Buvęs JAV prezidentas į teismą padavė žurnalistą ir knygų leidyklą
Buvęs prezidentas Donaldas Trumpas pateikė 49 mln. JAV dolerių ieškinį žinomam „The Washington Post“ žurnalistui Bobui Woodwardui ir knygų leidyklai „Simon & Schuster“ už tai, kad jie neva pardavinėjo D. Trumpo interviu garso įrašus be buvusio prezidento sutikimo.
Savo teismo skunde, kuris buvo pateiktas JAV Šiaurės Floridos apygardos apylinkės teismui, D. Trumpas pripažįsta, kad sutiko, jog B. Woodwardas įrašinėtų jų pokalbius su tikslu informaciją naudoti knygoje. D. Trumpas taip pat patvirtina, kad davė žurnalistui 19 interviu, kuriuos šis įtraukė į 2020 m. išleistą knygą „Įniršis“ (angl. „Rage“).
Tačiau buvęs JAV lyderis teigia, kad jo sutarimas su žurnalistu neapima didžiosios dalies garso įrašų, kurie buvo įtraukti į B. Woodwardo garso juostą „The Trump Tapes“, kurią dar pernai išleido „Simon & Schuster“. Argumentuodamas, kad B. Woodwardui nedavė sutikimo viešai skelbti interviu, teismui pateiktu ieškiniu D. Trumpas ir jo advokatų komanda reikalauja žurnalisto ir leidyklos atlyginti milijoninę žalą.
D. Trumpas siekia žalos atlyginimo
D. Trumpas kaltina žurnalistą B. Woodwardą, „Simon & Schuster“ ir leidyklą valdančią bendrovę „Paramount Global“ siekiant nesąžiningai pasipelnyti iš garso įrašų pardavimų, taip pažeidžiant autorių teises.
„Šios bylos esmė – sistemingas pono Woorwardo pasisavinimas, manipuliavimas ir naudojimasis prezidento Donaldo Trumpo garso įrašais, surinktais iš interviu sesijos, kurią atliko tas pats ponas Woodwardas. Minėti garso įrašai kaupė saugomą medžiagą, kuriai taikomi įvairūs naudojimo ir platinimo apribojimai“, – teigiama D. Trumpo advokatų pateiktame skunde[1].
D. Trumpo skunde taip pat pažymima, kad dar 2018 m. išleistos B. Woodwardo knygos „Baimė: Trumpas Baltuosiuose rūmuose“ (angl. „Fear: Trump In The White House“) egzempliorių buvo parduota daugiau nei 2 mln., o šioje knygoje taip pat be sutikimo naudoti pokalbiai su D. Trumpu.
Žurnalistas B. Woodwardas iš D. Trumpo ėmė mažiausiai 19 interviu: daugiausiai pokalbiai vyko apie D. Trumpo 2016 m. prezidentinę rinkimų kampaniją, pasiruošimą jai[2].
D. Trumpo teisininkų komanda dabar tiek žurnalistą, tiek leidyklą kaltina pasipelnymu iš neteisėtai naudotos medžiagos, taip pat akcentuoja, kad buvo pažeista Floridos prekybos teisė. Viename iš pareiškimų taip pat teigiama, kad garso knygoje redaguojant vieną iš interviu buvo iškraipyta informacija.
D. Trumpo nesutarimai su žurnalistu B. Woodwardu trunka jau ilgai
Pats D. Trumpas ne kartą viešai piktinosi nederamu žurnalisto B. Woodwardo elgesiu. Dar praėjusiais metais savo socialinės žiniasklaidos platformoje „Truth Social“ buvęs JAV prezidentas viešai kalbėjo apie savo nesutarimus su žurnalistu.
„Kaip jis puikiai supranta, rašytojas Bobas Woodwardas niekada negavo mano leidimo paviešinti įvairių mano interviu su juo dalių. Tie įrašai buvo leidžiami tik tam, kad jis įsitikintų, jog mano citatos ir pasisakymai teisingi, kad juos galėtų panaudoti pavyzdžiui, kitaip tariant, ne savo vis dėlto labai netiksliai knygai. Įrašai yra daug geresni už knygą, bent jau jei jie nebuvo jo sugadinti taip, kad aš atrodyčiau kuo blogiau, bet jis ir jo leidėjas neturėjo teisės naudoti nei mano balso, nei jų!“, – teigė D. Trumpas[3].
2020 m. išleistoje B. Woodwardo knygoje „Įniršis“ buvo pateikta nemažai informacijos apie D. Trumpą, jo asmenį, politiką, tai, kaip jis vertino 2020 m. visą pasaulį apėmusios COVID-19 pandemijos valdymą ir situacijos rimtumą.
Žurnalisto knygoje sudaroma prielaida, jog D. Trumpas sąmoningai menkino COVID-19 pandemijos rimtumą. Pavyzdžiui, knygoje aprašoma, kaip D. Trumpui buvo surengtas žvalgybos instruktažas, kurio metu patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Robertas O’Brienas prezidentui pasakė, kad koronavirusas gali būti „didžiausia grėsmė nacionaliniam saugumui“ per visą jo kadenciją.
Knygoje rašoma, kad tuometis prezidentas buvo perspėtas, kad viruso protrūkis gali prilygti 1918 m. ispaniškajam gripui. Tačiau ankstesnių viruso plitimo stabdymo priemonių JAV vadovas nesiėmė[4].
Pats B. Woowardas yra patyręs žurnalistas, karjerą pradėjęs „The Washington Post“, o dabar einantis šio leidinio redaktoriaus pareigas. Dar 1972 m. dirbdamas eiliniu reporteriu, kartu su kolega jis parengė didžiąją dalį pirminių reportažų apie Votergeito skandalą, kuris sukėlė daugybę vyriausybinių tyrimų ir galiausiai privedė prie prezidento Ričardo Niksono atsistatydinimo[5].