Po to kai įvyko sisteminis gedimas Puerto Riko saloje, JAV suveikė „Domino efektas“
Sisteminis gedimas Puerto Riko saloje, kuri yra neinkorporuota JAV teritorija, Naujųjų metų išvakarėse paveikė daugiau nei 1,3 milijono energetikos bendrovės LUMA klientų, pranešė „NBC News“.[1]
Force majeure aplinkybės atsirado antradienio rytą po to, kai sugedo LUMA požeminis kabelis netoli vienos iš elektrinių pietiniame Puerto Rike. Situacija sukėlė „domino efektą“, kurio pasekmėje sugedo dar kelios elektros pastotės, nurodė vietos valdžia. Apie 80 proc. salos teritorijos tuomet liko be elektros.
Puerto Riko gubernatorius Pedras Pjerluisis (Pedro Pierluisi) tinkle „X“ rašė, kad reikalauja „atsakymų ir sprendimų“ iš LUMA ir amerikiečių įmonės „Genera PR“, kuri po pernai gegužę saloje vykusių protestų ėmėsi energetikos sistemos. Gyventojų nepasitenkinimą sukėlė tie patys masiniai stočių, kurios buvo pastatytos daugiau nei prieš 40 metų, išsijungimai.[2]
„LUMA ir „Genera“ turėtų paspartinti už gedimo zonos ribų esančių generatorių paleidimą iš naujo ir tinkamai informuoti žmones apie priemones, kurių jie imasi“, – pabrėžė P. Pjerluisis.
LUMA pažadėjo, kad visiškai atkurs elektros energijos tiekimą per 24–48 valandas, kai tik „leis sąlygos“. Bendrovė nurodė, jog kai kuriems klientams elektros energijos tiekimas buvo atkurtas dar iki Naujųjų metų. O štai sostinės San Chuano oro uostas savo veiklai turėjo naudoti nuosavus atsarginius generatorius.[3]
Puerto Rike tai ne pirmas kartas, kai dingsta elektra
Energijos tiekimo sutrikimai vis dar yra tai, su kuo susiduria dažnas puertorikietis. Virtinė elektros energijos tiekimo nutraukimų vasarą sukėlė protestus ir paskatino San Chuano merą Migelį Romero (Miguel Romero) paskelbti nepaprastąją padėtį.
2022 m. Niujorko generalinė prokurorė Leticija Džeims (Letitia James) paragino atlikti federalinį įmonės LUMA veiklos tyrimą.
„Praėjus penkeriems metams po to, kai uraganai Irma ir Maria sukėlė chaosą Puerto Rike ir po to, kai buvo išleisti milijardai JAV dolerių salos elektros tinklui modernizuoti bei sustiprinti, gyventojai ir toliau dažnai kenčia nuo elektros energijos tiekimo sutrikimų ir didelių kainų“, – sakoma L. Džeims biuro pranešime. tais metais.[4]
2022 m. klientams buvo taikomi septyni tarifai. Puerto Riko gyventojai šiandien už elektros energiją moka dvigubai daugiau nei žemyninės Amerikos klientai.
2023 m. „Luma“ pranešė, kad per metus sumažino gedimų dažnį 30 proc. ir pradėjo federaliniu lygmeniu finansuojamą projektą, skirtą tinklų sutvarkymui.
Visgi kilę protestai privertė JAV priklausančią bendrovę „Genera PR“ perimti anksčiau valstybei priklausiusių elektrinių, kurios yra vidutiniškai 45 metų senumo arba dvigubai senesnės už analogiškus įrenginius JAV žemyninėje dalyje, ir labai priklausomos nuo iškastinio kuro, valdymą.
Rugpjūčio mėnesį Puerto Rike, kai salą užklupo atogrąžų audra Ernestas, daugiau nei 700 000 klientų buvo likę be elektros.
Puerto Rikas: išskirtinė teritorija ir jos taisyklės
Puerto Riko gyventojams nuo 1917 m. automatiškai suteikiama JAV pilietybė, bet ši taisyklė nėra įrašyta į Konstituciją. Teritorija neturi valstybingumo ir nebalsuoja Amerikos prezidento rinkimuose. Tik žemyne gyvenantys Puerto Riko gyventojai gali visapusiškai dalyvauti federaliniuose rinkimuose.
Nepaisant to, sala buvo dėmesio centre 2024 metų prezidento lenktynių kontekste, kai Niujorke vykusiame Donaldo Trampo (Donald Trump) mitinge komikas palygino ją su „šiukšlėmis vandenyne“. Pokštas papiktino kai kurias Puerto Riko įžymybes ir demokratus, gyvenančius Jungtinėse Valstijose, tačiau nesutrukdė respublikonui laimėti.[5]
Reaguodamas į dviprasmiškus Džo Baideno (Joe Bideno) pareiškimus šiuo klausimu, D. Trampas į kitą mitingą atvyko su šiukšlių išvežimui skirtu transportu.