R. Malinauskas: „jūra Druskininkuose bus!“
Druskininkų meras Ričardas Malinauskas prakalbo apie naują, grandiozinį projektą – mieste planuoja įrengti dirbtinę jūrą.
Anot vieno iš Lietuvos kurorto vadovo, netoli itin populiaraus vietinių bei turistų mėgiamo žiemos komplekso „Snow Arena“ galėtų būtų įkurtas unikalus vandens ir pramogų centras, kuriame būtų baseinai, poilsio oazės, įvairios sporto aikštelės, akrobatinis slidinėjimas, alpinizmo sienos, paplūdimys, jūra, kitos pramogos.
Be to, tai būtų vienintelis Europoje ištisus metus veikiantis bangų baseinas po stogu, skirtas vis labiau populiarėjančio banglenčių sporto mėgėjams ir profesionalams, su reguliuojamais bangų aukščiais, formomis ir dažniu.
„Giedras ir saulėtas dangus, +30, smėlio kopos ir palmės, 2 metrų aukščio bangomis skriejantys banglentininkai, baro terasoje laiką linksmai leidžianti kompanija, ant gultų ramiai knygas skaitantys poilsiautojai – šis vaizdelis ne iš kelionės. Tai – būsima druskininkiečių ir kurorto svečių kasdienybė, jūra po stogu su surfingo (banglenčių) bangų baseinu, kurio projektą vakar aptariau su užsienio kompanijos „White Water West“ ekspertais: iš Kanados atskridusiu vadovu Anthony Marinakis, iš Vokietijos atvykusiu verslo vadybininku Sirko Adler ir atstove Lenkijoje ir Baltijos Šalyse Ana Vojdala“, – sako Druskininkų meras[1].
Druskininkų meras R. Malinauskas sako, kad su projektuotojais jau buvo diskutuota dėl techninių klausimų, energetinių sąnaudų, net Lietuvos klimato ypatumų – projektuojant tokį išskirtinį pramogų kompleksą labai svarbu net mažiausios detalės.
Jis taip pat teigia, kad su komanda aplankė ne vieną bangų baseiną užsienyje tam, kad galėtų įvertinti, kas padaryta gerai, o ką būtų galima tobulinti.
„Norime, kad Druskininkų jūra atitiktų aukščiausius standartus“, – teigia Druskininkų meras.
R. Malinauskas taip pat sako, kad kompanijos „White Water West“ ekspertai šiuo metu kaip tik baigia vieną iš savo projektų ir jau kitų metų pradžioje duris atvers pagal naujausias technologijas įrengtas bangų baseinas Miunchene po atviru dangumi.
„Jie kviečia apžiūrėti šį jų darbą ir įvertinti, kaip veikia naujausios bangų technologijos bei pasirinkti tai, kas geriausiai tinka Druskininkams“, – sako kurorto vadovas.
R. Malinausko idėja nėra nauja: netikrą jūrą Druskininkuose jis planuoja jau daugiau nei dešimtmetį
Tokia žinia iš Druskininkų sudomino visą Lietuvą: naujasis poilsio centras gali tapti nauja turistų traukos vieta. Tačiau iš tiesų, šią idėją R. Malinauskas ėmė plėtoti dar 2012 m.
Tuomet jis dalijosi savo planais mieste įrengti dar vieną uždarą areną su dirbtine jūra ir paplūdimiu. Buvo kalbama, kad ji veiktų ištisus metus, joje būtų pajūrio vaizdai, tikro šildomo smėlio kopos, pušys, mediniai takeliai ir banguotą jūrą imituojantis baseinas.
„Kai bus gražus saulėtas oras, stiklinį stogą bus galima atidengti ir žmonės galės degintis, o kai bus apniukę, poilsiautojai tiesiog galės mėgautis vandens voniomis ar žaisti paplūdimio tinklinį. Tačiau jokiu būdu mes tokiais savo planais nebandome konkuruoti su pajūryje esančiais kurortais. Tiesiog darome tai, ką įsivaizduojame mums reikiant“, – 2012 m. sakė R. Malinauskas[2].
Jis teigė, kad viskas priklauso nuo lėšų: tereikėjo surasti 10 milijonų, R. Malinausko teigimu, objektas būtų įrengtas per metus.
Tokios diskusijos prasidėjo po žiemos pramogų komplekso „Snow Arena“ atidarymo. Arena tapo pirmu tokio tipo centru Baltijos šalyse.
Vis dėlto, vėliau, planus rengti uždarą vasaros pramogų parką, pakeitė keltuvas, kuris sujungė Druskininkų centrą su sniego arena.
Dirbtinės bangos turėtų pritraukti banglenčių sporto entuziastus
Dabar, kai ši idėja vėl atgimė, neabejojama, kad susidomėjimas ja turėtų būti didžiulis. Dirbtinė jūra, bangos ir puikus oras – visos šios pramogos naujame Druskininkų valdžios plėtojamame parke turėtų sudominti ne tik poilsio išsiilgusius kurorto svečius, bet ir banglenčių sporto entuziastus.
O tokia pramoga pasiteisino ir svetur, pavyzdžiui, Vokietijoje, kur vietinių ir turistų itin pamėgta yra dirbtinė Eisbacho upė. Tai 2 km ilgio dirbtinė upė, tekanti Miunchene. Vienoje jos atkarpų yra sukurta dirbtinė banga, kurią itin mėgsta banglentininkai.
Už tilto, netoli meno muziejaus „Haus der Kunst“, upė suformuoja maždaug metro aukščio stovinčią bangą, kuri yra populiari banglenčių sporto vieta. Vanduo čia šaltas ir negilus, kartais tik 40 cm gylio, todėl tinka tik patyrusiems banglentininkams ir plaukikams[3].
Antroji Eisbacho upės dirbtinė banga yra suformuota už kelių šimtų metrų pasroviui, toliau į šiaurę. Šioje vietoje Eisbachas yra platesnis, todėl vanduo teka lėčiau.
Įdomu tai, kad bangos šioje upėje atsirado atsitiktinai, dar XX a. aštuntojo dešimtmečio pradžioje, kai upės inžineriniai darbai pakeitė upės tėkmę.
Banglentininkai netrukus atrado šią vietą ir pradėjo ja plaukioti. Galiausiai banga buvo modifikuota ir stabilizuota, kad būtų tinkamesnė banglentėms ir tapo populiaria poilsio bei pramogų vieta vietiniams ir turistams.