
Nacionalinio saugumo agentūros vadas generolas Timothy Haugh nušalintas
JAV Nacionalinio saugumo agentūros (NSA), atsakingos už kibernetinį šnipinėjimą ir sekimo operacijas, direktorius generolas Timothy Haughas ketvirtadienį buvo atleistas, pranešė du dabartiniai ir vienas buvęs JAV pareigūnas[1].
T. Haughas, kuris taip pat vadovavo JAV Kibernetinei vadovybei, buvo pašalintas kartu su savo pavaduotoja NSA Wendy Noble, kuri perkelta į pareigas Pentagono žvalgybos sekretoriaus pavaduotojo biure.
T. Haughas, pareigas užėmęs vos kiek daugiau nei metus, ketvirtadienį buvo išvykęs ir komentarų pateikti negalėjo. Gynybos sekretoriaus Pete’o Hegsetho atstovas Seanas Parnellas į užklausą neatsakė.
Pareigūnai teigė nežinantys atleidimo priežasčių, tačiau tai sukėlė didelį sujudimą JAV žvalgybos bendruomenėje, kuri per pirmuosius du D. Trumpo administracijos mėnesius patiria reikšmingus pokyčius.
Atleidimų priežastys kol kas neaiškios, tačiau laikinai vadovauti Kibernetinei vadovybei ir NSA turėtų generolas leitenantas Williamas Hartmanas, turintis ilgametę patirtį.
Niekas nepaiškina kodėl: demokratai nepatenkinti
Tuo tarpu Senate ir Atstovų Rūmų žvalgybos komitetų aukščiausio rango demokratai: senatorius Markas Warneris ir atstovas Jimas Himesas, griežtai pasmerkė T. Haugho atleidimą.
Senato žvalgybos komiteto vicepirmininkas senatorius M. Warneris savo pareiškime teigė: „Generolas Haughas daugiau nei 30 metų garbingai tarnavo mūsų šaliai. Esant precedento neturinčioms kibernetinėms grėsmėms, kaip jo atleidimas gali padaryti amerikiečius saugesnius?“
M. Warneris taip pat išreiškė nuostabą, kad NSA vadovas atleidžiamas, kai tuo tarpu niekas iš prezidento komandos neprisiima atsakomybės už neseniai įvykusį slapios informacijos nutekinimą per komercinę susirašinėjimo programėlę.
Atstovų Rūmų žvalgybos komiteto aukščiausio rango demokratas Jimas Himesas sakė, kad yra „labai sutrikdytas“ šo sprendimo. „Pažinojau generolą Haughą kaip sąžiningą ir principingą lyderį, kuris visada laikėsi įstatymų ir teikė pirmenybę nacionaliniam saugumui, bijau, kad būtent šios savybės galėjo tapti jo atleidimo priežastimi“, teigė J. Himesas[2].
Jis pridūrė, kad tiek žvalgybos komitetas, tiek Amerikos visuomenė turi teisę nedelsiant gauti paaiškinimą dėl šio sprendimo, kuris, anot jo, „daro mus visus mažiau saugius“.
Baiminamasi dėl galimų pasekmių
Šis atleidimas įvyko netrukus po to, kai buvo atleisti keli Nacionalinio saugumo tarybos darbuotojai tai inicijavo dešiniųjų aktyvistė Laura Loomer, kuri, susitikime su prezidentu Donaldu Trumpu, pareikalavo pašalinti tariamai nelojalius darbuotojus. Ar šie atleidimai susiję, nežinoma.
Praeitą mėnesį T. Haughas NSA būstinėje Fort Meade, Merilande, priėmė milijardierių Eloną Muską, vadovaujantį Vyriausybės efektyvumo departamentui, tai buvo pirmasis žinomas E. Musko vizitas JAV žvalgybos agentūroje. Tuo metu gynybos pareigūnai kalba apie augančią baimės atmosferą Pentagone, kur darbuotojai nuolat bijo būti atleisti dėl menkiausio nelojalumo įtarimo.
„Baimės kultūra tarp pareigūnų darosi vis akivaizdesnė“, teigė buvęs gynybos pareigūnas. NSA yra viena svarbiausių JAV žvalgybos agentūrų, vykdanti globalias operacijas, kurios padeda prezidentui ir jo patarėjams priimti strateginius sprendimus.
Kibernetinė vadovybė, įkurta prieš daugiau nei dešimtmetį, atlieka esminį vaidmenį ginant JAV rinkimus nuo užsienio kišimosi, pavyzdžiui, 2018 m. ji neutralizavo Rusijos trolių fermą, o 2020 m. užkirto kelią Irano hakeriams. Kibernetinio saugumo ekspertė Renée Burton, daugiau nei du dešimtmečius dirbusi NSA, T. Haugh ir W. Noble atleidimą pavadino „keliančiu nerimą“.
„Jų patirtis ir autoritetas buvo esminiai nacionalinio saugumo užtikrinimui. Šis pokytis sukels trikdžių ir padidins rizikas“, CNN sakė Burton.