Anglija byra: uždarytos mokyklos, o toliau uždarymui galimai ruošiasi teismai ir ligoninės
Jungtinės Karalystės valdžia priversta uždaryti įstaigas dėl pastatų kritinės būklės. Cementas ir kitos medžiagos byra ir problemos vis didėja. Daugiau nei 150 mokyklų laikomos potencialiai pavojingomis lankyti todėl uždaromi visi pastatai arba atskiros klasės, kad saugumas galėtų būti užtikrintas.
Valdininkai skelbia pilnus paliestų mokyklų sąrašus. Ministerija sako, kad tėvai bus informuoti pačių mokyklų administracijos atstovų. Naujienų tarnybos šalyje tikina, kad informacijos iš oficialių šaltinių dar laukiama, nes galutinis pastatų ir įstaigų sąrašas dar ruošiamas[1].
Kai buvo nurodyta uždaryti tam tikrus pastatus dėl susirūpinimo saugumu, tai sukėlė tėvų ir pedagogų pasipiktinimą prieš pat naujo mokslo semestro pradžią. Tai kelia dar vieną dilemą vyriausybei, kuri ir taip yra stebima dėl įvairių problemų. JK Švietimo departamentas atskleidė, kad 156 mokyklose yra pastatų, kuriuose naudojamas gelžbetonis su autoklaviniu akytuoju betonu (RAAC), medžiaga, kuriai, kaip manoma, gresia konstrukcijos gedimas[2].
Tai vyksta tuo metu, kai šalies švietimo sektorius kovoja su pandemijos sukelto nuotolinio mokymosi padariniais ir šešis mėnesius truksiančiais mokytojų streikais 2023 m., kuriuos dar labiau apsunkina finansavimo trūkumas infliacijos sąlygomis.
Staigus susirūpinimas saugumu ir sveikata glumina tėvus ir mokyklų atstovus
Dėl suvokimo, kad prastėja itin svarbių nacionalinių paslaugų kokybė, premjerui Riši Sunakui kyla sunkumų prieš kitais metais numatomus nacionalinius rinkimus, ypač atsižvelgiant į neseniai vykusius darbo ginčus tokiuose sektoriuose kaip švietimas, sveikatos apsauga ir transportas.
Švietimo ministrė Gillian Keegan patikino, kad daugumoje nukentėjusių mokyklų ir toliau bus galima mokytis asmeniškai, nes probleminis betonas apsiribojo tik tam tikromis mokyklų patalpų zonomis. Tačiau kai kurias mokyklas gali tekti laikinai visiškai uždaryti[3].
Mokyklų ministras Nick Gibb vietinėms naujienų tarnyboms sakė, kad kai kuriais atvejais gali tekti uždaryti visą mokyklą. N. Gibbas taip pat užsiminė, kad mokiniams gali būti saugu būti klasėse, kurių lubas laiko plieninės sijos.
Šis pranešimas, kuris buvo paskelbtas likus kelioms dienoms iki daugumos mokinių sugrįžimo po šešių savaičių vasaros atostogų, sukėlė klausimų dėl vyriausybės atskleidimo laiko. Profesinės sąjungos UNISON švietimo skyriaus vadovas Mike’as Shortas apkaltino Švietimo departamentą ir vyriausybę, kad jie gaišta brangų laiką slėpdami šią krizę, nors galėjo spręsti mokyklose kylančias saugumo problemas.
Kas toliau laukia šalies įstaigų, įsikūrusių senuose pastatuose?
G. Keegan pareiškime pabrėžė, kad vyriausybė pirmiausia rūpinasi saugumu ir šį sprendimą priėmėme iš atsargumo. Tačiau ar kitiems statiniams taip pat gresia pavojus? RAAC, arba armuotas autoklavinis akytasis betonas, yra lengvojo betono medžiaga, naudota mokyklų, koledžų ir įvairių kitų pastatų statybai nuo 1950-ųjų iki 1990-ųjų vidurio, rašoma vyriausybės interneto svetainėje.
Jį sudaro cementas, kalkės, vanduo ir aeracijos medžiaga. Mišinys pilamas į formas ir veikiamas dideliu slėgiu ir karščiu, atliekant vadinamąjį autoklavavimo procesą. Taip gaunama lengva, tvirta ir akyta medžiaga. Pranešta, kad dėl didelių problemų, susijusių su RAAC, rekonstruojamos ne tik mokyklos, bet ir septynios ligoninės[4].
