Feisbuko paskyros „nulaužiamos“ naudojant jau pavogtas draugų anketas
Socialiniuose tinkluose plintant sukčiavimo atvejams, policijos pareigūnai skatina vartotojus būti itin atsargiems ir neatsakinėti į įtartinas žinutes. Pastaruoju metu ypač aktyviai bandoma perimti žmonių Feisbuko paskyras.
Specialistai rekomenduoja, kad sulaukus įtartinos žinutės su prašymu atsiųsti savo telefono numerį, vertėtų ją ignoruoti. Sukčiavimo esmė slypi tame, kad žinutės dažnai siunčiamos iš pažįstamų paskyrų, dėl ko gali atrodyti patikimos, tačiau tai dažnai reiškia, kad draugo paskyra jau buvo užvaldyta sukčių. Joniškio policijos pareigūnai atkreipia dėmesį į augančius sukčiavimo atvejus, plačiau paaiškindami, kaip viskas vyksta[1]:
„Šiuo metu masiškai „nulaužinėjamos“ „Facebook“ vartotojų paskyros. Išlikite budrūs!!! Viskas vyksta taip: Iš jau „nulaužtos“ „Facebook“ vartotojo paskyros (Jūsų „Facebook“ draugo), atsiunčia privačią žinutę, kurioje Jūsų prašoma atsiųsti savo mobiliojo telefono numerį. Gavę mobiliojo telefono numerį 4-6 valandų laikotarpyje „nulaužia“ „Facebook“ vartotojo paskyrą.“
Vos per kelias minutes sukčiai pakeičia „nulaužtos“ paskyros el. paštą ir tel. numerį
Perimtos paskyros jau po maždaug 15 minučių yra panaudojamos siunčiant panašias žinutes kitiems vartotojo draugams. Tokiu būdu žinutės plinta grandinine reakcija, siekiant užvaldyti kuo daugiau paskyrų. Šiose žinutėse irgi prašoma atsiųsti telefono numerį, o vienintelis būdas tinkamai apsisaugoti nuo sukčių – nepaisyti prašymo.
Vėliau į elektroninio pašto dėžutę Feisbukas atsiunčia pranešimą apie prisijungimą iš kito įrenginio, nurodydant, jog buvo prisijungta per kitą kompiuterį. Feisbukas pasiteiravo, ar tai buvo pats vartotojas. Paspaudus „ne“, išmetama prisijungimo prie Feisbuko paskyros lentelė, tačiau joje jau rodomas pakeistas el. pašto adresas. Prisijungti naudojant savo mobiliojo telefono numerį irgi tampa neįmanoma, nes jis taip pat būna pakeistas.
Tad pareigūnai rekomenduoja jokiu būdu nereaguoti į įtartinas žinutes. Jei kažkas iš draugų rato paprašo telefono numerio, pirmiausia reikėtų įsitikinti, jog to asmens paskyra nebuvo pavogta. Be to, verta pažymėti, jog Feisbuko anketos vagiamos kasmet, tad tai nėra pirma ir vargu ar paskutinė vagysčių banga.
Feisbuko paskyrų „nulaužimas“ tampa vis labiau augančia problema
Pastaraisiais metais socialinių tinklų paskyros, ypač kalbant apie Feisbuką, tapo populiariausiu kibernetinių nusikaltėlių taikiniu. Skaičiuojama, kad socialinių tinklų paskyrų nulaužimo atvejai vien per 2021-2022 metus išaugo net 1000%[2].
Dažniausiai tai atliekama pasitelkus labai paprastą, bet veiksmingą gudrybę, kai vartotojai apgaunami per draugų ar pažįstamų vardu siunčiamas žinutes. Paprastai į vartotoją kreipiamasi su prašymu atsiųsti telefono numerį. Tokiu būdu sukčiai lengvai prisijungia prie paskyros ir perima jos kontrolę, o dėl to nukenčia vartotojų asmeniniai ar finansiniai duomenys.
Be to, neretai šių apgavysčių tikslas – platinti žalingą turinį ar išnaudoti nulaužtą paskyrą tolimesniems sukčiavimo veiksmams[3]. Taip pat daugėja atvejų, kai per perimtas paskyras yra platinami netikri skelbimai arba prašoma pinigų. Sukčių žinutės gali pasirodyti patikimos, nes atkeliauja iš vartotojo draugų, tačiau jų pagrindinis tikslas – dar labiau plėsti užkrėstų paskyrų ratą, priverčiant vis daugiau žmonių įsitraukti į sukčių veiklą.
Siekiant apsisaugoti nuo socialinių tinklų paskyrų perėmimo, ekspertai rekomenduoja naudoti stiprius, unikalius slaptažodžius ir aktyvuoti dviejų žingsnių autentifikaciją. Taip pat svarbu nuolat stebėti paskyros aktyvumą ir neprisijungti per nepažįstamus įrenginius ar viešuosius tinklus, kurie dažnai tampa sukčių taikiniais. O gavus įtartiną žinutę iš draugo su prašymu atsiųsti telefono numerį ar bet kokią kitą asmeninę informaciją, patariama šią žinutę ignoruoti ir pranešti apie ją draugui, nes tai gali būti ženklas, kad minėtoji paskyra jau buvo užvaldyta sukčių.