E. Muskas mano, kad prezidento J. Bideno administracija stos į kovą prieš tviterį, jei į platformą grįš D. Trumpas

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Tviteris
Tviteris gali susidurti su J. Bideno administracijos spaudimu. Ravi Sharmos/Unsplash nuotrauka

D. Trumpo sugrąžinimas į populiariausius socialinius tinklus gali priversti demokratus pasitelkti federalines agentūras

Elonas Muskas trečiadienį užsiminė apie tai, kad Joe Bideno administracija gali bandyti pasinaudoti federalinėmis agentūromis ir nukreipti jas prieš tviterį, jei tik buvęs JAV lyderis Donaldas Trumpas nuspręs sugrįžti į platformą.

O apie tokią galimybę signalizuoja pats D. Trumpas, kuris neseniai kreipėsi į feisbuką valdančią „Meta“, su prašymu atblokuoti jo asmeninę paskyrą šiame socialiniame tinkle.

Po 2021 m. sausio 6 d. išpuolio prieš JAV Kapitolijų D. Trumpo paskyros socialinėje žiniasklaidoje buvo užblokuotos. Tiesa, pernai tviterį įsigijęs E. Muskas buvusio prezidento paskyrą jau atkūrė.

Panaikinus tviterio paskyros bloką, D. Trumpas iš pradžių nurodė, kad pasiliks savo įkurtoje socialinėje platformoje „Truth Social“. Tačiau 2024 m. JAV prezidento rinkimuose sieksiantis sugrįžti į Baltuosius rūmus D. Trumpas, abejojama, ar gali laimėti be kitų socialinių tinklų pagalbos.

Atsižvelgiant į buvusio prezidento įtaką socialiniuose tinkluose, galimą grėsmę jaučiantys demokratai dar praėjusį mėnesį kreipėsi į tą pačią „Meta“ ir ragino bendrovę neleisti D. Trumpui naudotis jos platformomis.

Vis dėlto, analogiški raginimai, tikėtina, neveiktų tviterio atveju, ypač dabar, kai žodžio laisvę deklaruojantis E. Muskas valdo platformą. Tai reiškia, kad federalinių agentūrų susidomėjimas yra gana tikėtinas scenarijus.

E. Muskas mano, kad dėl D. Trumpo paskyros atkūrimo demokratai gali bandyti susidoroti su tviteriu

Trečiadienį E. Muskas užsiminė manantis, kad prezidento J. Bideno administracija gali bandyti „apginkluoti“ federalines agentūras ir nuteikti jas prieš jo valdomą socialinės žiniasklaidos platformą tviterį, jei tik buvęs prezidentas D. Trumpas tikrai sugrįš į šią platformą. 

Tokį komentarą E. Muskas parašė atsakydamas į kito tviterio vartotojo įrašą, kuriame pranešama, kad D. Trumpas planuoja sugrįžti į platformą.

„Bus įdomu pamatyti, kaip į tai reaguos Bideno administracija. Jie gali pabandyti apginkluoti federalines agentūras ir nukrepti jas prieš tviterį“, – parašė E. Muskas[1].

Tokios įžvalgos gali tapti visiška realybe. E. Muskui įsigijus tviterį, dalis demokratų prabilo apie tai, kad bendrovė yra sudariusi 2011 m. susitarimą su Federaline prekybos komisija dėl ankstesnių saugumo ir privatumo pažeidimų, pabrėžta, kad ateityje už bet kokius realius ar tariamus pažeidimus atsakingas turėtų būti pats E. Muskas.

O dar praėjusiais metais perėmęs tviterio valdymą E. Muskas netrukus surengė tviterio apklausą, kurioje vartotojų paklausė, ar jų manymu, turėtų būti atkurta D. Trumpo tviterio paskyra. 51,8 proc. atsakė „taip“, o 48,2 proc. – „ne“.

Dar prieš įsigydamas socialinės žiniasklaidos milžinę E. Muskas yra teigęs, kad jis tikrai leis D. Trumpui sugrįžti į tviterį[2].