Žiniasklaidos paklaustas apie galimą poveikį kitiems viešiesiems pastatams, N. Gibbs pareiškė, kad atlieka viso viešojo sektoriaus apklausas. Harrow mieste buvo uždarytas teismas, taip pat imamasi priemonių sveikatos priežiūros sektoriuje.
Ligoninės – tai dideli statiniai, kurių techninės priežiūros specialistų komandos nuolat stebi pastatą. Ten, kur aptinkama RAAC, jos naudoja laikinas atramas, o dėl didelio RAAC kiekio šiuo metu rekonstruojamos septynios ligoninės.
Kaip tėvai gali sužinoti, ar uždaroma jų vaiko mokykla? Mokyklos tiesiogiai informuos tėvus, jei semestro pradžioje planuojami kokie nors pokyčiai. N. Gibbas naujienų kanalams sakė, kad dauguma nukentėjusių mokyklų jau buvo informuotos. Pasak ministerijos, šios mokyklos dabar su tėvais aptaria tolesnius veiksmus. Atstovai taip pat pridūrė, kad nukentėjusių mokyklų sąrašas bus paskelbtas tinkamu laiku.
JK ministrė pati pasipiktinusi mokyklų uždarymais: nesulaikė keiksmažodžių
JK švietimo ministrė Gillian Keegan sulaukė kritikos dėl piktžodžiavimo tirados, užfiksuotos vaizdo kamera, kurioje ji apgailestavo, kad nesulaukė pakankamo pripažinimo už pastangas sprendžiant nesaugių mokyklų pastatų krizę. Dėl susidariusios situacijos, susijusios su senstančiu ir dabar jau nepatikimu betonu mokyklose, prieš pat naująjį mokslo semestrą teko uždaryti keletą pastatų, o tai sukėlė tėvų ir pedagogų pasipiktinimą[5].
Tai dar labiau apsunkina premjero Rišio Sunako iššūkius ir dar labiau prisideda prie susirūpinimo dėl prastėjančios viešosios infrastruktūros Jungtinėje Karalystėje. Šiuo metu vyriausybė laukia atsakymų iš maždaug 1 500 mokyklų, kuriose buvo atliktas tyrimas dėl gelžbetonio su betono rūšies, plačiai naudotos nuo 1960-ųjų iki 1980-ųjų, bet dabar laikomos nesaugiomis.
Atviri G. Keegan komentarai, kurie buvo įrašyti po interviu televizijai, gali padidinti įtampą. Ji klausė: Ar kas nors kada nors pasakė: Žinai ką, tu padarei velniškai gerą darbą, nes visi kiti sėdėjo ant savo kojų ir nieko nedarė? Vėliau ji išreiškė apgailestavimą dėl savo netinkamos kalbos ir pripažino, kad jos komentarai buvo nereikalingi.
Ministro Pirmininko atstovas spaudai nurodė, kad G. Keegan kalba buvo nepriimtina, tačiau priėmė jos atsiprašymą. Opozicinės partijos pabrėžia, kad mokyklų uždarymas yra konservatorių partijos nuolatinio nepakankamo investavimo į viešąsias paslaugas nuo pat atėjimo į valdžią 2010 m. įrodymas. Leiboristų lyderis Keiras Starmeris apibūdino vyriausybės elgesį šioje situacijoje kaip virstantį farsu.
R. Sunakas patikslino, kad 95 % iš maždaug 22 000 Anglijos mokyklų liks nepaveiktos ir kad daugeliu atvejų bus paveiktos tik pavienės klasės. Jo atstovas spaudai pridūrė, kad paveiktų mokyklų skaičius bus šimtai, o ne tūkstančiai. Buvęs Švietimo departamento nuolatinis sekretorius Jonathan Slater radijui sakė, kad R. Sunakas, būdamas finansų ministru, perpus sumažino metinį mokyklų remontui skirtą biudžetą, nors pareigūnai prašė padvigubinti lėšas. R. Sunakas atmetė šiuos teiginius kaip visiškai neteisingus, teigdamas, kad jo patvirtintas finansavimas atitiko ankstesnį dešimtmetį priimtus sprendimus.