E. Muskas aktyviai kovoja su JAV valstybės išlaidavimu, nusitaikė į mokesčių agentūrą
IRS yra federalinė mokesčių administravimo agentūra, atsakinga už mokesčių surinkimą ir federalinių mokesčių įstatymų vykdymą Jungtinėse Valstijose, JAV mokesčių inspekcija. E. Muskas pradėjęs kovą su biurokratija JAV ir kovodamas su valstybės pertekliniu išlaidavimu, užsimena apie galimus auditus IRS agentūroje.
DOGE teigė, kad šiuo metu dėl etatų mažinimo federalinėse įstaigose ir kitų agentūros veiksmų vyriausybė jau sutaupo 1 mlrd. dolerių per dieną. Prezidentas Donaldas Trumpas įkūrė agentūrą tam, kad ši padėtų sumažinti šalies skolas ir pakeltų ekonomikos lygį JAV, kur paskutiniu metu buvo nemažai bėdų dėl piktnaudžiavimo valdžia ir sukčiavimo federalinėse įstaigose.
Jau nuo pat D. Trumpo inauguracijos ir pirmųjų jo, kaip prezidento, parašų E. Muskas gavo įgaliojimą kištis į įvairių valstybinių įstaigų veiklą. Agentūra greitai pradėjo auditus, kurių pagalba išviešino ir išaiškino nemažai pažeidimų. Jau sausio 31 d., DOGE gavo visišką prieigą prie Iždo departamento mokėjimo sistemos[1]. Šioje sistemoje, taip pat tvarkomi ir mokėjimai už socialinės ir medicininės apsaugos išmokas, dotacijas ir vyriausybės rangovų mokėjimus.
Elonas Muskas sakė, kad jo komanda nustatė, jog už mokėjimų tvirtinimą atsakingi darbuotojai visada uždegdavo žalią šviesą – jokių išimčių. „DOGE komanda nustatė, kad Iždo mokėjimo pareigūnams buvo liepta patvirtinti kiekvieną mokėjimą, net jei jis buvo skirtas žinomiems sukčiams ar teroristinėms grupuotėms,“ E. Muskas rašė X. “Per visą savo karjerą jie niekada neatmetė nė vieno mokėjimo.“
DOGE tvirtina, kad laikinai sustabdę federalinių darbuotojų įdarbinimą, nutraukę DEI programas ir sustabdę mokėjimus užsienio organizacijoms sutaupo valstybei daugiau kaip niekada. Komanda kasdien dalijasi ataskaitomis, kuriose nurodoma, kokios sutartys buvo nutrauktos.
E. Muskas ir DOGE agentūra grasina pertvarkyti IRS
E. Muskas oficialiai dirba kaip „specialusis vyriausybės darbuotojas“, vadovaujantis DOGE organizacijai. Teisingumo departamentas teigia, kad šios pareigos reiškia, jog jis gali dirbti tik iki 130 dienų per metus. Teigiama, kad jis taip pat turi leidimą dirbti su visiškai slapta informacija[2].
E. Muskas, kitaip nei tradiciniai vyriausybės pareigūnai, retai rengia spaudos konferencijas ar kalbasi su žurnalistais. Vietoj to jis naudojasi savo socialinės žiniasklaidos platforma kaip galingu būdu siekti savo tikslų D. Trumpo administracijoje.
Nuo D. Trumpo inauguracijos jis be perstojo skelbia pranešimus milijonams savo sekėjų. Kartais ir skleidžia teorijas apie savo oponentus, spaudžia senatorius patvirtinti D. Trumpo ministrų kabineto narius ir net svarsto apie rinkimus užsienyje.
Technologijų milijardierrius jau kuris laikas valdo socialinę platformą X, kurioje pats dažnai pasisako ir renka nuomones. Šį kartą jis nusprendė pasiteirauti bendruomenės dėl jo tolesnių veiksmų su DOGE. Jis uždavė klausimą savo 216 milijonų sekėjų ar jo agentūrai reiktų imtis IRS audito[3].
Reakcijos buvo pozityvios. Neoficialūs rezultatai parodė, kad 54 % respondentų atsakė „taip“, 40 % – „tikrai taip“ ir tik 6 % – „ne“.
Šis jo įrašas susilaukė ir senatorius Tedo Cruzo reakcijos, kuris kartu su kitais respublikonais plaiko planą naikinti įvairius mokesčius. Jis pasidalino E. Musko įrašu su minėta apklausa pridėdamas „sunaikinti IRS.“
Jo paskyra taip pat tapo vienu iš vienintelių informacijos šaltinių apie jo federalinių išlaidų mažinimo projektą, kuris vadinasi Vyriausybės efektyvumo departamentu arba DOGE. Technikos politikos ekspertai sako, kad X suteikė jam unikalų būdą parodyti savo agresyvų išlaidų mažinimo požiūrį, kuris stipriai atsiliepia D. Trumpo šalininkams.
E. Muskas keičia sistemą ir kelia chaosą
Pirmadienį milijardierius E. Muskas savo socialinės žiniasklaidos svetainėje paskelbė, kad „ištrynė“ vyriausybinę agentūrą 18F. Įstaiga dirbo su technologijų projektais, įskaitant ir IRS „Direct File“ programą. Dėl to kilo tam tikra sumaištis, ar „Direct File“ vis dar galima naudotis, tačiau nemokama mokesčių pateikimo paslauga vis dar veikia, bent jau šį mokesčių sezoną.
