Kapitolijaus šturmą sustabdyti galėję D. Trumpo įrašai buvo cenzūruoti
Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas teigia, kad demokratai ir didžiosios technologijų bendrovės sudarė sąmokslą, taip drauge siekdami jį pašalinti iš populiariausių platformų ir neteisėtai cenzūruoti jo įrašus per 2021 m. sausio 6 d. Kapitolijaus šturmo įvykius.
D. Trumpas skelbia, kad socialinėje žiniasklaidoje jis dalijosi įrašais, kurie akcentavo taikių ir teisėtų demonstracijų ir protestuotojų elgesio svarbą, tačiau būtent šie įrašai buvo cenzūruoti.
„Šokiruojančiai buvo atskleista, kad tviteris susitarė su FTB ir kitomis teisėsaugos institucijomis, kad suklastotų ir pavogtų 2020 m. prezidento rinkimus Joe Bideno naudai, o mane pašalintų iš platformų ir neteisėtai cenzūruotų. Kaip pagrindinis korupcijos FTB pavyzdys, specialusis agentas Charlesas McGonigalas, dabar jau dėl visiškai paneigtos melagingos informacijos apie Rusiją ir Rusiją vadovą, neseniai buvo suimtas už tai, kad buvo papirktas, gavęs dideles pinigų sumas iš, suprask, Rusijos. Rusijos raganų medžioklė labai pakenkė D. Trumpo kampanijos pastangoms laimėti 2020 m. prezidento rinkimus“, – teigia buvęs JAV prezidentas[1].
D. Trumpas pažymi, kad jo paskyros tviteryje ir kitose pagrindinėse socialinės žiniasklaidos platformose buvo atkurtos tik pastaruoju metu, o tai leido jam pačiam ir jo aplinkai susipažinti su pašalintomis žinutėmis.
D. Trumpas teigia skatinęs taiką ir patriotizmą
Buvęs JAV prezidentas kritikuoja sausio 6-osios komiteto, siekiančio išsiaiškinti Kapitolijaus šturmo įvykių eigą, darbą, pažymėdamas komiteto šališkumą. D. Trumpas komitetą taip pat apibūdina kaip „nerinktą politinių hakerių ir banditų komitetą“.
Jo teigimu, paviešinti tviterio įrašai buvo slepiami nuo visuomenės akių, nes buvę tviterio vadovai, vykdydami J. Baideno ir FTB pageidavimus, cenzūravo ir panaikino jo paskyrą. D. Trumpas taip pat kritikuoja ir buvusią Atstovų Rūmų pirmininkę Nancy Pelosi, ir Vašingtono merę Muriel Bowser už tai, kad jos atmetė jo pasiūlymą sausio 6 d. Kapitolijuje dislokuoti 10 000-20 000 Nacionalinės gvardijos karių.
„Mano taiką ir patriotizmą skatinantys pareiškimai labai skiriasi nuo kitų pareigūnų, kurie nuolat ir neatsakingai ragino smurtauti ir skatinti ekstremizmą. Šios citatos dar kartą visiškai mane išteisina ir turėtų užbaigti nacionalinį košmarą – ginkluotą, kryptingą ir pavojingą raganų medžioklę ir melagystes, nukreiptas prieš tam tikrą politinę partiją ir mane“, – sako buvęs JAV prezidentas D. Trumpas.
Buvusį prezidentą cenzūravo net jam palanki „Fox News“
Tačiau Kapitolijaus šturmo metu D. Trumpą cenzūravo ne tik didžiosios technologijų kompanijos, bet ir jam bei visai respublikonų partijai ypač palanki „Fox News“ televizija. Dabar skelbiama, kad „Fox News“ neleido D. Trumpui paskambinti į eterį per patį sausio 6 d. įvykių įkarštį.
Teismo dokumentuose teigiama, kad D. Trumpas, jau prasidėjus išpuoliams prie Kapitolijaus, norėjo tiesiogiai paskambinti ir pakalbėti „Fox News“ vedėjo Lou Dobbso laidoje „Fox Business“ kanale[reflt-2].
„Sausio 6 d. popietę, po to, kai buvo užpultas Kapitolijus, tuometinis prezidentas D. Trumpas paskambino į Lou Dobbso laidą, bandydamas patekti į eterį. Tačiau „Fox News“ vadovai vetavo šį sprendimą. Kodėl? Ne dėl to, kad tai buvo neaktualu. Sausio 6 d. buvo svarbus įvykis. Prezidentas D. Trumpas ne tik buvo pareigas einantis prezidentas, bet ir pagrindinė tos dienos figūra“, – rašoma pranešime.
Teismui pateiktuose dokumentuose įvardijama, kad patekti į tiesioginį eterį D. Trumpui uždraudė pati aukščiasia kanalo valdžia. „Fox Business Network“ prezidentė Lauren Petterson pati atsisakė transliuoti pokalbį su D. Trumpu, akcentuodama tai, kad būtų „neatsakinga jį rodyti eteryje ir tai galėtų neigiamai paveikti daugybę žmonių“.
Sausio 6 d. komitetas siekia nubausti D. Trumpo patarėjus
Tuo tarpu sausio 6 d. komiteto tyrimas toliau tęsiamas. Nors komiteto nariams nepavyko gauti visų įrodymų ir liudijimų, kuriuos jie tikėjosi gauti, dabar skelbiama, kad yra pagrindo manyti, kad D. Trumpo vyriausiesiems padėjėjams turėtų būti pateikti baudžiamieji kaltinimai[2].
Pagrindinis komiteto tyrėjas Timothy Heaphy JAV žiniasklaidai teigė, kad D. Trumpo aukščiausio rango padėjėjams galėtų būti pateikti baudžiamieji kaltinimai dėl sausio 6 d. išpuolių, informacijos slėpimo, agresijos skatinimo ar tiesiog neveiksnumo. T. Heaphy taip pat teigia, kad komitetas suklydo nesugebėdamas priversti parodymus duoti Marką Meadowsą, buvusį D. Trumpo personalo vadovą.
„Yra įrodymų, kad konkretus ketinimas sužlugdyti tyrimą apima ne tik prezidentą D. Trumpą. Egzistuoja veikėjų būrys, į kurį įeina ir tie, kuriuos paminėjote. Manau, kad galėtumėte pažvelgti į Giulianį ir Marką Meadowsą. Manau, kad Teisingumo departamentas turi labai atidžiai išnagrinėti, ar būta susitarimo arba sąmokslo“, – teigia T. Heaphy.
Komiteto įstatymų leidėjai praėjusių metų gruodžio mėnesį susirinko į posėdį ir balsavo už tai, kad D. Trumpas ir vienas iš jo vyriausiųjų teisininkų Johnas Eastmanas būtų perduoti Teisingumo departamentui dėl baudžiamosios atsakomybės. D. Trumpas buvo apkaltintas trukdymu oficialiam procesui, maišto skatinimu ir kitais kaltinimais. J. Eastmanas taip pat buvo apkaltintas, be to, jam pareikšti kaltinimai sukčiavimu.
Šiuo metu Teisingumo departamentas toliau tiria sausio 6 d. riaušes ir D. Trumpo vaidmenį jose. Generalinis prokuroras Merrickas Garlandas paskyrė specialųjį patarėją, kuris nustatys, ar pačiam D. Trumpui bus pateikti baudžiamieji kaltinimai.