Dėl paramos Ukrainai bėdų turinti JAV papildomas karių pajėgas dislokuos Estijoje

Pasaulis, SaugumasG. B.
Suprasti akimirksniu
JAV kariai
JAV pajėgos bus dislokuojamos Estijoje. Clay Banks/Unsplash nuotrauka

JAV papildomas pajėgas meta į Estiją, paramos paketas patvirtintas ir Ukrainai

JAV artimiausiomis savaitėmis dislokuos papildomas savo pajėgas Estijoje. Taip siekiama sustiprinti rytinio NATO flango gynybą.

Parama partnerėms besišvaistanti JAV paskelbė ir apie papildomą 275 mln. dolerių karinę pagalbą Ukrainai. Į šį pagalbos paketą įeis dideli kiekiai šaudmenų ir aukštųjų technologijų sistemų, kurios gali būti naudojamos dronų atakoms atremti.

Vis dėlto, tolimesnė JAV parama Ukrainai jau netrukus gali pakibti ant plauko. Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios, JAV suteikė Kijevui 68 mlrd. dolerių pagalbą, o lapkričio 15 d. prezidento Joe Bideno administracija paprašė dar 38 mlrd. dolerių.

Tikėtina, kad sausio mėnesį, kai į 118-ąjį Kongresą susirinks respublikonai, Atstovų Rūmus ir federalinės vyriausybės biudžetą jiems perėmus, tokias dideles išlaidas Ukrainai, bus galima pamiršti.

Estija džiaugiasi JAV įsipareigojimais

Apie papildomą paramą iš JAV ir Estijoje dislokuojamus papildomus pėstininkų karius bei technikos įrenginius ketvirtadienį pranešė Estijos gynybos pareigūnai.

Į Estiją siunčiamas JAV pajėgas sudaro pėstininkų kuopa, sudaryta iš 80-250 karių. Kartu su ja bus dislokuota didelio judrumo artilerijos raketų sistema, vadinama HIMARS, taip pat susijusi valdymo ir kontrolės įranga bei sistemos[1].

„Beveik nuolatinis JAV pajėgų ir pajėgumų dislokavimas Estijoje yra mūsų įsipareigojimo stiprinti kolektyvinę gynybą ir atgrasymo poziciją NATO rytiniame flange dalis“, – sakoma JAV pareiškime.

Šiuo JAV sprendimu ypač džiaugiasi Estijos gynybos ministras Hanno Pevkuras, kuris teigia, kad JAV rotacinių karinių pajėgų buvimas Estijoje ir Baltijos šalyse demonstruoja ilgalaikį JAV įsipareigojimą užtikrinti regiono saugumą ir sustiprinantį NATO poziciją.

Estijoje dislokuoti JAV padaliniai treniruosis kartu su Estijos gynybos pajėgomis (EDF), kad padidintų tarpusavio sąveiką, o prireikus, būtų pasirengę ginti ir Estiją. Pajėgos taip pat naudosis HIMARS, viena moderniausių ir sudėtingiausių tolimojo nuotolio ugnies sistemų pasaulyje.

„Tikimės, kad savo HIMARS sistemas gausime iki 2025 m., todėl galimybė anksti išmokti dirbti su JAV kariais padės dar sklandžiau įsisavinti sistemą ir laimėti mums labai svarbaus laiko“, – sako Estijos gynybos ministras H. Pevkuras[2].

Jungiasi prie „Warfighter“ programos

Estija prisijungs prie garsiosios JAV programos „Warfighter“ kurią sudaro serija pratybų. Jas visuomet baigia pagrindinis mokymo renginys, suteikiantis sertifikatą dalyvaujančioms korpuso ir divizijos formuotėms.

Apie JAV pajėgų dislokavimą Estijoje pranešta birželio mėnesį Madride vykusiame NATO aukščiausiojo lygio vadovų susitikime. Tai yra dalis ilgesnės rotacijų serijos, sudarančios nuolatinį JAV buvimą Baltijos šalyse[3].

Be pastarojo meto JAV misijų, Estijoje šiuo metu taip pat veikia Jungtinės Karalystės vadovaujama NATO priešakinių pajėgų kovinė grupė, kurią sudaro britų, Prancūzijos ir Danijos padaliniai bei Islandijos ekspertai. Taip pat veikia Baltijos šalių oro policijos misija, kurią šiuo metu iš Amari oro bazės vykdo Vokietijos karinės oro pajėgos.

