E. Muskas ir vėl tapo turtingiausiu pasaulio žmogumi

Finansai ir NT, Įdomybės, PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Milijardai
E. Muskas ir vėl tapo turtingiausiu pasaulio žmogumi. Alexanderio Schimmecko/Unsplash nuotrauka

E. Musko turtas tiesiogiai susijęs su „Tesla“ sėkme

„Bloomberg“ duomenimis, turtingiausio pasaulio žmogaus titulas vėl priklauso „Tesla“, „SpaceX“ bei socialinės žiniasklaidos platformos tviterio vadovui Elonui Muskui. Dabar milijardierių indekse E. Musko turtas yra vertinamas 187,1 mlrd. JAV dolerių[1].

Praėjusiais metais E. Muskas prarado turtingiausio pasaulyje žmogaus titulą ir nukrito į antrąją vietą milijardierių sąraše. Tuomet jis pirmąją sąrašo vietą užleido Prancūzijos prabangos milžinės LVMH generaliniam direktoriui Bernardui Arnault. Jo turtas šiuo metu yra vertinamas 185,3 mlrd. JAV dolerių.

Nors po to, kai praėjusiais metais E. Muskas įsigijo tviterį netyla kalbos, kad verslininkas didelę dalį savo dėmesio sutelkia būtent į šią kompaniją ir potencialiai apleidžia kitas savo veiklas, kas galimai gali neigiamai atsiliepti bendrovių „Tesla“ ar „SpaceX“ rezultatams, bet kol kas atrodo, kad 2023 m. E. Muskui bus sėkmingi.

Didelė dalis E. Musko turto yra tiesiogiai susijusi būtent su „Tesla“, kurios didžiausias akcininkas jis pats ir yra, sėkme. Tuo tarpu „Tesla“ neseniai paskelbė savo 2022 m. ketvirtojo ketvirčio pajamas – 24,32 mlrd. JAV dolerių, kas yra maždaug 37 proc. daugiau nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.

Tuo tarpu bendras kompanijos pelnas, palyginti su 2021 m. ketvirtuoju ketvirčiu, išaugo maždaug 59 proc. iki 3,7 mlrd. JAV dolerių[2]. Pastarasis E. Musko turto šuolis siejamas ir su 2023 m. pradžioje fiksuotu „Tesla“ akcijų vertės šuoliu. Šiuo metu akcijos kaina siekia 207,63 JAV dolerio už akciją, palyginti su 108,10 JAV dolerio metų pradžioje.

Praėjusiais metais E. Musko finansams didelę įtaką turėjo tviterio įsigijimo sandoris, atsiėjęs net 44 mlrd. JAV dolerių. Norėdamas įsigyti socialinės žiniasklaidos platformą jis turėjo parduoti 15 mlrd. JAV dolerių vertės elektromobilių gamintojos akcijų. Dėl šio žingsnio, pernai spalį E. Musko turto vertė nukrito 10 mlrd. JAV dolerių[3].

„Tesla“ savo veiklą plės Meksikoje

O kelerių metų laikotarpyje E. Musko turtas gali dar augti. Verslininkas vaizdo ryšiu neseniai bendravo su Meksikos prezidentu Andresu Manueliu Lopezu Obradorasu ir aptarė „Tesla“ gamyklos statybas šioje šalyje. Šiuo metu bendrovė už JAV ribų turi dar dvi automobilių gamyklas Kinijoje ir Vokietijoje[4].

Po šio pokalbio surengtoje spaudos konferencijoje Meksikos prezidentas teigė, kad drauge su E. Musku buvo nuspręsta statyti naują elektromobilių gamyklą Monterėjaus mieste, kuris yra netoli JAV ir Meksikos sienos. Šis miestas jau kurį laiką buvo įvardijamas kaip pagrindinis pretendentas pritraukti „Tesla“ investicijas.

Meksikos prezidentas pasidžiaugė, kad „Tesla“ vadovas sutiko gamykloje naudoti perdirbtą vandenį: ši sąlyga buvo itin svarbi Meksikos valdžiai, nes šalis siekia išspręsti savo vandens trūkumo problemą. Meksikos vadovas taip pat teigė, kad į gamyklą bus investuota nemažai lėšų ir kad ji sukurs daugybę naujų darbo vietų.

E. Muskas jau kurį laiką užsimena apie galimybę gaminti žymiai įperkamesnius „Tesla“ elektromobilio modelius. Dalis ekspertų mano, kad kompanijos žengimas į Meksiką šią galimybę iš tiesų gali paversti realybe. Kiek anksčiau „Tesla“ paskelbė apie dar vieną didžiulę investiciją: Reno mieste Nevadoje esančioje gamykloje investuos 3,6 mlrd. JAV dolerių. Už juos bus pastatyti du nauji gamyklos kompleksai, taip pat bus sukurta bent 3 000 naujų darbo vietų[5].

Turtas
E. Musko turtas gali augti. Karolinos Grabowskos/Pexels nuotrauka

Milijardierius siekia sukurti konkurentą „Chat GPT“

O E. Muskas toliau žvalgosi ne tik į „Tesla“ potencialą, tačiau aktyviai domisi ir dirbtinio intelekto (DI) technologijomis. Skelbiama, kad verslininkas jau kreipėsi į DI ekspertus ir pateikė pasiūlymą dėl naujos mokslinių tyrimų laboratorijos, kuri kurtų alternatyvą „OpenAI“programai „Chat GPT“[6].

JAV žiniasklaida skelbia, kad E. Muskas jau užmezgė kontaktą su DI ekspertu Igoriu Babuškinu, kuris neseniai paliko „Google “ DI padalinį. E. Musko susidomėjimas DI neturėtų stebinti. Dar 2015 m. kartu su Silicio slėnio investuotoju Samu Altmanu jis pats prisidėjo prie „OpenAI“ startuolio įkūrimo.

Nors 2018 m. jis paliko bendrovės valdybą, neseniai vis dėlto pagyrė šią DI technologiją ir pavadino ją „bauginančiai gera“. Atsižvelgiant į tai, kaip E. Muskas mėgsta dėmesį ir ambicingus projektus, o taip pat ir įvertinus šiuo metu DI tenkantį viešumą, E. Musko žengimas ir į dirbtinio intelekto rinką tikrai neturėtų nustebinti.