Darželinukų išleistuvės kainuoja net ir tūkstančius!

Gyvenimas, Lietuva, Šeima, ŠiandienNežinomas Autorius
Suprasti akimirksniu
Darželinukų išleistuvės
Darželinukų išleistuvės kainuoja net tūkstančius eurų. Gautam Auroros/Unsplash nuotrauka

Nuomojasi sodybas, auklėtojoms perka papuošalus

Netrukus prasidės išleistuvių maratonas. Kas baigia universitetus, kas mokyklas, o kai kurie šiemet laukia ir pirmųjų savo gyvenimo išleistuvių. Tačiau atsisveikinimas su darželiu kai kuriems tėvams gali gerokai apkarsti – net tiek, kad kai kurie nusprendžia savo vaikų apskritai neleisti į šventę. Vieni priima tokį sprendimą iš principo prieštaraudami vartotojiškam požiūriui, kiti paprasčiausiai neišgali sumokėti įspūdingos sumos pinigų.

Artėjant išleistuvėms tėvai vis garsiau kalba ir diskutuoja apie tai, kokia suma pinigų yra laikytina „normalia“ mažųjų išleistuvėms.

Atrodo, kad dauguma tėvų stengiasi sutilpti į 20 eurų rinkliavą nuo vaiko (visos grupės mastu susidaro 400 eurų suma, kuri gali kažkiek skirtis, priklausomai nuo vaikų skaičiaus).

Vis dėlto kai kurie tėvai, atrodo, mielai renkasi ir gerokai įspūdingesnes šventes bei joms skiria ir įspūdingesnes pinigų sumas. Ne viename darželyje renkama ir po 80 eurų nuo vaiko, o tai bendroje sumoje sudaro apie 1,6 tūkst. eurų.

Už tokius pinigus tėvai samdo animatorius, fotografus, nuomoja sodybas ir žaidimų kambarius, perka dovanas auklėtojoms bei darželiui.

„Pernai darėme išleistuves, nuo vaiko rinkome po 80 eurų. Iš tų pinigų buvo nuomota sodyba su muilo burbulų šou. Samdyta fotografė, pirktos gėlės ir dovanų čekiai. Jei kažkas iš tėvų būtų negalėję dalyvauti šventėje dėl pinigėlių trūkumo, būtume tikrai sumetę į krūvą ir užmetę už tuos vaikus. Pas mus tėvai labai vieningi šiuo klausimu“, – sakė Kaune į darželį mažylį vedusi mama Kristina.

Kai kurios mamos neslėpė, jog auklėtojoms nuspręsta padovanoti auksinius papuošalus, tad renkamos pinigų sumos siekia ir po 40–50 eurų nuo vaiko.

Nepritaria vaikų šventės komercializavimui

Vis dėlto nemaža dalis tėvų išreiškė pasipiktinimą tokia mada komercializuoti vaikų išleistuvių šventę.

„Kažkas kažkada uždavė tokį toną ir dabar visi iš paskos šoksite metai iš metų su tokiomis kosminėmis rinkliavomis, kol kokie tvirti tėvai nepasakys STOP! Šiaip tokie dalykai yra kaip piktžolė – veši. Išlepinat ir tai tampa savaime suprantamu dalyku.

Pas mus kažkas uždavė toną be visų išlaidų šventės reikalams dar pirkti ir dovaną darželiui. Pradžioj buvo: „Oi, ačiū, kaip smagu, nesitikėjome, oi, ačiū už dovaną darželiui“, o dabar jau tapo REIKIA! Jau darželis laukia. Jis taip priprato. Ir būtų gerai, kad ne menkiau nei pernai!

O tėvai gręžioja rankeles, nes nefaina gi. Gi visi dovanojo. Mandagiai klausinėja mūsų, ko tam darželiui reikia. Pasakyti nuoširdžiai? Nereikia nieko! Bet tuo pačiu iš šono girdime ir suprantame, kad pinigų rinkimas sukelia daug neigiamų emocijų. Mes ne aklos ir ne kurčios. Žiauriai neskanu, kai matome besipešančius tėvus dėl tų rinkliavų.

Atsipeikėkite. Tai yra jūsų sunkiai uždirbami pinigai, tai yra jūsų šventė ir kiekvienas turite liežuvį, kad pasakyti NE!“, – įsitikinusi kaunietė Giedrė.

