Tikrąją tviterio situaciją E. Muskas atskleidė BBC interviu
Tviterio vadovas Elonas Muskas neseniai duodamas interviu BBC bene pirmą kartą nuo tada, kai pernai perėmė socialinės žiniasklaidos platformos tviterio vairą, atvirai prabilo apie tai, kokia situacija šiuo metu iš tiesų vyrauja kompanijoje.
Bendrovės vadovas ir vienas iš turtingiausių pasaulio žmonių atvirai prakalbo apie tai, kad tviterio valdymas yra gana skausmingas, o jis pats, net ryžtųsi kompanijos pardavimui, jei tik sugebėtų rasti tinkamą žmogų[1]. E. Muskas pažymi, kad platformą parduotų tik tokiam pirkėjui, kuris brangintų „tiesą“ ir pabrėžia, kad jam pačiam „nerūpi pinigai“.
Paklaustas, ar nesigaili įsigijęs tviterį, E. Muskas patikino, kad pastaruosius kelis mėnesius situacija buvo tikrai gana įtempta, o ir bendrovės įsigijimo sandorį jis užbaigė tik dėlto, kad priešingu atveju teismas būtų privertęs jį tai padaryti. Verslininkas teigia, kad jei kas nors dabar pasiūlytų pirkti tviterį už tiek, kiek jis už kompaniją sumokėjo pernai, jis tikrai atsisakytų. Vis dėlto, E. Muskas vis dar teigia manantis, kad bendrovės pirkimas buvo teisingas sprendimas[2].
Kita vertus, pats E. Muskas teigia, kad dabar kompanijos situacija nebėra kritinė ir šiuo metu yra „beveik pelninga“, o jau netrukus jos pelnas vėl gali tapti teigiamas. Kontraversiško verslininko teigimu, platforma veikia „gana gerai“, o jos vartotojų srautai yra išaugę. Milijardieriaus vertinimu, situaciją normalizuoti padėjo ne tik dalies reklamos užsakovų grįžimas, tačiau ir darbuotojų atleidimas.
E. Muskui perėmus tviterio valdymą, darbuotojų skaičių nuo 8 000 tuo metu, kai jis įsigijo įmonę, iki maždaug 1 500 dabar. Tiesa, E. Muskas pirmą kartą atvirai prisipažino, kad ne visus buvusius darbuotojus atleido asmeniškai, sakydamas, kad su tiek daug žmonių neįmanoma kalbėtis akis į akį.
Tačiau taisytinų dalykų vis dar daugybė, o dėl to E. Muskas atskleidė, jog dažnai lieka tiesiog miegoti biure. Pasak jo, ilgos bemiegės naktys kartais yra atsakingos ir už prieštaringas jo tviterio žinutes.
„Ar daugybę kartų pats šoviau sau į koją, rašydamas tviterio žinutes? Taip. Manau, kad po 3 val. nakties iš viso neturėčiau rašyti tviterio pranešimų“, – sako E. Muskas.
Tviterio ir BBC konfliktas jau išspręstas, tačiau E. Muskas stoja į kovą ir su JAV NPR
To paties interviu metu E. Muskas užsiminė ir apie įtemptą situaciją su nacionaliniu britų transliuotoju. Anksčiau praėjusią savaitę E. Muskas paskelbė, kad oficiali BBC tviterio paskyra buvo pažymėta „vyriausybės finansuojama“ žyma, nors anksčiau buvo pažymėta „viešai finansuojama“ žyma.
Pats BBC prieštaravo tokiam sprendimui, pabrėždamas korporacijos nepriklausomybę nuo Jungtinės Karalystės vyriausybės – kanalą daugiausia finansuoja visuomenė iš televizijos abonentinio mokesčio[3].
Vertinant bendrą britų žiniasklaidos sistemą, BBC yra išskirtinis tuo, kad veikia pagal su vyriausybe suderintą Karališkąją chartiją. Kanalas yra finansuojamas iš Jungtinės Karalystės namų ūkių mokamo abonentinio mokesčio, kuris 2022 m. sudarė 3,8 mlrd. svarų sterlingų: t. y. apie 71 proc. visų 5,3 mlrd. svarų sterlingų BBC pajamų.
Likusi dalis lėšų gaunama iš komercinės ir kitos veiklos, pavyzdžiui, dotacijų, autorinių atlyginimų ir nuomos pajamų. BBC taip pat kasmet gauna daugiau kaip 90 mln. svarų sterlingų iš vyriausybės, kad remtų „BBC World Service“ kuri daugiausia aptarnauja ne Jungtinės Karalystės auditoriją.
