D. Trumpo politika stringa: perpildyti sulaikymo centrai, teisiniai ginčai ir protestai

Pasaulis, SaugumasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Donaldas Trampas
Tik į Baltuosius rūmus sugrįžusio prezidento Donaldo Trampo ambicijos sulaukia vis daugiau kritikos, Eltos nuotrauka

Nelegalų sulaikymo centruose pritrūko vietos

Prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) administracija pranešė sulaikiusi daugiau nei 8 tūkstančius nelegaliai Jungtinėse Valstijose buvusių migrantų, tačiau kai kuriuos teko paleisti, nes prtrūko vietų jiems laikyti, praneša „NBC News“.[1]

JAV imigracijos ir muitinės priežiūros tarnybos (ICE) atstovai patvirtino šią informaciją ir pažymėjo, kad pagal teismo reglamentus jie negali ilgai laikyti žmonių, jei jų kilmės šalys neskuba priimti deportuotus asmenis. Migrantai turi būti paleisti vykdant stebėjimo programas.

Anksčiau D. Trampas tvirtino, kad atsisakys „pagauk ir paleisk“ politikos, tačiau iki šiol tai buvo daroma tiesiai prie pietinės sienos, pažymi „NBC News“. ICE biuruose yra 41,5 tūkstančio lovų, kurios pirmiausia skiriamos pavojingiems nusikaltėliams, skubant juos išsiųsti iš šalies. Mažiausiai 100 jų, priklausiusių Venesuelos gaujai „Tren de Aragua“, trečiadienį buvo sulaikyti Kolorado valstijoje, praneša „ABC News“.

Baltieji rūmai taip pat pranešė, kad 10 šios grupės narių buvo pirmajame nelegalų skrydyje, kurie iš Teksaso buvo išsiųsti į JAV karinio jūrų laivyno bazę Gvantanamo įlankoje Kuboje. Bazė anksčiau buvo žinoma kaip teroristų, įskaitant 2001 metų rugsėjo 11-osios išpuolių organizatorius, kalinimo vieta.[2]

Po inauguracijos D. Trampas įsakė Gvantaname įkurti 30 tūkstančių migrantų skirtą sulaikymo centrą, tačiau kol kas ten gali būti ne daugiau kaip 120, pažymi „The Wall Street Journal“ (WSJ). Valdant demokratui Džo Baidenui (Joe Biden), bazė buvo naudojama tik migrantams, bandantiems nelegaliai jūra patekti į JAV, laikyti.[3]

Salvadoras, Centrinės Amerikos šalis, į kurią naujasis JAV valstybės sekretorius Markas Rubijo (Marco Rubio) surengė savo pirmąjį turą, netrukus gali padėti D. Trampui apgyvendinti deportuotus asmenis. Jis apibūdino susitarimą su Salvadoro prezidentu Najibu Bukele (Nayib Bukele) kaip „beprecedentį ir neįtikėtiną“ bei teigė, kad šalis sutiko į savo kalėjimus sukišti ne tik imigrantus iš įvairių Lotynų Amerikos šalių, bet ir JAV piliečius.[4]

„N. Bukelė pasiūlė tą pačia tvarką taikyti pavojingiems nusikaltėliams, kurie atlieka bausmes JAV kalėjimuose, net jei jie yra JAV piliečiai ar teisėti gyventojai“, – M. Rubijo žodžius citavo „Associated Press“ (AP).

350 000 migrantų JAV gresia deportacija

Tačiau po nusikaltėlių iš JAV gali būti išsiųsti ir teistumo neturintys žmonės. Baltieji rūmai paskelbė, kad po 60 dienų 350 tūkstančių Venesuelos piliečių anksčiau laiko panaikins laikinosios apsaugos statusą (TPS). Šis statusas Jungtinėse Valstijose suteikiamas tiems, kurie pabėgo nuo ginkluotų konfliktų ar stichinių nelaimių savo tėvynėje. Norėdami jį gauti, imigrantai turi praeiti kriminalinį patikrinimą.

Žmonės, kuriuos paveikė D. Trampo sprendimas, „NBC News“ tikino, kad grįžimas į Venesuelą jiems reiškia savižudybę. Daugelis išvyko dėl persekiojimo už dalyvavimą protestuose prieš dabartinę valdžią. D. Trampas anksčiau atviravo, kad po derybų su jo specialiuoju pasiuntiniu Nikolo Maduro (Nicolas Maduro) vyriausybė sutiko priimti iš JAV deportuotus savo piliečius.[5]

O štai Indija jau sulaukė pirmosios nelegalų partijos. Pasak AP, JAV karinis lėktuvas su 104 indais nusileido šiaurės vakariniame Amritsaro mieste. Kai kurie tai vertino kaip „bandymą sugėdinti“ Indiją prieš artėjantį premjero Narendros Modi vizitą į Jungtines Valstijas. Kiti teigė, kad lėktuvas sostinėje nenusileido tyčia, kad lyderiai galėtų pasirengti artėjančioms deryboms.[6]

