Krašto apsaugos ministras A. Anušauskas prisišnekėjo
Iki šiol itin palankiai vertintas Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, atrodo, galėjo prisišnekėti. Šalies opozicija jau garsiai kalba apie tai, kad ministras nebėra tinkamas eiti pareigoms, viešai jį išpeikė ir šalies prezidentas Gitanas Nausėda. Dabar nuomonės pilasi įvairios – vieni sako, kad nėra čia nieko blogo, kiti gi mano, kad ministras, atskleisdamas karybos reikalus visuomenei, šiurkščiai nusižengė.
Visa istorija prasidėjo po to, kai liepos 24 dieną vykusiame Valstybės gynybos taryboje susitikime buvo aptarti svarbūs ir, kaip dažniausiai būna, slapti karinės srities klausimai, tačiau A. Anušauskas netruko apie tai paskelbti savo socialiniame tinkle.
„VGT taip pat pritarė valstybės ginkluotos gynybos koncepcijos (VGGK) atnaujinimui, kurį paskatino saugumo situacija regione, atnaujinti NATO regioniniai gynybos planai ir poreikis pereiti į kitą kariuomenės kokybės lygmenį.
Buvo aptarti ir nacionalinės divizijos steigimui būtini sprendimai, kariuomenės pajėgumų, divizijos vystymą šiame dešimtmetyje.
Kol kas Vokietijai nusiųsime ketinimų protokolą jungiantis prie tankus „Leopardas“ užsakančių šalių koalicijos – norime turėti galimybę aiškintis mums svarbius klausimus, nes apie kiekius, sumas ir kitas detales dar anksti kalbėti“, – savo feisbuke rašė krašto apsaugo ministras[1].
Štai čia ir prasidėjo – pirmiausiai klausimai, kodėl perkame tankus iš Vokietijos, o ne iš JAV, ar tai buvo viena sąlygų, kaip prisitraukti Vokietijos diviziją į Lietuvą, ir, galiausiai, kodėl apskritai apie tai prabilta, jei tokie pirkimai paprastai esti visai ne vieši. Teigiama, kad A. Anušauskas, paviešinęs šią informaciją, stipriai sumenkino mūsų šalies derybines pozicijas įsigyjant tankus, kurie, žinoma, kainuos labai gražų mokesčių mokėtojų pinigėlį.
Opozicija nori, kad prokurorai įvertintų A. Anušausko elgesį
Mišrios opozicinės grupės pirmininkė Agnė Širinskienė neslėpė, kad toks ministro poelgis išties šokiravo.
„Nemalonu, kai tenka prašyti prokurorus įvertinti informaciją viešojoje erdvėje ir pradėti ikiteisminį tyrimą aiškinantis ar krašto apsaugos ministras….. neišdavė valstybės paslapties“, –sako ji.
Ji pridūrė, kad prezidentūra iškart paleido kritikos strėlių dė to, kad VGT posėdžio metu aptarta informacija buvo slapta, o A. Anušauskas ją galimai nutekino norėdamas pasiekti asmeninio populiarumo.
„Pusę paros pratylėjęs, ministras bando aiškinti, kad nieko ten slapto nebuvo. Taip duodamas suprasti, kad Prezidentūra klaidino, nesuprato. Bet ar tikrai? Bet kuris save gerbiantis politikas, o ne Anušauskienės vyras, išgirdęs vakarykštę Prezidento kritiką savo atžvilgiu, iš darbo ir politikos trauktųsi net neatsigręždamas. O ar Prezidentūrai neišėjo skaityti slaptumo žymų – manau, prokurorai turės visas galimybes dokumentus patikrinti patys“, – mano A. Širinskienė.
Ji priduria, kad už Valstybės paslapties atskleidimą jau skiriama baudžiamojo kodekso numatyta kardomoji priemonė, mat šis nusikaltimas priskiriamas prie grėsmės Lietuvos valstybės nepriklausomybei, teritorijos vientisumui, konstitucinei santvarkai grupei.
„Tad bent menkiausias šešėlis a nepasitikėjimas dėl galimai atskleistos įslaptintos informacijos kam jau kam, o krašto apsaugos ministrui yra nenuplaunama dėmė, diskredituojanti jį ne tik savo valstybės viduje, bet ir NATO partnerių akyse. Tik pagalvokim, kaip NATO partneriai, kurių ambasadoriai neabejotinai informaciją apie Prezidento kritiką jau pasiuntė namo, po visos šitos Anušausko facebook‘ų epopėjos norės su krašto apsaugos ministerija dalintis įslaptinta informacija. Kas jiems užtikrins, kad Anušauskienės vyras vieną dieną NATO žvalgybos nesudegins savo facebook paskyroje?“, – retoriškai klausia politikė[2].
Taryboje susitarė tylėti, o A. Anušauskas išplepėjo
Prezidentas Gitanas Nausėda neslėpė nusivylimo tokiu ministro elgesiu, juo labiau, kad toje pačioje taryboje buvo susitarta, kad dalykai, apie kuriuos ten kalbama, viešai aptarinėjami nebus.
„Mes jau kalbame apie dalykus, kurie buvo paskleisti vakar ir padaryti ne visiškai korektiškai. Mes susitarėme Valstybės gynimo taryboje, kad laikomės nuostatos, kad dalykai, kurie yra riboto naudojimo, ir turėtų būti riboto naudojimo, o ne išėjus tuoj pat skelbti feisbuke“, – sakė šalies vadovas.
„Aš suprantu, kad galbūt kažkam atrodo labai svarbu pasidalinti šviežiausia informacija feisbuke, bet tai tikrai neturėtų būti pagrindinė nei ministro, nei kito valstybės pareigūno funkcija.
Ir čia aš čia kalbu tiek apie mūsų draugus, tiek apie mūsų partnerius, tiek ir ypatingai apie mūsų nedraugus, kurie ištempę ausis klausosi šitos informacijos ir daro savo išvadas“, – kalbėjo G. Nausėda[3].
Krašto apsaugos ministru nepasitiki ne pirmą kartą
Kad A. Anušauskas galimai kartais pasako daugiau, nei derėtų, politikams atrodo toli gražu ne pirmą kartą. A. Širinskienė dar pernai suabejojo, ar tik A. Anušauskas nebus išpasakojęs slaptų valstybinių reikalų savo gerokai jaunesnei žmonai, kuri apie tai pakalbėjo gyvenimo būdo laidoje.
„Šįryt kreipiausi į Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką Seimo narį Lauryną Kasčiūną bei šio komiteto narius prašydama išsiaiškinti, kokia apimtimi krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas atskleidė savo sutuoktinei įslaptintą informaciją.
2022 m. spalio 11 d. duodama interviu LNK televizijos laidai „Bus visko“ krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko žmona nurodė apie karo Ukrainoje pradžią sužinojusi keliomis savaitėmis anksčiau, nei dauguma Lietuvos žmonių ar net Seimo narių, turinčių leidimą dirbti su įslaptinta informacija“, – tuomet rašė A. Širinskienė.
Laidoje Lina Anušauskienė pasakė, kad kol niekas net negalvojo ir nekalbėjo apie karą, jos vyras jai apie tai pasakęs buvo bent porą savaičių iki karo pradžios[4].
Po to ministras atsiprašė labai jautria žinute socialiniame tinkle rašydamas, kad jo žmona po tokių kaltinimų labai ilgai jaudinosi ir daug verkė.