksčiau – tviterio) vadovų padavė E.Muską į teismą, siekdami atgauti daugiau nei 128 mln. dolerių vertės išeitinių išmokų, kurių, jų teigimu, E. Muskas nemokėjo nuo tada, kai daugiau nei prieš metus įsigijo bendrovę[4].

Tarp vadovų yra buvęs tviterio generalinis direktorius Paragas Agrawalas, buvęs finansų direktorius Nedas Segalas, buvusi vyriausioji teisininkė Vijaya Gadde ir buvęs vyriausiasis patarėjas Seanas Edgettas. Visi jie buvo atleisti praėjus kelioms valandoms po to, kai E. Muskas oficialiai perėmė kompanijos kontrolę.

Praėjusių metų vasarą buvęs bendrovės žmogiškųjų išteklių vadovas taip pat pateikė ieškinį, kuriuo siekė įpareigoti E. Muską ir bendrovę išmokėti papildomas išeitines išmokas, priklausančias buvusiems darbuotojams. Teigta, kad šių išmokų suma yra ne mažesnė kaip 500 mln. dolerių. Bendrovė taip pat kaltinama taip ir neišmokėjusi metinių premijų darbuotojams, kurie buvo atleisti iš darbo E. Muskui perėmus bendrovės valdymas.

Praėjusiais metais Europos Komisija (EK) taip pat pradėjo teisinius veiksmus prieš „X“, remdamasi Skaitmeninių paslaugų įstatymu (angl. Digital Services Act, DSA). EK tiria, ar „X“galėjo pažeisti Bendrijos taisykles, susijusias su rizikos valdymu, turinio moderavimu, reklamos skaidrumu ir tyrėjų prieiga prie duomenų[5].

Jei ši institucija ras pakankamai įrodymų, pagrindžiančių nerimą, ji gali skirti įmonei iki 6 proc. jos pasaulinės apyvartos dydžio baudą, kuri, pagal 2022 m. duomenis, sudarytų apie 264 mln. dolerių arba 242 mln. eurų.

Savo ruožtu pats E. Muskas tokios situacijos baigties, regis, nesibaimina ir ne kartą viešai spekuliavo, kad tiesiog galėtų pasitraukti iš visos Europos rinkos.