Dar vienas O. Šurajevo akibrokštas – kalendorius „Galimai gandonai“

Nuomonės, ŠiandienRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
galimai2024
Prekyboje jau pasirodė O. Šurajevo sukurtas kitų metų kalendorius „Galimai gandonai 2024“, kuriame galima rasti daugiausiai visuomenėje skambančius ir linksniuojamus politikus, bei patį O. Šurajevą.

Išleido kalendorių, kuriame politikai ir pats O. Šurajevas

Liūdnai pagarsėjęs ir komiku save laikantis Olegas Šurajevas, atrodo, nieko nepasimokė iš Lietuvos teisėsaugos jam įsūdytos įspūdingos 25 eurų baudos už viešosios tvarkos trikdymą Seime, kai politikus jis išvadino necenzūriniais žodžiais. Bauda, atvirkščiai nei komikas, buvo juokinga, tad, panašu, sustoti jis neketina – prekyboje jau pasirodė jo sukurtas kitų metų kalendorius „Galimai gandonai 2024“, kuriame galima rasti daugiausiai visuomenėje skambančius ir linksniuojamus politikus, bei patį O. Šurajevą.

„Gerai, kad Galimai Gandonų Kalendoriuje yra ne tik visi akivaizdūs gandonai, bet įdėjau ir save, nes tik tikras gandonas turi teisę spręsti apie kitus – kas yra galimai gandonas, o kas ne. Teismai į kainą įskaičiuoti. Į kalendorių net įdėjom vieną galimai gandoną politiką iš konservatorių partijos, nes tai sąžininga“, – savo feisbuke rašo komiko titulo siekiantis O. Šurajevas [1]

Pats jis sako, kad yra pasiruošęs viskam, kas gali laukti po to, kai kalendoriai pasieks viešumą. Tiesa, atrodo, kad yra gyventojų, kuriems tai patinka, mat užsakymų skaičius yra didelis. Tuo tarpu O. Šurajevas jau ruošiasi teismų maratonui.

„Aš negaliu patikėti, kad aš rimtai padariau šitą dalyką ir rytoj jau galėsit nusipirkti, uždirbsiu pinigų iš galimų širinskienių, vėgėlių, paksų, gražulių ir žemaitaičių. Tai ne tik verslas, bet ir socialinis eksperimentas – kiek toli mes galėsim nueiti, nes aš visus žingsnius apgalvojau į priekį“, – rašo pastoviai teisėsaugos akiratyje atsiduriantis veikėjas [2].

Kalendoriuje – ir konservatorius Laurynas Kasčiūnas

O. Šurajevas kalendoriuje skyrė vietos ir konservatoriui Laurynui Kasčiūnui. Pastarasis komiko nemalonę užsitraukė po vieno žinių reportažo, kurio metu politikas,komiko teigimu, užsipuolė migrantus.

„Pradėkim gal nuo vieno LNK reportažo, kur Kasčiūnas tiesiog chamiškai aiškino (rėkė) migrantui, kuris už jį 10000 kartų silpnesnis, kad jis nusikaltėlis – nes nelegaliai bandė atvykti į Europą. Jo, de jure čia nusikaltimas, bet kai žmonės 3-iame pasaulyje nori gyventi geriau – čia normali žmogiška reakcija. Taip, nelegali migracija yra nusikaltimas ant popieriaus, bet morališkai – nemanau, kad čia kažkas žiauraus ir reikia TAIP demonizuoti, juolab ne ant migrantų rėkaut reik, o ant putino ir lukašenkos, o kai reik iš Kasčiūno rimtų kiaušų – kažkur jie pasimeta, bet kai reikia pozuoti prie tvoros – žmogus pirmas atbėga, man tas yra juokinga. Na ir aš norėčiau, kad perliptų jis per savo stigmas ir kartu su TS-LKD panaikti LGBTQ žmonių diskriminaciją Lietuvoje. Aš tą valdžią rinkau – aš ją trolinu ir reikalauju iš jų, kas man teisinga“, – komentaruose aiškino komikas. 

Tačiau be Lauryno Kasčiūno kalendoriuje daugiausiai atsidūrė politikai, kurie nepritampa prie dabartinės valdančiosios daugumos politikos.

Kalendoriuje yra ir Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, Širvintų merė Živilė Pinskuvienė, buvęs šalies vadovas Rolandas Paksas, advokatas Ignas Vėgėlė, Dainius Kepenis, Viktoras Uspaskichas, Petras Gražulis, Agnė Širinskienė, Mindaugas Puidokas[3].

O. Šurajevo patyčios Seime – performansas

Nors liūdnai pagarsėjęs O. Šurajevas savo necenzūriniu humoru garsėja jau seniai, tačiau ko gero bene garsiausia pastarojo laiko istorija – jo vaikštinėjimas Seime, kur jis kabinėjosi prie politikų, iš jų tyčiojosi, vadino necenzūriniais žodžiais.

