Tikinama, jog daugiau nebebus jokių šalies uždarymų
Nors įvairios pasaulio šalys pradėjus plisti naujajam koronavirusui ėmė uždarinėti šalies sienas, darbo vietas, mokyklas, drausti įvairius viešus susirinkimus ir renginius, pirmoji Didžiosios Britanijos strategija buvo siekti bendro populiacijos imuniteto (angl. herd immunity). O tai sukėlė milžinišką ažiotažą.
Iš pradžių Didžioji Britanija buvo nusprendusi nedrausti didelių susibūrimų ir išvis neįvedinėti griežtų karantino priemonių. Šis žingsnis nustebino daugelį medicinos bendruomenės narių, tačiau Didžioji Britanija tikino, jog šalies tikslas – bandyti palaipsniui apriboti viruso plitimą natūraliu būdu.
Pasak vyriausiojo patarėjo mokslo klausimais Patricko Vallance'o, norint pasiekti populiacijos imunitetą[1] 60% šalies žmonių turi persirgti naujuoju koronavirusu. Tad buvo laikomasi idėjos, kad COVID-19 rizika nėra tokia didelė, todėl teoriškai būtų įmanoma sukurti bandos imunitetą, kuris nebeleistų virusui stipriai plisti ar apkrauti sveikatos apsaugos sistemos. Tačiau tokio plano Didžioji Britanija nesugebėjo ilgai laikytis. Buvo teigiama, kad toks scenarijus lemtų per daug aukštą hospitalizuotų žmonių skaičių, kuriems būtų reikalinga intensyvi medicininė priežiūra.
Šiuo metu naujausią informaciją praneša[2] „Telegraph“ laikraštis, kuriame kalba vyriausiasis medicinos pareigūnas ir profesorius Chrisas Whitty. Jis yra pagrindinis Didžiosios Britanijos vyriausybės patarėjas medicinos klausimais, atsakingas už visuomenės sveikatos direktorių vadovavimą vietos savivaldose ir sprendimuose su medicinos specialistais vyriausybėje. Chrisas Whitty praneša, kad Didžioji Britanija žada prilyginti naująjį koronavirusą sezoniniam gripui ir daugiau neskelbti jokių šalies uždarymų.
Vyriausiasis medicinos pareigūnas teigia, kad esant sudėtingam gripo sezonui per metus miršta iki 25 000 žmonių, tačiau niekas to labai nesureikšmina. Prilyginus naująjį koronavirusą gripui, būtų galima išlaikyti atidarytas mokyklas ir verslus, o tai leistų žmonėms gyventi pilnavertį gyvenimą. Prof. Chrisas Whitty, kalbėdamas Karališkosios medicinos draugijos internetiniame seminare, teigė, kad vyriausybė būtų priversta „paspausti pavojaus mygtuką“ tik tuo atveju, jei atsirastų kokia nors nauja pavojinga atmaina, prieš kurią žmonės neturi imuniteto ir ji paskatintų eksponentiškai didėjantį užsikrėtimų skaičių.
Virusas neketina išnykti, laikas išmokti su juo susigyventi
Profesorius Chrisas Whitty pabrėžia, kad naujasis koronavirusas neketina išnykti, todėl reikia išsiaiškinti, kokia būtų racionali politika. Jis išskiria dabartinę pandemijos aplinką palygindamas ją su sezoniniu gripu. Specialisto teigimu, kasmet nuo gripo miršta kažkur nuo 7 000 iki 9 000 žmonių, dauguma iš jų senyvo amžiaus. Kas kelis metus yra matomas sezoninis gripo paūmėjimas, kai mirštamumo skaičiai siekiai tarp 20 000-25 000. Paskutinį kartą tai buvo prieš trejus metus ir niekas dėl to labai nesiskundė.
Taigi akivaizdu, kad tam tikrais momentais reikia išmokti tokias ligas suvaldyti. Profesorius pripažįsta, kad gripas taip pat yra labai pavojinga liga, nes ji kasmet pražudo tūkstančius žmonių, tačiau visuomenė kažkaip su tuo susigyveno. Žinoma, yra labai svarbu visomis galimybėmis sumažinti Covid-19 mirčių skaičių, tačiau jis perspėja, kad visuomenė netoleruos tiek laiko būti uždaryta. Jis sako:
Mes norime kuo labiau priartėti prie nulio, bet kyla klausimas, kaip tai suderinti su kitais prioritetais. Ar žmonės yra pasirengę su tuo taikstytis? Jei kitais metais pasakysime, kad mes galime susitvarkyti su gripu uždarę šalį visai žiemai, manau, kad medicinos profesija visuomenėje taptų labai nepopuliaria.
