E. Muskas apsilankė Izraelyje, kvietimo sulaukė ir iš „Hamas“

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
E. Muskas
E. Muskas apsilankė Izraelyje. ELTA nuotrauka

Turtingiausias pasaulio žmogus apsilankė Izraelyje, aptarė karo situaciją

Pirmadienį JAV technologijų verslininkas, milijardierius Elonas Muskas atvyko į Izraelį[1]. Šio vizito metu buvo paskelbta ir apie susitarimą, pagal kurį E. Musko „Starlink“ – dirbtinių žemės palydovų sistemos projektas – veiks Izraelyje ir Gazos Ruože tik Izraelio vyriausybei pritarus.

Padidėjus įtampai ir nutrūkus elektros energijos tiekimui Gazos Ruože, E. Muskas buvo pasiūlęs naudoti „Starlink“ ryšio priemones „tarptautiniu mastu pripažintomis pagalbos organizacijomis“, galinčioms užtikrinti humanitarinę pagalbą regione.

Tačiau Izraelio komunikacijos ministras Šlomo Karhi išreiškė susirūpinimą ir teigė, kad „Hamas“ grupuotė gali pasinaudoti „Starlink“ tęsti savo veiklai. Vis dėlto, dabar Š. Karhi ir Izraelio komunikacijos ministerija pakeitė savo poziciją ir sudarė susitarimą su E. Musku, jog „Starlink“ palydoviniai įrenginiai bus naudojami Izraelyje, įskaitant ir Gazos Ruožą, tačiau tik gavus Izraelio valdžios leidimą[2].

Pirmadienį lankydamasis Izraelyje E. Muskas taip pat susitiko su šalies ministru pirmininku Benjaminu Netanyahu ir aplankė civilių žudynių vietą: ten ir prasidėjo tragiškas spalio 7 d. „Hamas“ išpuolis, kuris galiausiai iššaukė platesnio masto karą ir tarptautinę įtampą.

E. Muskas vėliau teigė, kad jį sukrėtė premjero parodyti vaizdo įrašai ir nuotraukos, kuriose užfiksuotos civilių gyventojų, įskaitant vaikus, žudynės. Milijardierius taip pat pareiškė, kad „tie, kurie ketina žudyti, turi būti neutralizuoti“.

„Turi būti nutraukta propaganda, kuri moko žmones būti žudikais ateityje. Ir tada Gazos Ruožą reikia paversti klestinčiu. Ir jei tai įvyks, manau, kad tai bus gera ateitis“, – sakė E. Muskas.
Karas
Nepaisant kelių dienų paliaubų, Izraelis toliau žada tęsti savo karinę operaciją Gazoje. ELTA nuotrauka

E. Muskas paskutiniu metu sulaukia daugybės kritikos dėl galimo antisemitizmo

Vėliau E. Muskas susitiko su Izraelio prezidentu Isaacu Hercogu, susitikime dalyvavo ir „Hamas“ laikomų įkaitų šeimų atstovai, kurie dalijosi skaudžiais išgyvenimais.

Šio susitikimo metu, Izraelio prezidentas E. Muskui sakė, kad technologijų verslininkui tenka itin svarbus vaidmuo kovojant su antisemitizmu; E. Musko platforma „X“ (buvęs tviteris) pastaruoju metu yra kaltinama antisemitizmo ir neapykantos skleidimu.

„Manau, kad turime rimtai su tuo kovoti kartu, nes platformose, kurioms vadovaujate, deja, yra daug antisemitizmo“, – sakė I. Hercogas.

Paskutiniu metu E. Muskas susidūrė gausia kritika dėl to, kad nesugeba suvaldyti antisemitinių pareiškimų platformoje „X“.

Dar spalio pabaigoje ekspertai pranešė apie 200 socialiniame tinkle X paskelbtų su „Hamas“ išpuoliu Izraelyje ir karu Gazoje susijusių įrašų, kurie neva akivaizdžiai pažeidžia taisykles, tačiau Kovos su skaitmenine neapykanta centras (CCDH) pranešė, kad per savaitę buvo pašalinti vos keturi iš jų.

CCDH taip pat teigia, kad minėtuose įrašuose, be kita ko, buvo skatinamas smurtas prieš žydus, palestiniečius ir musulmonus. Taip pat plito antisemitinės sąmokslo teorijos, buvo neigiamos arba menkinamos masinės nacių vykdytos žydų žudynės bei Holokaustas.

