„PayPal“ siekia kovoti su „dezinformacija“
JAV tinklaraštininkas ir politikos apžvalgininkas Jacksonas Hinkle savo asmeninėje tviterio paskyroje neseniai pasidalino žinia apie tai, jog jo asmeninė „PayPal“ paskyra buvo užblokuota dėl jo politinių pažiūrų Ukrainos karo klausimu[1].
Tokia naujiena papiktino didelę dalį tviterio vartotojų, o ši situacija atkreipė į dalį JAV politikų dėmesį, kurie ėmė atvirai kvestionuoti, ar privačios bendrovės iš tiesų gali legaliai taikyti tokią klientų skirstymo ir kontroliavimo politiką.
Kilus aktyvioms diskusijoms, atsiminta ir tai, kad dar 2021 m. „PayPal“ kreipėsi į Antidefamacijos lygą (ADL), kad ši nustatytų kriterijus, pagal kuriuos mokėjimo paslaugų milžinė ateityje galėtų sustabdyti pavojingais laikomų asmenų mokėjimus[2].
Tačiau tiek tuomet, tiek ir dabar niekas iš ADL pareigūnų nenori atvirai kalbėti apie tai, kaip yra atrenkami „pavojingi“ klientai, kokios yra jų identifikavimo detalės ir naudojami algoritmai.
Atsižvelgiant į tai, tokia ADL bei „PayPal“ partnerystė kelia nerimą su „populiariąja“, masinėje žiniasklaidoje vyraujančia nuomone nesutinkančiai visuomenės daliai.
Juk taip „PayPal“ ir jos valdomas „Venmo“ gali būti atjungtas tiek tiems, kurie iš tiesų turi ryšių su ekstremistinėmis ar teroristinėmis grupuotėmis, tiek ir tiems asmenims, kurie nepritara valdžioje esančių asmenų nuomonei bei planams.
Politinė nuomonė tampa priežastimi, kodėl „PayPal“ klientai yra užblokuojami
Tai, kad „PayPal“ gali blokuoti savo vartotojus dėl jų politinių pažiūrų, nėra didžiulė naujiena. 2021 m. „PayPal“ pranešė, kad blokavo krikščionišką sutelktinio finansavimo svetainę „Give Send Go“ po to, kai ji padėjo rinkti lėšas žmonėms, dalyvavusiems Kapitolijaus šturme[3].
Tais pačiais metais Kongreso demokratai spaudė „PayPal“ blokuoti klientus, kurie aktyviai propaguoja „COVID-19 dezinformaciją“. Kiek anksčiau, „PayPal“ sulaukė raginimų uždrausti naudotis „Infowars“ svetaine, garsėjančia sąmokslo teorijomis ir „Gab“ – socialiniu tinklu, populiariu tarp baltųjų viršenybės šalininkų.
Be to, „PayPal“ jau yra uždariusi sąskaitas ir lėšų rinkimo platformas, susijusias su kraštutinių dešiniųjų grupėmis, tokiomis kaip „Proud Boys“, taip pat antifašistinėmis bendruomenėmis arba „Antifa“ grupėmis[4].
Tokie draudimai vyksta ne tik Amerikoje. Neseniai „PayPal“ uždarė Londone įsikūrusios organizacijos „Free Speech Union“ kurią, siekdama ginti žodžio laisvę, įkūrė socialinis komentatorius Toby Youngas, paskyrą. „PayPal“ taip pat uždarė asmeninę T. Youngo sąskaitą.
Iš pradžių, „PayPal“ net nepateikė T. Young’ui jokių paskyrų blokavimo priežasčių, išskyrus tai, kad paskyros pažeidė neaiškią bendrovės priimtino naudojimo politiką. Kiek vėliau „PayPal“ atstovai pareiškė, kad sprendimas uždaryti sąskaitas susijęs su tariama COVID-19 dezinformacija[5].
Tuo tarpu praėjusių metų pavasarį „PayPal“ sustabdė nepriklausomų žiniasklaidos priemonių „Consortium News“ ir „MintPress“, kurios skeptiškai vertino Rusijos ir Ukrainos konfliktą, paskyras. Netrukus, „PayPal“ uždarė rašytojo Colino Wrighto paskyrą. Šis žingsnis buvo paskatintas „Etsy“ sprendimo, po kurio jam buvo uždrausta pardavinėti prekes, kuriomis „skatinama, remiama ar šlovinama neapykanta ar smurtas prieš saugomas grupes“.
Tarp vienų geriausiai žinomų „PayPal“ kontrolės pavyzdžių yra ir „WikiLeaks“ paskyros sustabdymas po to, kai organizacija paskelbė diplomatinius pranešimus.