„IRS Direct File“ programa tai nemokama vyriausybinė internetinė mokesčių deklaracijų teikimo paslauga, leidžianti reikalavimus atitinkantiems mokesčių mokėtojams pateikti federalines mokesčių deklaracijas tiesiogiai IRS, nesinaudojant trečiųjų šalių mokesčių programine įranga ar mokamomis paslaugomis.
Nors iš E. Musko pranešimo atrodė, kad agentūra buvo uždaryta, dėl ko ir kilo sumaištis, su IRS susiję šaltiniai patvirtino, kad „Direct File“ vis dar priima mokesčių deklaracijas. Su „The Associated Press“ jie kalbėjo anonimiškai, nes nebuvo įgalioti kalbėti su žiniasklaida. Pirmadienio vakare 18F ir Direct File svetainės vis dar veikė. Tačiau oficiali 18F X paskyra buvo ištrinta[4].
Praėjusiais metais IRS paskelbė apie planus paversti „Direct File“ nuolatine nemokama elektronine mokesčių deklaracijų teikimo sistema. Ji taip pat pakvietė visas 50 valstijų ir Vašingtoną dalyvauti 2025 m. Programa buvo pradėta vykdyti kaip bandomoji 2024 m. kovo mėn., bet susidūrė su dideliu privačių mokesčių programinės įrangos bendrovių pasipriešinimu.
Įmonės, kurios uždirba milijardus iš mokamų mokesčių rengimo paslaugų ir išleido milijonus lobizmui Kongrese norėjo, kad programa būtų blokuojama. Vidutinis amerikietis kasmet išleidžia apie 140 JAV dolerių, kad pateiktų savo mokesčių deklaracijas.
2024 m. gegužę IRS patvirtino, kad „Direct File“ taps nuolatine. Programa išsiplėtė nuo 12 valstijų per pirmąjį bandomąjį laikotarpį iki 25 valstijų 2025 m. Ji skirta žmonėms, gaunantiems paprastas W-2 pajamas, todėl jie gali pateikti dokumentus tiesiogiai IRS. Remiantis IRS spalio mėn. ataskaita, 2024 m. mokesčių mokėtojai, kurie naudojosi šia programa, prašė grąžinti daugiau kaip 90 mln.
DOGE kovoja su valstybės įstaigų piktnaudžiavimu valdžia: taikosi į federalines agentūras
Dešiniąja D. Trumpo ranka ir patikėtiniu vadinamas E. Muskas naudojasi DOGE funkcijomis ir keičia tai kaip veikia vyriausybės įstaigos. Jis jau ėmėsi pertvarkyti mažiausiai šešias federalines agentūras, mesdamas iššūkį Kongresui ir galimai pažeisdamas valstybės tarnybos apsaugą.
E. Muskas savo projektu siekė uždaryti JAV pagalbos agentūrą ir nušalinti aukščiausio rango pareigūnus bei Iždo departamento pareigūnus, kurie priešinosi jo komandos veiksmams. Jo iniciatyva taip pat buvo atšauktos vyriausybinių biurų nuomos sutartys, siekiant sumažinti išlaidas.
Technologijų milijardierius, tapęs JAV gelbėtoju naudojasi savo X paskyra, kad viešai sukritikuotų federalines agentūras, kurias nori pertvarkyti arba net uždaryti. Sekmadienį atskirose žinutėse jis pavadino U.S.A.I.D. „blogiu“ ir „nusikalstama organizacija“.
Pranešama, kad D. Trumpo administracija planuoja sujungti pagrindinę JAV vyriausybės užsienio pagalbos agentūrą USAID su Valstybės departamentu[5]. Tuo tarpu USAID darbuotojams buvo liepta neiti į jų būstinę Vašingtone.
Valstybės sekretorius Marco Rubio žurnalistams sakė, kad nuo šiol laikinai eina USAID, kuri skirsto milijardus dolerių siekiančią pagalbą visame pasaulyje, vadovo pareigas. Demokratų įstatymų leidėjai sako, kad šis žingsnis yra „neteisėtas ir antikonstitucinis“, teigdami, kad jis pakenks neturtingoms bendruomenėms, susilpnins nacionalinį saugumą ir sumažins JAV įtaką pasaulyje.
Prezidentas D. Trumpas ir milijardierius E. Muskas, yra labai kritiškai vertinę USAID. Kalbėdamas Baltuosiuose rūmuose savaitės pradžioje, D. Trumpas apkaltino agentūrą masiniu sukčiavimu ir įvardjo ją kaip įstaigą „vadovaujama radikalių kairiųjų pamišėlių“. Tačiau nepateikė jokių įrodymų ar detalių.
USAID buvo įkurta 1961 m. prezidento Johno F. Kennedy, joje dirba apie 10 000 darbuotojų. Ji valdo beveik 40 mlrd. dolerių finansavimą, kuris yra JAV vyriausybės 68 mlrd. dolerių užsienio pagalbos biudžeto dalis. M. Rubio apibūdino USAID kaip „visiškai neatsakingą“, tačiau teigė, kad kai kurios jos funkcijos bus vykdomos ir toliau.
Pasak trijų su „CBS News“ kalbėjusių pareigūnų, nepaisant susijungimo, USAID vis tiek daugiausia dėmesio skirs humanitarinei pagalbai. Šie įvykiai seka po neseniai pasirodžiusių D. Musko komentarų, kad administracija planuoja visiškai uždaryti USAID. Savaitgalį du aukščiausio rango saugumo pareigūnai buvo išleisti atostogų, o agentūros interneto svetainė neveikė. Darbuotojams buvo liepta likti namie, o šimtai prarado prieigą prie darbinio elektroninio pašto, teigiama vidiniame pranešime, kurį matė BBC.