Pradėjo veikti „agentai-apsimetėliai“

CNN atkreipė dėmesį į dar vieną nenumatytą problemą, susijusią su suintensyvėjusiais D. Trumpo reidais prieš migrantus. Mažiausiai trijose valstijose pasirodė ICE „agentai-apsimetėliai“, kurie, prisidengdami valdžios institucijomis, bandė sulaikyti žmones. Dėl incidentų jau buvo sulaikyti trys vyrai.[7]

Čarlstono mieste, Pietų Karolinoje, 33 metų Šonas-Maiklas Džonsonas (Sean-Michael Johnson) buvo apkaltintas pagrobimu ir bandymu apsimesti policijos pareigūnu. Jis bandė sustabdyti automobilį su žmonėmis, kurie kalbėjo ispaniškai, pradėjo keiktis ir grasino jiems deportacija. Jie užfiksavo jo veiksmus vaizdo įraše.

Š.M.Džonsonas buvo paleistas už užstatą, o advokatas tikino, kad jis atgailavo dėl to, ką padarė. Vyro artimieji teigia, kad jis susiduria su psichinėmis problemomis ir jam reikia gydymo.

Apie dar vieną atvejį policija pranešė Filadelfijoje (Pensilvanija). Ten trys Temple universiteto studentai pasirodė miestelyje vilkėdami ICE uniformomis, o kai jie nebuvo įleisti, jie pradėjo trukdyti vietinės kepyklos darbui. Kol kas kaltinimai pateikti tik 22 metų Eidenui Šteigelamnui (Aiden Steigelman).

Trečiasis „netikras agentas“ pasinaudojo savo „statusu“ kaip pretekstu išprievartavimui Raleigh mieste, Šiaurės Karolinoje. Pasak CNN, 37 metų Karlas Tomas Benetas (Carlos Thomas Bennett) grasino, kad „deportuos savo auką, jeigu ji atsisakys su juo santykiauti lytiškai“ ir parodė jai kažkokį asmens tapatybės dokumentą. Po sulaikymo jį nuspręsta laikyti suimtą iki teismo.

Kadencijos pabaigos gali ir nesulaukti

Ne visi pritaria D. Trumpo ir ryškiausio jo komandos atstovo, milijardieriaus Ilono Masko (Elon Musk) iniciatyvoms. Šalyje vyksta mitingai tų, kurie nesutinka su jų vykdoma politika. Demokratai jau paskelbė apie judėjimo, kuriuo siekiama apkaltos JAV prezidentui, pradžią, tai įvyko dėl jo noro kontroliuoti Gazos Ruožą ir iškeldinti iš ten palestiniečius. Teismas taip pat blokavo jo dekretą, ribojantį Amerikos pilietybės suteikimą gimimo teise.

Vasario 5 d. JAV demokratų partijos narys Elas Grynas (Ala Greena) Atstovų Rūmuose pareiškė, kad ketina inicijuoti apkaltą Amerikos lyderiui D. Trampui dėl jo pasiūlymo užgrobti Gazos Ruožą. Pasak jo, toks planas prilygsta etniniam valymui ir yra niekingas poelgis, rašo „The Guardian“.[8]

„Etninis valymas Gazoje nėra pokštas, ypač kai jį vykdo Jungtinių Valstijų prezidentas, galingiausias žmogus pasaulyje. Ir Izraelio premjerui turėtų būti gėda, žinant savo tautos istoriją, stovėti ten ir leisti tokius dalykus sakyti“, – sakė E. Grynas.

Kongresmenas paminėjo velionį pilietinių teisių lyderį Martiną Liuterį Kingą (Martin Luther King) jaunesnįjį, teigdamas, kad jis buvo teisus sakydamas, jog neteisybė bet kur kelia grėsmę teisingumui:

„Neteisybė Gazoje kelia grėsmę teisingumui Jungtinėse Amerikos Valstijose. Skelbiu, kad pradėta iniciatyva dėl apkaltos prezidentui. Skelbiu, kad apkaltinsiu prezidentą už siūlomus ir niekingus veiksmus.“

E. Grynas pažymėjo, kad jis tai padarys, kai piliečiai to pareikalaus bei pridūrė, kad dabar dėl šio klausimo jis stovi vienas, tačiau pasisako už teisingumą. Anot jo, taip geriau, nei visai nieko nedaryti.

Pasak leidinio, daugelis amerikiečių valdininkų D. Trampo administracijos veiksmus, kuriais siekiama pagerinti valstybės efektyvumą, vertina kaip valdžios užgrobimą ir vadina tai valstybės perversmu. E. Grynas bandė inicijuoti apkaltą D. Trampui per jo pirmąją kadenciją, bet tada prezidentas buvo du kartus išteisintas.