Tiesa, kai kurie tokie kontrolės žingsniai nestokoja ir absurdiškumo. Pavyzdžiui, „PayPal“ sustabdė vartotojo veiklą už tai, kad jis nusipirko sunkiojo metalo grupės „Isis“, kuri susikūrė daug metų prieš tai, kai ši teroristinė grupuotė išpopuliarėjo, marškinėlius.
Privačios bendrovės ir toliau gali diskriminuoti savo klientus
Kaip ir galima tikėtis, daugelis žodžio laisvės šalininkų aktyviai kritikuoja tokius „PayPal“ sprendimus. Tačiau tiek Jungtinėje Karalystėje, tiek ir JAV, mokėjimo apdorojimo bendrovėms, tokioms kaip „PayPal“ ir jos valdomai „Venmo“, JAV Konstitucijos Pirmoji pataisa ar panašūs atitinkami aktai, nėra privalomi[6].
Tai reiškia, kad nors teoriškai bendrovės neturėtų diskriminuoti savo klientų ir paslaugų naudotojų dėl jų pažiūrų ir įsitikinimų, uždrausti įmonėms tai daryti, yra sudėtinga, o kartais ir neįmanoma.
Tai sukelia daugybę iššūkių. Juk šiais moderniais laikais, prieiga prie internetinių mokėjimo sistemų yra labai svarbi nesuskaičiuojamai daugybei asmenų ir organizacijų, kurių pastovios finansinės pajamos tiesiogiai priklauso nuo tokių kompanijų kaip „PayPal“.
Jeigu privačios kompanijos ima veikti kaip didieji moralės policininkai, sprendžiantys, kokia kalba ir požiūriai yra neleistini, jos kelia rimtą grėsmę saviraiškos laisvei.
Tačiau kaip pažymi „Electronic Frontier Foundation“, kadangi internetinių mokėjimų apdorojimo rinkoje dominuoja kelios bendrovės, jos turi didžiulę galią kontroliuoti žodžio aplinką, savo paslaugomis manipuliuodamos ir priversdamos nutilti tuos, kurie deklaruoja valdžiai nepalankias pažiūras.
Finansai dėl politinių arba socialinių pažiūrų yra blokuojami ir Lietuvoje
Nereikia stebėtis, kad įvairių mokėjimų blokavimų pasitaiko ir Lietuvoje. Pavyzdžiui, pernai „Swedbank“, Lietuvos gyventojų pasipriešinimo okupacijai centro vadui, „ekspertai. eu“ bendradarbiui, profesoriui hematologui Eduardui Vaitkui užblokavo asmeninę sąskaitą ir nurodė, kad tokio netikėto blokavimo teisinis pagrindas yra Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymas[7].
Tačiau pats „Swedbank“ viešai taip ir neatskleidė, ar dėl fiksuoto galimo pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo, susijusio su E. Vaitkumi, jau kreipėsi į teisėsaugą, kokie galimai neteisėti veiksmai buvo vykdomi ir panašiai. Tuomet buvo atskleista tik tai, kad bankas įtarė, jog E. Vaitkaus sąskaita, į kurią pastarajam SODRA perveda pensiją, buvo naudojama pinigų plovimui ir terorizmo finansavimui.
Sutapimas ar ne, bet E. Vaitkus yra Europos antikorupcinio centro sveikatos apsaugos srityje vienas iš steigėjų. O pats „Swedbank“ ne kartą buvo įsivėlęs į korupcijos skandalą, buvo atsidūręs pinigų plovimo tyrimo epicentre, o Švedijoje gavo net 358,7 mln. eurų) baudą.
Draudimų politiką pasitelkęs yra ne tik „Swedbank“. „Paysera LT“ pernai netikėtai pareiškė, kad nutraukia sutartį su VšĮ „Ekspertai.eu“ dėl to, kad portalas tariamai vykdo nusikalstamą ir neteisėtą veiklą, o tai neva kenkia banko reputacijai[8].
Banko atstovė tuomet žiniasklaidai teigė, kad sprendimą nutraukti sutartį priėmė „atsakingas skyrius“, kurio kontaktų pateikti nėra galimybės. Vis tik, kokią konkrečiai nusikalstamą ir neteisėtą veiklą vykdo VšĮ „Ekspertai.eu“, banko atstovė pasakyti negalėjo.
Neilgai trukus, „Paysera LT“ pranešė, kad nutraukia sutartį ir su VšĮ „Tėvynės konduktoriai“, kuri valdo internetinę televiziją „PressJazz TV“. Bankas tuomet informavo, kad VšĮ VšĮ „Tėvynės konduktoriai“ taip pat neva vykdo nusikalstamą ir neteisėtą veiklą, kenkiančią banko reputacijai[9].