JAV
JAV politikai diskutuoja dėl paramos skyrimo Ukrainai. Paulo Weaverio/Unsplash nuotrauka

JAV ir toliau skiria milijonus Ukrainai

JAV neseniai atskleidė ir papildomą paramos Ukrainai paketą, kuriuo siunčia papildomą 275 mln. dolerių karinę pagalbą, įskaitant didelį kiekį šaudmenų ir aukštųjų technologijų sistemų.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sako, kad Rusija lėtina savo karinę veiklą, kad galėtų persigrupuoti ir pradėti naują puolimą atšilus orams[4]. Dėl to pasitaikius šiai progai, JAV ir Vakarų sąjungininkai siekia apginkluoti Ukrainą.

Naujausią pagalbos paketą sudaro 80 000 šovinių haubicoms ir neskelbiamas kiekis šaudmenų didelio judrumo artilerijos raketų sistemai, vadinamai HIMARS. Į jį taip pat įtrauktos sistemos, skirtos kovoti su bepiločiais orlaiviais ir oro gynyba, taip pat daugiau HUMVEES, generatorių ir kitos kovinės įrangos.

Įskaitant naujausią pagalbos paketą, JAV Ukrainai skyrė daugiau kaip 19,3 mlrd. dolerių ginkluotei ir kitai įrangai.

Respublikonai sieks užkirsti kelią JAV išlaidavimui

Kitais metais JAV Atstovų Rūmų kontrolę perims respublikonai. Dėl to, numatoma, kad tarp demokratų ir respublikonų kils aršios diskusijos dėl paramos Ukrainai, kurios mastus vis garsiau kritikuoja JAV dešinieji.

Atstovų Rūmų mažumos lyderis Kevinas McCarthy dar prieš vidurio kadencijos rinkimus sakė, kad respublikonai „neišrašys čekio Ukrainai“, jei jie atgaus daugumą Atstovų Rūmuose[5].

„Amerikos žmonės, šios šalies mokesčių mokėtojai, nusipelno žinoti, kur keliauja jų pinigai ir kaip jie išleidžiami“, – teigė respublikonė Marjorie Taylor Greene, kai pristatė rezoliuciją dėl Kongreso skiriamų lėšų Ukrainai audito.

Toje pačioje spaudos konferencijoje respublikonas Mattas Gaetzas taip pat akcentavo, kad „nesibaigiančios pinigų ir karinės paramos Ukrainai dienos suskaičiuotos.“

„Nebalsuosiu nė už vieną dolerį Ukrainai. Esame pernelyg įsipainioję į šį konfliktą“, – sakė M. Gaetzas.

Artėjant dienai, kai dvi skirtingas pozicijas paramos Ukrainai klausimu demonstruojančios pusės turės susitarti, vis daugiau įstatymų leidėjų ragina išlaikyti šaltą protą[6].

„Kovoje tarp kovojančių už demokratiją ir siekiančių imperinės agresijos Jungtinės Valstijos yra laisvės jėgų pusėje, ir mes esame pasiryžę panaudoti Amerikos galią, kad apgintume mūsų didžiąją demokra tiją ir palenktume istorijos lanką laisvės link. Pasakykime aiškiai: mes nesileisime įtraukiami į Putino karą, bet palaikysime Ukrainą, kai ji kovos, kad apgintų savo piliečius ir suverenitetą“, – praėjusią savaitę Reigano nacionaliniame gynybos forume Kalifornijoje sakė gynybos sekretorius Lloydas Austinas.

Gąsdina, kad V. Putinas gali nesustoti ties Ukraina

Respublikonų senatorius Džonis Ernstas sakė, kad respublikonai turi žinoti, jog jei JAV nesipriešins Rusijos prezidento Vladimiro Putino ekspansionistiniams planams, jis gali nesustoti ties Ukraina.

„Jau labai seniai laikausi pozicijos, kad, dėl viso pikto, turėtume per ukrainiečius išmušti rusus iš vėžių, kad jie negalėtų iškišti galvos ir sugrįžti dar po 5-10 metų“, – sakė J. Ernstas Reigano nacionaliniame gynybos forume.

Jam pritarė ir respublikonas Donas Bekonas teigdamas, kad JAV nacionalinio saugumo interesas yra tai, kad Ukraina nugalėtų.

„Rusijos dominuojama Ukraina mums kainuos kraują ir turtus“, – sakė D. Bekonas, vis dėlto pažymėjęs, kad prezidento J. Bideno administracijai labai svarbu parodyti, kad šie ginklai patenka ten, kur reikia, ir kad ukrainiečiai jais tinkamai naudojasi.