Naujausi Nacionalinės Statistikos Biuro (ONS) duomenys rodo, kad užsikrėtimo skaičiai bendruomenėje ir toliau mažėja – per savaitę sumažėjo aštuoniais procentai. Prieš savaitę D. Johnsonas perspėjo, kad naujų atvejų skaičius Europoje auga, trečioji banga gali išplisti ir į Didžiąją Britaniją. Tačiau prof. Chrisas Whitty teigia, kad užkirsti kelią naujoms atmainoms patekti į šalies vidų yra neįmanoma. Jis sako, kad vargu ar sienų uždarymas padės išvengti naujų infekcijos atvejų. Niekam ne paslaptis, kad šalies vyriausybė buvo stipriai kritikuojama dėl to, jog nesutiko uždaryti šalies sienų.
Didžioji Britanija tikisi jau birželio mėnesį grįžti prie normalaus gyvenimo
Didžiojoje Britanijoje numatytas keturių žingsnių planas. Kiekvienam etapui skiriamas penkių savaičių laikotarpis. Tai palieka keturias savaites ankstesnio žingsnio sprendimų poveikiui ir vieną savaitę siekiant šią žinią pranešti žmonėms. Atidarymas vykdomas vienodai visoje Didžiojoje Britanijoje, žemiau pateikiame keturis šio veiksmų plano žingsnius.[3] Datos yra preliminarios, anksčiausiai įmanomos, kuriomis bus siekiama įgyvendinti planą. Gali būti grįžtama ir atgal, jeigu kažkuris žingsnis vyktų ne taip, kaip suplanuota, ar pasisuktų neigiama kryptimi.
Pirmasis žingsnis, prasidėjęs kovo 8 d. yra padalintas į dvi dalis. Iš pradžių daugiausia dėmesio skiriama tiems, kas ir taip ilgą laiko praleido atskirai, mokyklų atidarymui[4] ir šeimų susibūrimams. Visos mokyklos Didžiojoje Britanijoje, tiek pradinės, tiek vidurinės nuo dabar vėl yra atidarytos.
Vidurinių mokyklų mokiniai testuojami[5] mokyklose ir namuose du kartus per savaitę. Į mokyklas grįžo ir sporto veiklos (tiek viduje, tiek lauke), todėl įvairaus amžiaus mokiniai gali žaisti futbolą ir lankyti kūno kultūros pamokas. Mokyklos taip pat gali nustatyti tam tikras savo taisykles dėl infekcijų valdymo.
Vaikų priežiūros paslaugos irgi atnaujintos, o tai reiškia, kad po mokyklos gali vykti sporto ir papildomi užsiėmimų būreliai. Keičiasi ir globos namų taisyklės.[6] Gyventojams vėl leista turėti vieną lankytoją. Tas asmuo gali lankytis pakartotinai. Lankytojams ir globos namų gyventojams leidžiamas kontaktas, tačiau lankytojas turi iš anksto atlikti Covid-19 testą ir dėvėti apsaugines priemones.
Antrame atlaisvinimų žingsnyje keičiamos bendravimo lauke taisyklės. Nuo kovo 29 dienos šešiems žmonėms iš šešių skirtingų namų ūkių leidžiama susitikti lauke, jie tai vadina „šešių taisykle“. Laikantis šios taisyklės lauke gali susitikti dvi šeimos, kurios kartu gali sudaryti daugiau nei šešis žmones.
Atsisakyta[7] „likite namuose“, „likite savo mieste“ ir panašių skelbimų. Nors žmonės vis tiek raginami sumažinti kelionių skaičių, jau galima važiuoti į tolimesnį susitikimą, tiesiog reikia grįžti atgal tą pačią dieną.