„Manau, kad uždrausti Donaldo Trumpo veiklą tviteryje nebuvo teisinga; manau, kad tai buvo klaida, nes dėl to buvo atstumta didelė šalies dalis ir galiausiai Donaldas Trumpas neteko savojo balso. Dabar jis, kaip ir didelė dalis, Jungtinių Valstijų dešiniųjų, bus „Truth Social“. Todėl manau, kad tai gali baigtis, atvirai kalbant, blogiau nei turėti vieną platformą, kurioje visi galėtų diskutuoti. Taigi, manau, kad atsakymas būtų toks: „Aš panaikinčiau nuolatinį draudimą“.
Feisbukas
D. Trumpas artimiausiu metu gali sugrįžti į feisbuką. Dole777/Unsplash nuotrauka

Sunerimę demokratai jau siekė sustabdyti D. Trumpo grįžimą į feisbuką

Praėjusių metų pabaigoje D. Trumpas oficialiai paskelbė, kad sieks grįžti į Baltuosius rūmus ir dalyvaus 2024 m. JAV prezidento rinkimuose. Jau tuomet dalis ekspertų prakalbo apie tai, kad buvęs JAV lyderis planuoja sugrįžti ir į pagrindinius socialinius tinklus. Tai suvokę demokratai suskubo tam užkirsti kelią ir net nusiuntė feisbuką valdančiai „Metai“ laišką[3].

Laiške, demokratų įstatymų leidėjai ragino bendrovę neleisti D. Trumpui naudotis jos platformomis, pabrėžiant, kad tokiu atveju, vėl susiduriama su smurto kurstymo ir kenkimo demokratijai pavojais. Demokratų grupelė pabrėžė turinti pagrindo manyti, kad D. Trumpas vėl sugrąžintų „panašią sąmokslo retoriką į feisbuką, jei tik jam būtų suteikta galimybė“.

Šį laišką gruodžio mėnesį demokratai pateikė neatsitiktinai. Jau sausį „Meta“ turi nuspręsti, ar ir toliau blokuoti D. Trumpo paskyrą, ar sprendimą pakeisti.

Būtent 2023 m. sausį sukanka dveji metai nuo to laiko, kai paskyra buvo sustabdyta po buvusio prezidento pranešimų apie 2021 m. sausio 6 d. riaušes Kapitolijuje. „Meta“ atstovai anksčiau yra teigę, kad sausio mėnesį iš naujo vertins D. Trumpo paskyros sustabdymą ir kreipsis į ekspertus, kad šie įvertintų, ar pavojus visuomenės saugumui sumažėjo[4].

„Jei bendrovė nuspręs, kad vis dar yra rimta rizika visuomenės saugumui, apribojimas bus pratęstas tam tikram laikotarpiui, o „Meta“ tęs pakartotinį vertinimą, kol ši rizika sumažės“, – teigta 2021 m. „Meta“ tinklarasčio įraše.

D. Trumpo rinkiminė kampanija jau prasidėjo, o laimėti be populiariausių socialinių tinklų jis negali

D. Trumpas pastaruoju metu aktyviai naudojasi savo paties sukurtu socialiniu tinklu „Truth Social“, tačiau prasidėjus aktyviajam prezidento rinkimų kampanijos periodui, to gali nebepakakti. Pavyzdžiui, „Truth Social“ D. Trumpas turi maždaug 4,8 mln. sekėjų, o tviteryje net 88 mln., feisbuke – 34 mln. sekėjų.

Sugrįžti į šias platformas, tikėtina siekia ne tik buvęs prezidentas – to reikalauti gali visas jo rinkiminis štabas, kuris, regis, yra įsitikinęs, kad feisbukas savo draudimą atšauks.

„Manome, kad prezidento D. Trumpo paskyros socialiniame tinkle feisbuke blokavimas smarkiai iškreipė ir stabdė viešąjį diskursą“, – rašoma D. Trumpo kampanijos laiške „Metai“[5].

Nors daugelis manė, kad nekeičiant savo sprendimo, D. Trumpas feisbuko vadovybei grasins teismais, atrodo, kad šį kartą buvusio prezidento aplinka tiesiog apeliuoja į žodžio laisvę ir prašo surengti „susitikimą, kuriame būtų aptartas skubus prezidento D. Trumpo sugrąžinimas į platformą“.

O D. Trumpo grįžimu į pagrindines socialinės žiniasklaidos platformas neabejoja ir daugelis jo kolegų respublikonų. Su JAV žiniasklaida bendravę, tačiau anonimais likti norėję respublikonų partijos nariai mano, kad tik „laiko klausimas, kada D. Trumpas grįš į feisbuką ir tviterį“.

Kitas D. Trumpo patikėtinis, kuris taip pat nenorėjo būti įvardytas, sakė, kad D. Trumpas jau kelias savaites ieškojo informacijos apie tai, kaip grįžti į tviterį, o jo rinkimų kampanijos patarėjai net rengė seminarus dėl idėjų jo pirmajam įrašui šioje platformoje.