Sveikatingumo mados diktuoja, kad stebėti gliukozės lygį kraujyje yra privalu
Ketogeninė dieta, protarpinis badavimas, veganinė mityba, cukraus kraujyje ar cholesterolio rodmenų stebėjimas yra dalykai, kurie vis daugiau minimi socialinėse medijose ir beveik reklamuojami nuomonės formuotojų. Tai sveikatingumo mada, kurią diktuoja populiarus turinys tokiose platformose kaip „TikTok“ ar „Instagram“[1]. Ten galima matyti įvairius filmukus, kur matoma diabetu sergančių žmonių kasdienybė. Gyvenimo būdas, mitybos stebėjimas, aplikacijų ir įrenginių naudojimas matomas visiems.
Maitintis sveikiau ir sekti informaciją apie savo vartojamus produktus, kaip jie veikia nuotaiką, savijautą yra sveika ir vis dažniau tai tampa mūsų įpročiu. Tačiau ar susirūpinimas savo sveikata iki nuolatinio cukraus kiekio stebėjimo, ketonų skaičiavimo nėra kiek perdėta, jei neturime jokių sveikatos problemų, kurios to reikalauja?
Aplikacijos, padedančios stebėti mitybą, o taip pat startuoliai, susiję su tokiomis technologijomis, populiarėja[2]. Tai skatina visus, net sutrikimų neturinčius, stebėti savo sveikatą ir ja rūpintis. Iki šiol tikrai mažai kas žinojo, kodėl yra stebimas cukraus lygis kraujyje arba kas yra CGM aparatai, kuriuos nešioja žmonės „TikTok“ ar kitoje vaizdo platformoje talpinamuose filmukuose[3]. Retas matome tokią kasdienybę aplinkoje.
Dabar teigiama, kad toks sveikatos stebėjimas ir savo kūno pažinimas gali padėti išvengti rimtų susirgimų. Cukrinis diabetas yra rimta liga ir laiku diagnozavus ją, pastebėjus organizmo pokyčius, ligai būdingus faktorius, galima padėti sau pasveikti arba ligą atitolinti[4].
Kraujo tyrimus skiria šeimos gydytojai. Profilaktiškai tikrinamas cholesterolis, cukrus kraujyje, kiti vitaminai ir mineralai. Tačiau naudoti mobilias aplikacijas ir prietaisus kaip nenutraukiamus cukraus kiekio kraujyje monitorius – CGM nėra įprasta žmonėms, kurie neturi tam medicinino preteksto. Tai yra būdas, kurio pagalba žmonės, sergantys cukriniu diabetu, gali suvaldyti insulino ir cukraus dozes, palaikyti gerą savijautą.
Konkrečiai toks cukraus kiekio kraujyje stebėjimas gali padėti numesti svorio ar susitvarkyti su metabolizmo, hormonų problemomis.
Bet diabetas yra daug svarbiau ir pavojingiau nei antsvoris ar maisto netoleravimas. Tai jei kiekvienas sveikas žmogus ims naudoti tokius prietaisus savęs stebėjimui, kaip tai paveiks tikrai sergančius ligonius? Ar tai nėra tik mada ir marketingas, skirtas tokių prietaisų pardavimams[5] kelti?
Tai kur kas daugiau nei tik mados vaikymasis
Technologijų kompanijos tokios kaip „FitBit“ ar „Apple“ kuria sveikatingumo produktus ir dabar vis daugiau domisi cukraus kraujyje stebėjimu, ieško kitokių būdų[6]. Jie nori pritaikyti technologijas, kurioms nereiktų intervencijos, adatų ir reikalingos funkcijos galėtų būti integruotos į išmaniuosius laikrodžius ir kitus prietaisus.
Daugelis piktinasi, kad diabetu nesergantys ir kitų sutrikimų su insulinu ar hormonais neturintys asmenys naudojasi tokiais aparatais kaip „Dexcom“ ar programėlėmis, kurios skirtos cukraus kraujyje priežiūrai ir stebėjimui dėl visai kitų priežasčių. Manoma, kad toks tendencijų bumas ir mados vaikymasis paveiks požiūrį į tikrai pagalbos reikalaujančius diabetu sergančius žmones. Tačiau išvengti tokios ligos gali būti sunku jei nebus tokio nuolatinio stebėjimo ir susirūpinimo savo sveikata.
Gydytojai Lietuvoje mini, kad kiekvienais metais tūkstančiai naujų ligonių išgirsta šią diagnozę ir dar bent pusė tiek vaikšto nežinodami, kad serga šia liga. O priežastys gali būti įvairios ir priklausomai nuo konkretaus diabeto tipo, neaiškios, tad nuolatinis profilaktinis stebėjimas yra labai svarbus[7].
I tipo diabetas išsivysto dėl absoliutaus insulino trūkumo, kai insulino sekreciją neigiamai veikia autoimuniniai procesai. Kitaip tariant, kasa negamina insulino, o gliukozė ima kauptis kraujyje. Tokie ligoniai naudojasi insulino injekcijomis arba insulino pompa, trūkstamam insulinui papildyti.
Šio tipo diabetu dažniausiai serga jauni žmonės ir serga nuo vaikystės ar net kūdikystės.
Štai II tipo diabetas dažniausiai vadinamas vyresnių žmonių liga, nes jis gali būti pastebėtas jau suaugusiam žmogui. Taip pat gali būti rastas anksčiau ir atitolintas arba imantis prevencinių priemonių, net sustabdytas. Tai liga, kurią esant rizikos grupėje, galima pačiam sau iššaukti dėl netikusių gyvenimo įpročių ar neprisižiūrint kai jau yra kitų autoimuninių ar kitokių sutrikimų.
