Atstovų Rūmų komiteto posėdyje liudija buvę tviterio vadovai
Trečiadienį respublikonų kontroliuojamame Atstovų Rūmų priežiūros ir atskaitomybės komitete vyko posėdis dėl socialinės žiniasklaidos milžinės tviterio vadovų sprendimo blokuoti garsiąją „New York Post“ istoriją apie Joe Bideno sūnaus Hunterio nešiojamąjį kompiuterį ir jame esančius kompromituojančius dokumentus. Sprendimas cenzūruoti šią istoriją buvo priimtas likus vos kelioms savaitėms iki 2020 m. JAV prezidento rinkimų.
Į Atstovų Rūmų priežiūros ir atskaitomybės posėdį liudyti buvo pakviesti buvę pagrindiniai tviterio vadovai ir sprendimų priėmėjai: buvęs socialinės žiniasklaidos platformos pasitikėjimo ir saugos vadovas Yoelis Rothas, buvusi vyriausioji teisininkė Vijaya Gadde ir buvęs vyriausiojo patarėjo pavaduotojas Džeimsas Beikeris.
Duodami parodymus priežiūros ir atskaitomybės komitete jie vieningai pripažino, kad padarė klaidų reaguodami į „New York Post“ istoriją, tačiau kratėsi respublikonų kaltinimų, jog demokratai ir teisėsaugos institucijos darė jiems spaudimą, siekdami, kad ši sensacinga istorija būtų cenzūruota būtent dėl svarbaus rinkiminio laikotarpio.
Patys respublikonai toliau kalba apie painias demokratų ir technologinių kompanijų vykdomas cenzūros machinacijas ir net įspėja buvusius tviterio vadovus, jog jų gali laukti areštas. Kita vertus, tyrimas atskleidžia ir anksčiau nutylėtus pačių respublikonų veiksmus, pavyzdžiui, buvusio prezidento Donaldo Trumpo siekį iš tviterio pašalinti JAV įžymybės komentarą po to, kai ši pažėrė kritikos buvusiam JAV vadovui.
Respublikonai siekia tviterio vadovų įkalinimo ir žeria kaltinimus FTB
Atstovų Rūmų narys, respublikonas iš Luizianos Clay Higginsas priežiūros ir atskaitomybės komiteto posėdyje buvo vienas aktyviausių buvusių tviterio darbuotojų kritikų. Įstatymų leidėjas atvirai kaltino buvusius kompanijos vadovus kišimusi į 2020 m. prezidento rinkimus.
Bendraudamas su buvusiu tviterio pasitikėjimo ir saugos skyriaus vadovu Y. Rothu, vy. teisininke V. Gadde, buvusiu tviterio patarėjo pavaduotoju Dž. Beikeriu ir demokratų pakviesta buvusia tviterio darbuotoja Anika Collier Navaroli, C. Higginsas aiškino FTB įsitraukimo svarbą ir respublikonų pyktį grindė tuo, kad „FTB metus laiko saugojo Bidenų nešiojamąjį kompiuterį, žinojo, kad informacija iš jo yra nutekinama ir kad tie nutekinimai pakenks J. Bideno prezidentinei kampanijai“.
„Jūs, ponios ir ponai, sąmoningai ir savo noru kišotės į 2020 m. Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento rinkimus. Tai bloga žinia. Bus dar blogiau, nes tai yra tyrimo dalis. Vėliau seks arešto dalis. Jūsų advokatai su tuo yra susipažinę“, – sakė C. Higginsas[1].
C. Higginsas viešai apkaltino ir FTB, kad šis, likus mėnesiui iki rinkimų, pasinaudojo savo ryšiais tviteryje ir slėpė „kriminalinius įrodymus prieš J. Bideną“. FTB atmetė kaltinimus ir viešu pareiškimu atsakė į įstatymų leidėjo C. Higginso komentarus.
„FTB nenurodinėjo ir nenurodinėja jokiai socialinės žiniasklaidos bendrovei cenzūruoti paskyrą ar pašalinti informaciją iš savo platformos. Vykdydamas savo teisėsaugos misiją, FTB iš šių bendrovių gauna savanoriškai teikiamą informaciją, kai bendrovė mano, kad yra rimta mirties ar sunkaus fizinio sužalojimo rizika“, – teigiama FTB pareiškime.
