Dirbtinio apvaisinimo siekia ir Lietuvos homoseksualams

Lietuva, Medicina, SveikataRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
homoseksuali šeima
Komentuodami žmonės atkreipė dėmesį, kad socialdemokratai jau seniai yra apsukę savo vertybes ir gana ilgą laiką išreiškia palankumą LGBTQ+ bendruomenei. Karolina Grabowska/Pexels.com nuotrauka

Laisviečiai dar kartą nori pataisyti Pagalbinio apvaisinimo įstatymą

Į Seimą jau kelintą kartą norima grąžinti Pagalbinio apvaisinimo įstatymą su tam tikromis pataisomis, kad jis atvertų kelią vaikų susilaukti ir homoseksualams, ir vienišoms moterims, ir nesusituokusioms poroms.

Seimo Laisvės frakcijos narė Morgana Danielė parengė pataisas, kurios leis pagalbinio apvaisinimo būdu vaikų susilaukti vienišoms moterims ir nesusituokusioms nevaisingoms poroms, partneriams.

Politikės teigimu, tokios pataisos yra reikalingos, nes dabartinė pagalbinio apvaisinimo tvarka nesuteikia teisių susilaukti vaiko pagalbinio apvaisinimo būdu nesusituokusiems ar partnerystės sutarties nesudariusiems asmenims. 

Jos teigimu, vaikų susilaukti gali norėti ir nesusituokusios poros, ir vienišos moterys. 

„Šių pataisų reikėjo, nes mūsų valstybė, nepaisant deklaruojamų ideologinių įsitikinimų, tradicinių šeimos vertybių, vis dar daug ką nepagrįstai riboja. Kaimyninėse šalyse, pavyzdžiui, Latvijoje, Estijoje galimybė susilaukti vaikų suteikiama daug platesniam ratui žmonių. Kitaip tariant, valstybei svarbu, kad tie, kas nori turėti vaikų, tą galimybę turėtų ir valstybė prie to prisideda. Lietuva šiandien to nedaro. Vyksta ir medicininis turizmas – lietuviams yra paprasčiau įsteigti kliniką Rygoje, nei sulaukti Lietuvos geranoriškumo įstatymuose. Tiek nesusituokusios poros, tiek vienišos moterys vyksta atlikti pagalbinio apvaisinimo į Latviją, kurios biudžete ir lieka už paslaugą mokami pinigai. O ir mūsų piliečių ten įsteigtos klinikos sumoka mokesčius ne į Lietuvos, o Latvijos biudžetą. Taigi, dėl perdėtai ribojančių įstatymų nukenčia ir mūsų piliečiai, ir šalies biudžetas. Jei mums iš tiesų rūpi demografija, rūpi, kad žmonės gimdytų vaikus, tai metas sudaryti sąlygas to norintiems“, – komentavo M. Danielė[1].

M. Danielė sako, kad dirbtinis apvaisinimas padėtų spręsti demografinę problemą

nescioji
Dabartinė pagalbinio apvaisinimo tvarka nesuteikia teisių susilaukti vaiko pagalbinio apvaisinimo būdu nesusituokusiems ar partnerystės sutarties nesudariusiems asmenims. Andre Furtado/Pexels.com nuotrauka

„Pavažiuok pirmadienį iki Rygos, ten viską ir padarysime“, – sako vaisingumo klinika savo klientei. Kodėl? Nes ten veikianti klinika mielai atliks pagalbinį apvaisinimą ir vienišai moteriai, ir nesusituokusiai porai. Pinigai liks Latvijos biudžete, o Lietuvos pilietis eilinį kartą negaus paslaugų savo šalyje. Su tokia realybe susiduria lietuviai, norintys ir siekiantys susilaukti vaikų. Tuo pat metu iš Seimo tribūnų griaudi Seimo narių susirūpinimas prastėjančia Lietuvos demografija. 

Šiandien registracijai pateikiau Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas, kuriomis šalinami pertekliniai barjerai gauti pagalbinio apvaisinimo paslaugas partnerystėje gyvenančioms nevaisingoms poroms ir vienišoms moterims.

Mažėjant gyventojų skaičiui, ir Lietuva, kaip Latvija ir Estija, turi siekti skatinti savo piliečius susilaukti vaikų. Pirmoji smulki, bet reikšminga priemonė – bent pašalinti teisinius barjerus tiems, kas jau šiandien to nori ir siekia. Pasinaudoti pagalbinio apvaisinimo paslauga vienišos moterys gali 16-oje Europos valstybių. 

Įstatymo korekcijos padės: 

  • Vaisingumo paslaugas gauti didesniam skaičiui Lietuvos žmonių, mažinti medicininį turizmą į kaimynines šalis ir paslaugoms plačiau steigtis Lietuvoje. 
  • Užtikrinti lygias teises į šeimos planavimą – laisvai ir atsakingai apsispręsti dėl vaikų turėjimo, jų skaičiaus.
  • Užtikrinti teisę naudotis mokslo pažanga – nevaisingumas šiandien yra gydomas, o vienišoms moterims nebereikia ieškoti vienos nakties nuotykio, galima pasinaudoti lytinių ląstelių bankų paslaugomis. 