Rizikos veiksniai, kuriuos paveikus galima išvengti ligos
Genetika lemia labai daug kai kalbama apie ligas. Paveldimos ligos gali būti tiek ūmios, tiek lėtinės. Jei neturime reikalingos informacijos ar nestebime savo būklės, jos gali sutrikdyti mūsų gyvenimą staiga.
Jei šia liga serga pirmos eilės giminaičiai, šeimos nariai, tai reiškia, kad turime didesnę tikimybę susirgti šia liga ir mes. Todėl reiktų imtis prevencijos ir atlikti profilaktinius tyrimus dažniau, prisižiūrėti. Tinkama mityba ir fizinis aktyvumas gali padėti išvengti diabeto.
Pagrindiniai II tipo diabetą įtakojantys veiksniai yra antsvoris ir nutukimas, žalingi įpročiai, prasta mityba, kurioje dominuoja prasti angliavandenių šaltiniai ir cukrus.
Nutukimo galima išvengti jei išsiugdome tinkamus mitybos įpročius ir aktyviai judame. Taip, deja, yra tada, kai nėra kitų hormonų sutrikimų ar ligų, kurios lemia sudėtingą svorio metimą. Atsparumas insulinui, policistinių kiaušidžių sindromas, kitokie sutrikimai, susiję su hormonais ir skydliauke, gali turėti įtakos diabetui, o ypač tai atvejais, kai asmuo neseka savo sveikatos ir gyvenimo būdo.
Kaip sako endokrinologai, mitybos subalansavimas, kai žmogus yra rizikos grupėje, bet sveikas, gali labai daug lemti. Apribojus lengvus ir greitai skaidomus angliavandenius, vengiant raudonos mėsos ir pridėtinio cukraus įmanoma išvengi rimtų problemų. Mityba gali veikti cukraus kiekį kraujyje ir padėti išvengti tokių sveikatos sutrikimų kaip diabetas.
Vaisiai, daržovės, kiti gerieji angliavandeniai tokie kaip grūdai ir kruopos turėtų būti teisingos mitybos pagrindas. Tada mitybą galima papildyti baltyminiais produktais, mėsa.
Dažnas cholesterolio, kraujospūdžio, cukraus kraujyje stebėjimas gali padėti išvengti ligos, nes savęs stebėjimas padeda žinoti, kas vyksta su mūsų kūnu ir ką galima keisti, kad sveikata nesuprastėtų.
Nuolatinis cukraus kraujyje stebėjimas padeda likti sveiku
Kraujo tyrimus atliekant kartą ar du per metus, kaip rekomenduoja gydytojai, galima laiku pastebėti cholesterolio ar gliukozės kraujyje padidėjimą, išvengti galimos ligos. Tačiau per pusę metų ar metus tarp tyrimų, gali visko nutikti.
Kiekvieną dieną stebėti nuolatinį gliukozės kiekį kraujyje ir kaip tai keičiasi priklausomai nuo mitybos ir fizinės, yra labai naudinga tiek sergantiems, tiek rizikos grupėje esantiems ir net visiškai sveikiems. Tai yra puikus savęs pažinimo įrankis.
Norint išvengti tiek ligos komplikacijų, tiek pačios ligos, reikia reguliuoti mitybą bei nepamiršti, kad nėra vieno vaisto ir vieno recepto, kuris tiktų visiems.
Pastebėjus cukraus šuolį kraujyje po to, kai suvalgome kokį konkretų produktą, galime sėkmingiau susibalansuoti mitybą ir atsisakyti produkto, kuris daro įtaką insulino šuoliams. Čia ir pasitarnauja mitybos reguliavimo aplikacijos ir tokie įrenginiai kaip nuolatinis gliukozės kraujyje lygio matuoklis.
Sergant II tipo cukriniu diabetu taip pat reikėtų laikytis subalansuotos mitybos, ne mažiau 150 minučių per savaitę užsiimti fiziniu aktyvumu, mažinti svorį, Tačiau tai galiam daryti tik pasitarus su dietologais.
I tipo diabetas yra kontroliuojamas insulino injekcijomis. Ligoniai turi prisižiūrėti savo mitybą, sportuoti, užsiimti fizine veikla ir atsisakyti žalingų įpročių, rinktis tinkamus maisto produktus. Tai yra svarbūs veiksniai abiems diabeto tipams, bet vien tik stebėti gyvenimo būdą ir mitybą nėra vienintelis būdas išvengti ligos, kaip teigia endokrinologai.
Dažnai žmonės išsigąsta tokios diagnozės ir apleidžia stebėjimą, pritrūksta motyvacijos save prižiūrėti. Dėl to atkreipiamas dėmesys į prieinamus produktus ir palengvinančias technologijas, įrenginius, programas.
Naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis ir įrenginiais, net ir sergant cukriniu diabetu gyventi yra paprasčiau.
Svarbiausia yra nepamiršti, kad jei tik įmanoma, galime patys užkirsti kelią ligai tinkamai savimi besirūpindami ir stebėdami organizmo siunčiamus signalus. Savimi rūpintis vieniems gali būti mada ir populiarumo dalykas, tačiau likti sveikam kiek įmanoma ilgiau turėtų būti kiekvieno žmogaus prioritetinis tikslas.