„Aš priklausau abiejų vaikų tėvelių komitetui ir asmeniškai aš nemėgstu pompastikos ir bereikalingų išlaidų, tuo labiau, kad šiuo metu tikrai yra sunki situacija ir vaikus tikrai sunku išlaikyti.

Rinkdami dovanas atsižvelgiame į visų tėvų nuomones ir tikrai suprasdami finansinius sunkumus šiais laikais, pasiliekam prie ekonominių variantų auklėtojoms, daugiau išskirdami vaikų interesus, kadangi šventės ir yra vaikų, o ne jų tėvų ar auklėtojų.

Pakištukai, mano nuomone, labai atgyvenęs dalykas, o kas jau labai nori, gali asmeniškai pirkti, kad ir automobilius“, – sakė Laura.

Auklėtojos nesidžiaugia

Be abejonės ir tarp auklėtojų yra įvairių žmonių, tad galimai stambios dovanos kai kurioms yra džiugus jų darbo įvertinimas.

Tačiau dalis auklėtojų neslepia net nežinančios, kaip reaguoti į tokias brangias ugdytinių tėvų dovanas.

„Kartais tėveliai prisigalvoja kažkokių keistų dalykų… Kaip auklėtoja gyvenime nenorėčiau gauti nei auksinės grandinėlės, nei 100 eurų grynais ar čekiu. Net neaišku būtų, kaip reaguoti į tokias dovanas.

Man geriausia dovana, kad nevestų sergančių vaikų visus metus, nes tai didžiausia problema, ir pasakytų nuoširdų „ačiū“ už vaikų ugdymą. Tas kainas patys tėvai ir susigalvoja, ne darželiai ir ne auklėtojos…“, – tikino auklėtoja darželyje dirbanti Julia.

„Nepatinka ir man gauti dovanų iš tėvelių per visas šventes. Bet kada paskaičiuoju, kiek aš išleidžiu savo asmeninių pinigų savo ugdytiniams per visus metus, tai neatsiperka jokios tėvelių dovanos“, – kiek kitokią nuomonę išreiškė auklėtoja Julija.

Kai kurie švęs ir kukliai

Didelė dalis tėvelių visgi pasakojo išleistuvėms renkantys po keliolika eurų. Už surinktus pinigus planuojamos simbolinės dovanos ir pačiam darželiui (dažnu atveju sodinukai), ir padėkos auklėtojoms bei maža programa vaikams. Žinoma, neapsieinama ir be vaišių.

„Štai kaip buvo pas mus grupėje – dovanos dviem auklėtojoms ir padėjėjai valstybiniame Vilniaus darželyje. Išleistuvių bendros išlaidos: 3 paveikslai su vaikų vardais – 64 eurai, 3 gėlių puokštės – 45 eurai, sodinukas darželiui (slyvos medis, sodintas šventės pabaigoje) – 8,99 eurai. Vardiniai pieštukai, balionai ir saldainiai vaikams – 63,67 eurai. Iš viso gavosi 181,66 eurų. Nuo vaiko surinkta po 7,90 euro“, – pasakojo vilnietė Marija.

„Mes rinksime po 12 eurų. Knygyno čekiai po 20 eurų, puokštės po tiek pat, vaišės – suneštinės. Jokių batutų, animatorių ir panašiai“, – sakė mama Laura.

Užsienyje nėra net nieko panašaus

Lietuviškų darželių išleistuvių kainynas nemaloniai nustebino užsienyje gyvenančias lietuvaites. Jos džiaugėsi, kad ne tik visus metus nieko neturi pirkti savo vaikams, bet ir mados švęsti prabangias išleistuves užsienio vaikų darželiuose nėra.

„Didžiojoje Britanijoje nieko nerenka. Gėlių nunešiu ir atvirutę, kiekvienas asmeniškai taip. Vaikai gauna atestatus, šventę ir mini dovanėlės. Dažniausiai tai būna pieštukai, spalvinimo knygutės, kreidelės, meškutis nuo mokytojų. Nieko mestis nereikia. Po šventės vaiko diena ir dovanos yra tėvų atsakomybė“, – pasakojo Viktorija.

Jai antrino ir Rima, pasidžiaugusi, kad Anglijoje tokie dalykai apskritai nėra priimtini.

Mamos iš Švedijos pasakojo, kad ten šventei surenkama nuo vaiko po 2–3 eurus.

„O Danijoje nešame gėlių puokštę ir saldainių nuo visos grupės. Niekas tokios dienos nesureikšmina“, – patirtimi dalijosi Vilija.