Valstybės vaidmuo – ne spręsti kas ir kada gali turėti vaikų, tą puikiai gali nuspręsti patys žmonės. Valstybės darbas – tinkamai sureguliuoti galimybes naudotis mokslo pažanga ir sveikatos apsauga, ir sudaryti palankias sąlygas populiacijai augti.

Kolega Laurynas Kasčiūnas sako, kad demografijos krizei spręsti, valstybė turi pasitelkti visus būdus, o imigracija yra sąraše paskutinė. Dėl imigracijos dar pasiginčysime ateityje, tačiau tikiu, kad projektą, padedantį mūsų piliečiams susilaukti vaikų, palaikys Seimo dauguma, įskaitant krikščionis demokratus. Projektą teikti kartu šiandien pakviečiau visus Seimo narius“, – savo socialinio tinklo paskyroje rašo Seimo narė[2].

Pritarimą pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisoms pirmiausiai išreiškė socialdemokratas

„Apačioje – geras įrodymas, kaip kartais išsitrina partijų ideologijos ir, šiuo atveju socialdemokratai, perima radikaliausius laisviečių projektus. Šį kartą – dirbtinai apvaisinti homoseksualius partnerius ar net visiškai vienišas moteris net ne dėl medicininių indikacijų, o esant paprasčiausiam jų pageidavimui. Kitaip tariant, pasirašo už tai, kad būtų sudarytos sąlygos iš anksto apspręstai vaikų betėvystei, ir, net neabejoju – kitu žingsniu ir surogacijai. 

Paradoksas, bet Morganos Danielės parengtą projektą pirmiausiai pasirašė ne, ne Raškevičius… o G. Paluckas. Socialdemokratas.

Tikiuosi, Raseinių socialdemokratai jaučiasi gerai ir gėdos nejaučia skaitydami apie Seimo socialdemokratus“, – savo socialiniame tinkle rašė Seimo narė, valstietė Agnė Širinskienė[3]

Vis dėlto komentuodami žmonės atkreipė dėmesį, kad socialdemokratai jau seniai apsukę savo vertybes ir gana ilgą laiką išreiškia palankumą LGBTQ+ bendruomenei.

„Nesuprantu, ko žmonės stebisi ir kodėl tikisi kažko kito? Gi joje įrašyti tie patys genderistiniai „bajeriai”, kurie surašyti ir „laisvės” partijos programoje! Todėl Paluckas, pasirašinėdamas po laisviečių iniciatyvomis, elgiasi nuosekliai, kryptingai ir taip, kaip pasižadėjo socdemų rinkėjams 🙂 O jei socdemų rinkėjas prieš balsuodamas tingi pasiskaityti už ką atiduoda savo balsą ir balsuoja vien iš inercijos arba dėl gražaus pavadinimo ~ čia jau pačio rinkėjo bukumo, žioplumo bėda. Kvaila perkant citriną tikėtis, kad jos skonis bus kaip medaus“, – rašo Daiva Narkevičiūtė.

Jai antrino ir Antanas Šėperys.

„Šiaip tai socdemai jau gana seniai su LGBTQ+ kliedesiais, feminizmu ir pan. nesąmonėm „švyti“, jau ne vienerius metus bent savo fbukuose niekuo nenusileidžia laisvės partijos ligoniams. Toks gana keistas rinkėjų sprendimas savivaldos rinkimuose – konservatorius keist į socdemus“. 

Pusė socialdemokratų palaikė ir partnerystės projektą

Bandant priimti Partnerystės įstatymą opozicijoje esantys socialdemokratai pasirodė visgi nesantys tokie jau opozicionieriai – didelė dalis jų įstatymo projektą palaikė. LSDP frakcijos Seime seniūnas Gintautas Paluckas sakė, kad frakcijoje nuomonės įvairios, bet dalis visgi nori suteikti santuokos sakramento negalinčioms arba nenorinčioms gauti poroms, teisę į įstatymiškai reglamentuotą bendrą buitį.

„Socdemų pozicija nėra pasikeitusi. Frakcijoje yra įvairios nuomonės, bet pusė frakcijos arba didesnė jos dalis palaikytų ir tokį išplautą projektą tam, kad nebebūtų dviprasmybių arba asmenų grupių, kurios yra socialiniame užribyje ir negali niekaip savo santykių formalizuoti teisine prasme.

Ten iš tikrųjų yra išplauta viskas, kas kėlė kažkam nors kažkokią alergiją, – tas vadinamasis šeimos statusas, emocinis ryšys <…>. Iš esmės liko labai paprastas, elementarus, notarinis susitarimas dėl santykių, kurie išsprendžia ūkinio pobūdžio problemas: turto, informacijos pateikimo ligos atveju“, – teigė socialdemokratas[4].