Lauke organizuojamos sporto veiklos tiek suaugusiems, tiek vaikams. Pradeda veikti lauko baseinai, vairavimo ir šaudymo aikštelės, jodinėjimo centrai, šaudymo iš lanko vietos ir visos kitos sportinės veiklos. Komandinis sportas leidžiamas, bet su tam tikrais apribojimais. Pavyzdžiui, leidžiamos futbolo varžybos, kurių metu komandose dalyvauja po 5 žaidėjus (angl. five-a-side). Tačiau dešimčiai žmonių spardyti kamuolį parke dar negalima. Sportinės veiklos patalpose išlieka draudžiamos.
Visos ne pirmo būtino prekių parduotuvės atidaromos[8] nuo balandžio 12 d., tačiau žmonės gali būti raginami eiti vieni, o ne šeimomis. Mažmenininkams taip pat bus leista atidaryti parduotuves ir dirbti iki 22 val.,[9] nes, kaip teigia vyriausybė, siekiama mažinti žmonių skaičių gatvėse ir užtikrinti socialinio atstumo laikymąsi. Nuo tos pačios dienos atsidaro įvairios užeigos ir restoranai, tačiau lankytojams leidžiama sėdėti tik lauke, visi apsilankę turės užsiregistruoti[10] naudodamiesi National Health Service (NHS) programa „Test and Trace“.
Grupėse reikalaujama laikytis tų pačių apribojimų kaip nurodyta aukščiau: iki šešių žmonių arba dvi šeimos. Iš pradžių aludėse ir restoranuose žmonėms nereikės pateikti skiepų paso, tačiau jis bus reikalingas norintiems apsilankyti kino teatruose, naktiniuose klubuose, sporto varžybose ir muzikos festivaliuose.
Pernakvojimo paslaugos taip pat bus teikiamos nuo balandžio 12 d., tačiau ribota forma. Vienai šeimai bus leidžiama kur nors pernakvoti, tačiau ne kitos šeimos namuose. Kalba eina apie savarankišką apgyvendinimą, pvz., kotedžus, „Airbnb“ nuomą ar kempingus. Viešbučiai ir nakvynės namai dar negalės atsidaryti. Tuo tarpu kirpėjams ir grožio paslaugų salonams bus leista atsidaryti. Taip pat atsidaro tokios vietos kaip zoologijos sodai ir pramogų parkai. Maksimalus dalyvių skaičius vestuvėse padidėja nuo 6 iki 15, į laidotuves įleidžiama ne daugiau nei 30 dalyvių, tad šioje vietoje niekas nesikeičia.
Nuo gegužės 17 dienos žmonių grupėms iki šešių asmenų ir dviems šeimoms bus leidžiama susitikti uždarose patalpose. Tai reiškia, kad žmonės galės eiti į svečius pas vienas kitą. Barai ir restoranai galės atsidaryti ir veikti uždarose patalpose. Šiame etape atsidaro viešbučiai ir nakvynės namai, taip pat leidžiamas ir sportas viduje (sporto salės ir t. t.).
Atsidaro ir įvairios pramogų vietos įskaitant kino teatrus, bet įvedamos naujos taisyklės, kurios bus taikomos priklausomai nuo patalpų dydžio. Įprasti renginiai atvirame ore gali vykti iki 4 000 žmonių arba užpildyti 50 procentų esamos vietos. Įprasti renginiai uždarose patalpose gali vykti iki 1 000 žmonių arba 50 procentų nuo užimamos vietos patalpose.
Didžiuliams renginiams lauke įvedami specialūs apribojimai, leidžiama iki 10 000 dalyvių arba 25 proc. nuo užimamos vietos. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, „Wembley“ stadionas galės atsidaryti maksimaliai dalyvaujant 10 000 sirgalių. Vestuvėse, laidotuvėse ir kituose gyvenimo renginiuose, pavyzdžiui, krikštynose, galės dalyvauti iki 30 žmonių.
Birželio 21 d. gyvenimas grįžta prie normalių sąlygų. Vestuvių ir laidotuvių lankomumas nebus ribojamas. Didelės vietos, kurių praėjusiais metais nepavyko atidaryti, pavyzdžiui, naktiniai klubai galiausiai bus atidaryti. Daugelis kitų detalių priklausys nuo vyriausybės atliktų apžvalgų. Tačiau akivaizdu, jog Didžioji Britanija gan sparčiai išsivaduoja iš visų šalį kausčiusių suvaržymų. Jeigu specialistų pažadai nebus sulaužyti, dar vasarą Didžiosios Britanijos gyventojai galės džiaugtis laisve ir daugiau nebematys griežtų karantino sąlygų.