Pasak „Politico“, apkalta kaip tokia nėra tikrasis E. Gryne frakcijos tikslas. Be to, respublikonai turi pranašumą abiejuose Kongreso rūmuose, tai yra, greičiausiai, dauguma nebalsuos už D. Trampo pašalinimą iš valdžios.[9]

Vasario 4 dieną D. Trumpas pareiškė, kad Jungtinės Valstijos gali perimti Gazos Ruožo kontrolę

„The New York Times“ rašo, kad toks pasiūlymas šokiravo net prezidento šalininkus. Pasak leidinio, jo administracija neatliko būtinų preliminarių skaičiavimų, kad apsvarstytų, ar tokia idėja yra įmanoma. Be to, jis paprastai pirmiausia aptariamas susitikimuose su Valstybės departamentu arba Gynybos departamentu ir tik tada paskelbiamas viešai. Izraelio premjerą Benjaminą Netanjahu (Beniamin Netanyahu) neva taip pat nustebino šis pasiūlymas. Saudo Arabija, viena pagrindinių JAV sąjungininkių, tam jau paprieštaravo.[10]

D. Trampas taip pat reikalauja, kad Jordanija ir Egiptas priimtų migrantus iš Gazos, nes teritorija neva yra negyvenama.

„Mums priklausys Gazos Ruožas ir mes būsime atsakingi už visų pavojingų nesprogusių bombų bei kitų ginklų nukenksminimą. Mes sutvarkysime šią vietą ir pasirūpinsime apgriautais pastatais“, – sakė D. Trumpas.

Daugelyje JAV miestų vyksta protestai prieš prezidento dekretus

Vasario 5 d. protestai vyko daugelyje JAV miestų, pranešė AP. Žmonės išėjo į gatves su plakatais, smerkiančiais D. Trampą, kad išreikštų savo nepritarimą jo politikai, pradedant susidorojimu su translyčių asmenų teisėmis ir baigiant siūlymu priverstinai perkelti palestiniečius iš Gazos Ruožo.

Protestuotojai mano, kad jeigu dabar nieko nebus daroma, bus įvykdytas „išpuolis prieš demokratiją“. Demonstrantai taip pat buvo pasipiktinę milijardieriaus I. Masko, šiuo vadovaujančio Viešojo administravimo efektyvumo departamentui (DOGE), veiksmais. Jie yra ypač susirūpinę, kad I. Maskas esą gavo prieigą prie Iždo departamento duomenų, nors tai jau buvo iš dalies paneigta.

„Kodėl Ilonas turi jūsų socialinio draudimo numerį?“ – rašoma viename iš plakatų.

Kai kurie demonstrantai taip pat reikalauja, kad E. Maskas būtų deportuotas atgal į Australiją, kartu tvirtindami, jog Jungtinės Valstijos priima imigrantus.

D. Trampo vykdomųjų įsakų blokavimas

Pasak „The Washington Post“, Merilandas jau neribotam laikui blokavo D. Trampo dekretą, ribojantį Amerikos pilietybės suteikimą gimimo teise (iki naujojo JAV prezidento įsakymo bet kuris šalyje gimęs vaikas gaudavo Amerikos pilietybę, net jei tėvai šalyje yra nelegaliai). Šis dekretas prieštarauja 14-osios JAV Konstitucijos pataisos tekstui, todėl jis buvo laikomas teisiškai neteisėtu. Jis bus užblokuotas, kol vyks teismo posėdis arba kol aukštesnė institucija jį atšauks. Blokavimas taikomas visoms Jungtinėms Valstijoms.[11]

Yra žinoma, kad tiek D. Trampas, tiek I. Maskas nori likviduoti Tarptautinės plėtros agentūrą (USAID), nes ten neva buvo fiksuota sukčiavimo atvejų. Darbuotojai visame pasaulyje jau buvo išsiųsti administracinėmis atostogomis, o departamento užsienio atstovybėms buvo įsakyta užsidaryti, nors tik Kongresas gali oficialiai priimti tokį sprendimą. Kongreso narė Mardžorė Teilor Gryn (Marjorie Taylor Greene) socialiniuose tinkluose paskelbė, kad jau pateikė įstatymo projektą likviduoti USAID.

Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas (Viktor Orban) padėkojo D. Trampui už tokį sprendimą, nes agentūra greičiausiai finansavo „visą kairiojo sparno žiniasklaidą Vengrijoje“.

D. Trampas taip pat pasirašė įsaką, draudžiantį biologiniams vyrams dalyvauti moterų sporto varžybose, net jei jie pakeitė lytį. Mokyklos, kurios ir toliau tai darys, praras federalinį finansavimą. Anksčiau D. Trampas JAV oficialiai įtvirtino tik dvi lytis: vyrą ir moterį.