Jam leidimą į Seimą išdavė Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, tačiau dėl jo pasirodymo ji sau galvos nesuka. Esą – O. Šurajevas surengė performansą, kurio metu atakavo tuos politikus, kurie eilę metų tyčiojosi iš kitų.

„Gal tik žmonės, kurių atžvilgiu šį kartą buvo peržengtos ribos, patys ne vienerius metus ir kai kurie ne vieną dešimtmetį kolioja, visokiais vardais vadina kitus kolegas ar šiaip Lietuvos žmones ir Seime, ir socialiniuose tinkluose. Tai įdomu tai, kad jie dabar labiausiai įsijautrino“, – situaciją komentavo A. Armonaitė.

Ir nors politikė sako, kad atsiprašyti dėl incidento neketina, vėliau visgi tarsi teisinosi, kad nežinojo apie tokias komiko užmačias. Jis, esą, prašėsi į Seimą, nes tądien buvo svarstomas su juo susijęs klausimas.

„Olegas Šurajevas į Seimą buvo įleistas dėl to, nes norėjo stebėti Seimo posėdį, kuriame yra kalbama apie jį. Nes opozicijos klausimuose man, kaip ekonomikos ir inovacijų ministrei buvo klausiama apie Knygų mugę, Litexpo ir Olegą Šurajevą. Tai nieko blogo nematydami mes išrašėme leidimą, nesiderinome su Olegu veiksmų, paprastai to niekada nedarome. Na, pamoka visiems“, – sakė ministrė[4].

Politikai O. Šurajevo elgesį vertina skirtingai

Be jokios abejonės, visiems politikams O. Šurajevo cirkas Seime tapo išbandymu. Ne tik tiems, kurie turėjo atlaikyti visą komiko necenzūrinės leksikos audrą, bet ir tie, kurių jis nelietė. Mat vėliau dauguma jų šiaip ar taip į tokį cirką Seime turėjo sureaguoti.

Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Kęstutis Masiulis pripažino, kad taip kalbėti nedera, bet esą – pirmiau tegul opozicija pasižiūri į save.

„O ką dabar daryti? Įsižeisti labai patogu, jei kam karūną numušė, teisybę pasakė. Ką šneka Seime Gražulis, ką šneka Seime Žemaitaitis iš tribūnos?

Ne ką „nemandriau” nei Šurajevas vartoja įžeidžiančius epitetus. Išvadina garbingą žmogų, darantį nuostabius darbus Ukrainai, vagimi. Rusai sako – „kak uchneš, tak i otkliknietsa” – kaip šauksi, taip ir ataidės.

Taip, netinkama Seime tokia leksika, jums visiškai pritariu, bet tegul ir Žemaitaitis, Gražulis, Ąžuolas, tegul Širinskienė kalba inteligentiška kalba, nevartodami bjauriausių epitetų“, – teigė konservatorius.

Liberalas Arminas Lydeka teigė, kad tokie epitetai, kuriuos naudojo komikas, žeidė ne tik tuos asmenis, į kuriuos jie buvo nukreipti. 

„Tai neleistinas elgesys, nėra gera taip elgtis Tautos atstovybės pastate. Ne tiek svarbu, kam adresuoti kažkokie neigiami žodžiai ir pasiūlymai, tokios replikos įžeidžia visus, nepriklausomai, su kuo bendraujama.

Šurajevas tikrai pademonstravo save kaip nekultūringą, nemandagų, vulgarų asmenį. To fakto, aš manau, niekas negalėtų nuneigti ir bandymas kalbėti, kad tai tam tikra humoro forma, tam tikra linksmybės forma, neatlaiko kritikos, nes humoras yra labai gerai, labai reikalingas, bet negalima peržengti tam tikrų ribų, peržengti rubikoną“, – sakė liberalas.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narė, švietimietė Vilija Targamadzė teigė, kad jai, kaip akademinės bendruomenės žmogui, komiko išsišokimas buvo sunkiai suvokiamas.

„Iš pedagoginės pusės galiu pasakyti, kad buvau šokiruota tokio elgesio, nepriimtino mūsų kultūrinei terpei. Be abejo, turi būti ir provokacinių elementų ir tam tikrų klausimų, bet turi būti tam tikros ribos.

Kultūros lauke taip jau yra. Jeigu nežinai savo normų, jei gali komunikuoti taip, kaip buvo komunikuojama Seime Šurajevo, vadinasi, nežinai savo ribų“, – sakė politikė[5].

Na, o buvęs Prezidentas Valdas Adamkus pasakė, kad Šurajevo elgesys parodė, kokia yra Seimo kultūra.

„Žinote, aš pasakysiu taip. Tai tik parodo mūsų politinę kultūrą ir išsilavinimą“, – po įvykio sakė V .Adamkus.