Imigrantai iš Haičio puola vietos amerikonų kates, vedini žvėriško alkio
Kol pasauliečiai ramiai žingsniuoja į darbus, dalis amerikiečių skundžiasi, jog jų kieme gyvena imigrantai, netelpantys savo pastogėse. Jie, be kita ko, ne tik uzurpuoja pastarųjų patvorius, tačiau čia pat, ant laužo, kepa kates[1]. Iš tiesų, vis dažniau nuogąstaujama, esą imigrantai iš Haičio puola vietos amerikonų naminius gyvūnus; neva šie valgo kates – netgi viso to neslėpdami.
Pavyzdžiui, dar praeitą mėnesį Ohajo valstijoje buvo sulaikyta 27 metų moteris, mirtinai sutrypusi katę ir suvalgiusi ją kelių žmonių akivaizdoje. Daliai asmenų stojus už šią tautą mūru, jie teigė, esą moteris klaidingai pavadinta „haitiete“; neva incidentas iš tikrųjų įvyko kitur – Kantone, Ohajo valstijoje, maždaug už 273 km nuo Springfildo[2]. Visgi, mieste, kuriame gyvena apie 60 000 gyventojų ir kuris per pastaruosius ketverius metus priėmė 15 000–20 000 migrantų, kurių daugelis yra iš Haičio, siejamo su šiukšlių kalnais, žmonės linkę tikėtis beveik visko.
Kaip ir daugelyje situacijų, aptinkamos kelios stovyklos. Tačiau dėl plačiai vertinamų imigrantų poelgių, stereotipai apie netinkamai besielgiančius atvykėlius tampa nūdienos realijų dalimi. Tai liudija ir antradienio vakaro debatuose dalyvavęs prezidentas Donaldas Trumpas, teigęs, kad imigrantai valgo žmonių augintinius[3]. Tiesą sakant, imigrantai jau kurį laiką kaltinami valgant kates bei šunis, ypač paaštrėjus jau esamai būsto krizei. Be to, internete plinta ne vienas vaizdo įrašas, įžiebiantis tokias šnekas it gaisrą žolėje.
„Jie valgo šunis, žmonės, kurie atėjo, jie valgo kates. Jie valgo ten gyvenančių žmonių augintinius, o tai vyksta mūsų šalyje, ir tai yra gėdinga“, – sakė D. Trumpas, atsakydamas į klausimą apie imigraciją. Todėl kandidatas į prezidentus socialiniuose tinkluose neretai vaizduojamas kaip didysis kačiukų ir ančiukų gelbėtojas.
Migrantas 2020-aisiais buvo įamžintas Italijoje gatvėje kepantis katę
D. Trumpas taip pat palygino imigrantus su Hanibalu Lecteriu filme „Avinėlių tylėjimas“[4]. Vis dėlto, nemaža dalis žmonių mano, esą priešiška retorika, kaip respublikonai šiandien diskutuoja apie imigraciją, šiek tiek primena tą, kuri buvo naudojama prieš Kinijos imigrantus XIX a. pabaigoje, kai į juos buvo nusitaikę tautos atstovai. Tokiai retorikai, kita vertus, šįsyk yra svarių priežasčių.
Pavyzdžiui, ką pasakytumėte apie Europą 2020-aisiais, ant stalo patiekusią gatvėje šviežiai iškeptą katę? Incidentas prieš ketverius metus užfiksuotas Italijoje[5].
Kol vieni reiškia imigrantams užuojautą dėl jų padėties, vaizdai su antims galvas kertančiais atvykėliais nebėra tik imigracijos problema. Liudydami kraupius vaizdus, vietiniai teigia, kad kraugeriški veiksmai aptinkami ir visame Springfilde bei kituose miestuose. Galiausiai, į šį sąmyšį įeina ir daugiau kultūros degradacijos aspektų, tolerancijai, kaip manoma, vedant prie dar didesnių nusikaltimų.
Labiausiai žmonės baiminasi to, jog imigrantams užuovėja palaipsniui tik didės, vietiniams tuo tarpu netenkant saugumo ir juos atstovaujančios vyriausybės.
Kovo mėnesį pasirodė straipsniai apie Haityje paplitusį kanibalizmo reiškinį
Pamatę gąsdinančius vaizdus, amerikiečiai beveik nekalba apie Ohajo valstijos kačiukų įvaikinimo skatinimą; svarbesniu reiškiniu tampa brakonieriavimo inscenizacija. Nors dalis pasauliečių bando juos pateisinti, sakydami, neva kultūroms būdingi saviti veikimo, išgyvenimo ir įpročių mechanizmai, ir jiems reikia laiko prisitaikyti, tačiau asimiliacija prasideda teisėtai patekus į šalį.
Nepaisant vietos pareigūnų teiginių, esą nėra įrodymų, kad Haičio imigrantai žudo ir valgo augintinius Springfilde, Ohajo valstijoje, vietiniai žmonės sunerimę. Jų manymu, masinė invazija turi savo kainą.
Be to, kad netyla kalbos apie valgomus naminius gyvūnus, kovo mėnesį pasirodė straipsniai, kad Haityje taipogi smarkiai paplitęs kanibalizmas[6]. Informacija daugiausia buvo pagrįsta keliais vaizdo įrašais, iš kurių du neva buvo nufilmuoti skirtingose šalyse. Dėl trečio abejonių lyg ir nėra, kaip ir dėl specifinių šios tautos polinkių bei Niujorko gatvėse matomų panašaus pobūdžio vaizdų.
D. Trumpo kampanija pažadėjo didžiausią masinės deportacijos operaciją JAV istorijoje
Jungtinės Valstijos – vienintelė didžiausia humanitarinės pagalbos teikėja Haičiui, nuo 2023 metų USAID skyrusi maždaug 146 USD[7].
Vis dėlto, neseniai nuspręsta sustabdyti vieną iš prieštaringai vertinamų imigracijos programų po to, kai vidinėje ataskaitoje buvo atskleistas sukčiavimas. Iki to laiko CHNV programa leido 30 000 piliečių iš Kubos, Haičio, Nikaragvos ir Venesuelos per mėnesį, taip pat jų artimiausiems šeimos nariams, imigruoti į JAV[8].
Dabartinių įvykių kontekste, laiške rėmėjams D. Trumpo kampanija savo ruožtu netruko pažadėti „didžiausią masinės deportacijos operaciją JAV istorijoje“[9]. Pasisakymas sukrutino už šią iniciatyvą pasisakančius piliečius, virš 11 mln. peržiūrėjusius pastarojo įrašą: „Springfilde jie valgo šunis. Žmonės, kurie atėjo, valgo kates. Jie valgo ten gyvenančių žmonių augintinius“.
Nors svarstoma, esą gali būti, kad tai serija iš sugedusio telefono „skambinusysis teigė matęs keturis haitiečius, nešančius keturias žąsis“, imigraciją gaubia begalė tamsių šio reiškinio veidų, yloms maiše pradėjus lįsti per kraštus.