Patys buvę tviterio vadovai irgi neigia respublikonų teiginius, jog demokratai ir teisėsaugos institucijos spaudė juos nutylėti H. Bideno nešiojamojo kompiuterio istoriją.
„Sprendimai čia nebuvo paprasti, o retrospektyva yra 20/20. Nėra akivaizdu, koks yra teisingas atsakas į įtariamą, bet nepatvirtintą kitos vyriausybės kibernetinę ataką prieš prezidento rinkimus. Šiuo atveju tviteris suklydo, nes norėjome išvengti 2016 m. klaidų kartojimo“, – sakė buvęs tviterio pasitikėjimo ir saugos vadovas Y. Rothas[2].
Buvęs vyriausiojo patarėjo pavaduotojas Dž. Beiekris neigė, kad per dvejus savo darbo tviteryje metus padarė kokių nors nusižengimų ir sakė, kad nors ir nesutinka su sprendimu cenzūruoti „New York Post“ istoriją apie H. Bideną, mano, kad vieši įrašai atskleidžia, jog tviteris veikė pagal Pirmąją pataisą.
Kai kurie nepriklausomi ekspertai taip pat pateikė įžvalgų apie respublikonų vykdomą buvusių tviterio vadovų tyrimą. Katie Harbath, „Bipartisan Policy Center“ bendradarbė, buvusi feisbuko viešosios politikos direktorė teigia, kad Atstovų Rūmų respublikonų klausimai dėl demokratų įtakos technologijų kompanijos yra visiškai pagrįsti.
„Nepaisant to, kad keisčiau, kaip kai kurie nariai užduoda savo klausimus, į šiuos dalykus reikėtų labiau įsigilinti. Turėtų būti daugiau skaidrumo. Vis dar yra daug daugiau klausimų ir istorijos pusių, kurias turime išgirsti, ypač iš vyriausybės ir FTB“, – sako ekspertė.
Baltieji rūmai jau anksčiau sukritikavo respublikonus už šį „keistą politinį triuką“.
„Panašu, kad tai naujausios Atstovų Rūmų respublikonų daugumos kraštutinių MAGA narių pastangos kvestionuoti ir iš naujo sureikšminti 2020 m. rinkimų rezultatus. Amerikos žmonės nori, kad jų lyderiai dirbtų ne su tuo“, – sakoma Baltųjų rūmų atstovo spaudai Iano Samso pareiškime.
Cenzūruoti informaciją tviteryje siekė ir D. Trumpas
Tačiau Atstovų Rūmų priežiūros ir atskaitomybės komiteto posėdžio metu į viešumą iškeliama informacija kompromituoja ne tik demokratus, bet ir pačius respublikonus, o tiksliau – buvusį prezidentą D. Trumpą, kuris tviterio vadovų dar 2019 m. prašė pašalinti JAV žinomos visuomenės veikėjos Chrissy Teigen paskelbtą, jį įžeidžiantį tviterio įrašą. Vėliau jis pats atsakė ją įžeidžiančiu komentaru, į diskusiją įtraukė ir jos vyrą, muzikantą Johną Legendą.
Trečiadienį Kongreso komitete liudijusi demokratų pakviesta buvusi tviterio darbuotoja A. Collier Navaroli pasidalino informacija, su kuria susipažino dar dirbdama socialinės žiniasklaidos milžinėje.
„Prisimenu, kad girdėjau, jog iš Baltųjų rūmų gavome prašymą įsitikinti, ar įvertinome šį tviterio įrašą, ir kad jie norėjo, jog jis būtų pašalintas, nes tai buvo įžeidžiantis pareiškimas, skirtas prezidentui“, – komiteto įstatymų leidėjams sakė ji[3].
Į tokius liudijimus sureagavo ir posėdyje dalyvavęs demokratų atstovas iš Vidžinijos Gerry Connolly.
„Matote, kas atsitinka, kai surengiamas posėdis ir jūs negalite įrodyti savo nuomonės pagrįstumo. Bet yra daugybė įrodymų, kad Donaldas Trumpas pats bandė tai daryti. Ir jeigu mes rengiame posėdį apie piktnaudžiavimą socialine žiniasklaida ir valdžios kišimąsi į socialinės žiniasklaidos turinį, turime taikinį. Ir tai nėra Joe Baidenas. Tai Donaldas Trumpas“, – kalbėjo demokratas.