Trečiadienį tam pačiam BBC duotame interviu E. Muskas sakė, kad BBC tviterio paskyrai jau yra sugražinta pirminė „viešojo finansavimo“ žyma. Milijardierius taip pat teigė labai gerbiantis BBC ir pridūrė, kad šis interviu yra gera proga užduoti keletą klausimų ir gauti atsiliepimų apie tai, ką jo vadovaujama platforma gali daryti kitaip ir geriau.
Bet BBC nėra vienintelis naujienų kanalas, su kuriuo E. Muskas įsivelia į nesutarimus. Praėjusią savaitę NPR pranešė, kad boikotuos tviterį, nes E. Musko socialinės žiniasklaidos bendrovė nurodė, kad kanalas yra finansuojamas vyriausybės.
NPR pareiškė, kad platforma imasi veiksmų, kurie „kenkia kanalo patikimumui, klaidingai teigdama, kad kanalas nėra redakciškai nepriklausomas“. Tiesa, NPR atstovė spaudai Isabel Lara sakė, kad žurnalistai, darbuotojai ir NPR priklausančios stotys galės patys nuspręsti, ar nori toliau naudotis tviteriu[4].
NPR iš tiesų gauna JAV vyriausybės finansavimą iš federalinių agentūrų ir departamentų dotacijų kartu su Visuomeninio transliavimo korporacija.
E. Musko veiksmai ne visada atitinka jo nuomonę
Į E. Musko interviu sureagavo ir buvęs tviterio Europos padalinio viceprezidentas Bruce’as Daisley. Jis teigia, kad šis pokalbis visuomenei leido kiek giliau pažvelgti į „keistą šio milijardieriaus gyvenimą“.
„Šiandien jis prisipažino, kad vienintelė priežastis, dėl kurios jis užbaigė tviterio sandorį buvo ta, kad tikėjo, jog teisėjas vienu ar kitu būdu privers jį įvykdyti sandorį. Iki šiol jis to niekada nebuvo prisipažinęs, todėl tai buvo labai kaprizingas interviu“, – teigia B. Daisley.
J. Daisley taip pat teigė, kad interviu parodė, jog E. Muskas ne visada nuosekliai laikosi savo nuomonės ar pozicijų, kurias viešai demonstruoja tviteryje. Pavyzdžiui, kritikos liberalių pažiūrų politikams ir demokratams pastaraisiais mėnesiais nestokojantis E. Muskas atskleidė, kad per praėjusius JAV prezidento rinkimus balsavo ne už Donaldą Trumpą, bet už Joe Bideną.
E. Muskas prakalbo ir apie tai, kad nors pats ir nesinaudoja dėl saugumo kontraversiškai vertinama kinų sukurta „TikTok“ programėle, jis vis tik nepritaria bet kokiems veiksmams, kuriais siekiama ją uždrausti.
„Aš apskritai esu prieš draudimus“, – sakė E. Muskas, tačiau čia pat pabrėžė, kad šis draudimas iš tiesų būtų naudingas į tinkamą finansinį kelią grįžti bandančiam tviteriui.
DI kritikuojantis milijardierius rengiasi kurti galingą kalbos modelį
Nepaisant to, kad drauge su kitais technologijų entuziastais E. Muskas prieš kelias savaites pasirašė viešą laišką, kuriame raginama bent šešiems mėnesiams sustabdyti dirbtinio intelekto (DI) plėtrą, verslininkas pats turi ambicingų planų DI srityje.
Žiniasklaida skelbia, kad E. Muskas naujam projektui įsigijo tūkstančius grafikos procesorių (GPU), o technologijų ekspertai teigia, kad įmonės dažnai naudoja grafikos procesorius, siekiant susidoroti su didžiuliu krūviu, reikalingu dideliems dirbtinio intelekto modeliams.
Su inovacijų rinka puikiai susipažinę ekspertai spėja, kad naujas E. Musko projektas yra susijęs su dideliu kalbos modeliu ir dabar yra etape, kai kūrėjai naudoja didžiulius tekstinių duomenų kiekius, siekiant pripildyti DI informacija[5].
Tiesa, manoma, kad E. Musko kuriamas naujas DI įrankis nebus panašus į konkurentus ir gali būti nukreiptas į paieškos funkcijų tobulinimą arba naudotojų reklamos patirties gerinimą.