„X“ iš pradžių į šią kritiką neatsakė, tačiau vėliau paskelbė pareiškimą, kad dėl neapykantą kurstančios kalbos veiksmų platforma jau ėmėsi veiksmų, o daugiau nei 3 000 paskyrų dėl netinkamos kalbos jau buvo pašalinta[3].

Be to, neseniai „X“ gavo ir oficialų Europos Komisijos (EK) prašymą laikytis naujųjų Europos Sąjungos (ES) skaitmeninių paslaugų įstatymo (DSA) reikalavimų. Pagal DSA reikalavimus, skaitmeninės platformos privalo imtis griežtų priemonių užkirsti kelią nelegaliam turiniui, tokiam, kaip neapykantą kurstančios kalbos ir neapykantos skatinimas internete.

Baltieji rūmai taip pat apkaltino E. Muską bei jo pernai įsigytą platformą „bjauriu antisemitizmo propagavimu“. Savo ruožtu E. Muskas atsakė, kad nors jo svetainė negali sustabdyti visų neapykantos kalbos atvejų iki jų paskelbimo, jis pats „apskritai yra prieš bet kokios grupės puolimą, nesvarbu, kokia ji būtų“.

Vis dėlto, kritikos jis sulaukė ir toliau, ypač po to, kai išreiškė palaikymą vienam, galimai antisemitiniam įrašui. Pirminį įrašą paskelbė vienas „X“ platformos naudotojas. Komentare teigta, kad „žydai stumia būtent tokią neapykantą baltiesiems, kurią nori, kad žmonės nustotų naudoti prieš juos“.

E. Muskas atsakė, kad tai yra „tikra tiesa“. Kartu milijardierius dar sukritikavo ir Antidefamacijos lygą (ADL), kuri kovoja su neapykanta žydų tautybės žmonėms.

„ADL nepagrįstai puola Vakarų daugumą, nepaisant to, kad dauguma Vakarų remia žydų tautą ir Izraelį. Taip yra todėl, kad pagal savo principus jie negali kritikuoti mažumų grupių, kurios jiems kelia didžiausią grėsmę“, – tviteryje arba „X“ rašė E. Muskas.

Tai yra sąsaja su plačiai paplitusia sąmokslo teorija, kurioje teigiama, kad žydai nori remti ir skatinti mažumų grupių įtaką, taip susilpnintant baltųjų daugumą.

Tokios teorijos įrodymas neva yra siekis skatinti mišrias santuokas, imigraciją, rasinę integraciją, mažą gimstamumą, abortus, pornografiją, LGBT tapatybes, valstybinį žemės konfiskavimą iš baltųjų bei organizuotą smurtą[4].

„Hamas“
„Hamas“ lyderiai taip pat pakvietė E. Muską apsilankyti Gazos Ruože. ELTA nuotrauka

Artimuosiuose Rytuose besilankantį E. Muską susitikti pakvietė ir „Hamas“

O Izraelyje apsilankiusį ir su aukščiausiais šalies lyderiais susitikusį E. Muską, vizito pakvietė ir „Hamas“ vadai. Apie šį kvietimą vakar užsiminė grupuotės aukšto rango pareigūnas Osama Hamdanas, paraginęs E. Muską apsilankyti Gazos Ruože ir pamatyti, kas šiuo metu ten vyksta.

 „Kviečiame jį apsilankyti Gazos Ruože, kad pamatytų prieš Gazos gyventojus vykdytų žudynių ir naikinimo mastą, laikantis objektyvumo ir patikimumo standartų“, – sakė O. Hamdanas, pabrėžęs, kad per 50 dienų Izraelis ant beginklių Gazos gyventojų namų numetė daugiau kaip 40 000 tonų sprogmenų[5].

„Hamas“ pareigūnas taip pat paragino JAV dar kartą iš naujo įvertinti santykius su Izraeliu ir nustoti tiekti jiems ginklus. Kreipiantis į tarptautinę bendruomenę, O. Hamdanas prašė skubiai atsiųsti specializuotas civilinės gynybos komandas, kurios padėtų iš po griuvėsių ištraukti tūkstančius kūnų.

Primename, kad per spalio 7 d. atakas „Hamas“ Izraelyje nužudė maždaug 1 200 žmonių, dar apie 240 asmenų buvo pagrobti ir išvežti į pakrantės ruožą. Atsakant į šią ataką, Izraelis pradėjo savo karinę operaciją Gazoje. Čia aukų skaičius siekia apie 15 000, dar daugiau nei 36 000 žmonių buvo sužeista.