Vakarykštę dieną britai praminė apsikabinimų diena
Vakar Jungtinė Karalystė tarsi pradėjo naują gyvenimą – buvo pradėtas trečiasis išėjimo iš COVID-19 karantino plano etapas ir panaikinta didžioji dalis su juo susijusių suvaržymų. Duris atvėrė muziejai ir meno galerijos, kino teatrai, teatrai, koncertų salės, vaikų žaidimų aikštelės, sporto salės, viešbučiai, svečių namai, leidžiama gerti ir valgyti kavinių bei restoranų viduje, organizuoti privačius susibūrimus ir šventes iki 30 žmonių bei masinius renginius iki 10.000 žmonių ir netgi legaliai apsikabinti (iki šiol apsikabinti buvo leidžiama tik su kartu gyvenančiais). Šią dieną besidžiaugiantys britai netgi praminė apsikabinimų diena. Taip pat, nors ir su tam tikrais apsunkinimais, jau galima vykti į kai kurias užsienio šalis atostogų.
Tiesa, atlaisvinimai kol kas įsigaliojo tik Didžiojoje Britanijoje, o Šiaurės Airijoje įsigalios nuo ateinančio pirmadienio.
Suvaržymus Jungtinės Karalystės vyriausybė yra suplanavusi mažinti keturiais etapais – nedideli atlaisvinimai buvo padaryti jau kovą ir balandį, tačiau būtent trečiasis plano etapas laikomas pačiu svarbiausiu. Po jo bus likęs tik vienas etapas, suplanuotas birželio 21 d., kuomet vyriausybė yra numačiusi panaikinti visus likusius suvaržymus, įskaitant reikalavimą viešajame transporte bei uždarose patalpose dėvėti veidą dengiančią kaukę. Visgi ir įžengus į ketvirtąjį etapą išliks rekomendacija dirbti nuotoliniu būdu, jei tai yra įmanoma, taip pat nuotoliniu būdu vykdyti studijas universitetuose ir kolegijose.
Į kai kurias parodas bilietų nebeliko
Gegužės 17 d. Jungtinės Karalystės gyventojai labai laukė, tačiau ją sutiko ramiai. „Nėra taip, kad žmonės būtų pliūptelėję į gatves, barus ir dabar nesustodami švęstų. Dauguma vis dar baiminasi susirgti. Be to oras visą savaitę – labai prastas, lyja, gal sulaikė ir tai“, – pasakojo Jungtinės Karalystės sostinėje Londone gyvenanti lietuvė, naujienų portalo londoniete.com įkūrėja ir redaktorė Dovilė Ilevičiūtė.
Moteris per ilgus karantino mėnesius labiausiai pasiilgo kultūrinio gyvenimo, tad šiandien apsilankė garsiame Londono moderniojo meno muziejuje „Tate Modern“, kuriame apžiūrėjo ką tik atidarytą prancūzų skulptoriaus Francois Auguste‘o Rene Rodino parodą „Rodino gimimas“. „Lankytojų skaičius muziejuje yra ribojamas, tad tiek į mokamas, tiek į nemokamas parodas privalu registruotis iš anksto. Į F. A. R. Rodino parodą užsiregistruoti pavyko, o štai į japonų skulptorės ir instaliacijų kūrėjos Yayoi Kusamos parodą „Begalybės veidrodžių kambariai“, kurią taip pat norėjau aplankyti, įsigyti bilietų galima tik spalio galui. Tiesa, jei planuojamas ketvirtasis etapas įvyks kaip numatyta, galbūt ją pamatyti pavyks ir anksčiau“, – svarstė D. Ilevičiūtė. Apankiusi muziejų ji užsuko ir į jo viršutiniame aukšte įrengtą kavinę. Įprastai ji būdavo perpildyta, tačiau vakar buvo tuštutėlė. „Ramiai išgėriau kokteilį. Tokios tuščios šios kavinės dar nebuvau mačiusi“, – sakė ji.
Pasak jos, nors verslai gavo paramą iš valstybės, karantino laikotarpį išgyveno ne visos kavinės, restoranai ir barai. „Mieste matau daug ištuštėjusių patalpų. Džiaugiuosi, kad visos mano mėgstamos kavinės vis dar veikia“, – kalbėjo pašnekovė. Kaip ir visame pasaulyje, nuo pandemijos labiausiai nukentėjo maitinimo bei apgyvendinimo paslaugas teikiančios įmonės, t.p. pramogų ir kultūros sektoriai.
„Be kavinių, restoranų galiu būti, tačiau labai pasiilgau ir kelionių. Be to jau gerokai daugiau nei metus nebuvau Lietuvoje. Žinoma, galima skristi, bet yra dideli apribojimai, abejose šalyse reikėtų karantinuotis, tačiau to daryti nenoriu, bandysiu tiesiog ramiai išlaukti“, – planais dalinosi lietuvė. Nors suvaržymų panaikinimas ją pradžiugino, ji sako suprantanti, kad jie bet kurią akimirką gali būti sugrąžinti. Panašiai, pasak jos, jaučiasi didžioji dalis Jungtinės Karalystės gyventojų.
Tikisi geriausio, ruošiasi blogiausiam
Londone veikiančių dviejų lietuviškų restoranų „Bernelių užeiga“ direktorius Aivaras Ustinovskij sakė, kad jau vakar restoranuose sulaukė gausaus lankytojų būrio. „Nors oras labai blogas, žmonės neišsigando, apsiavė guminius batus, pasiėmė skėčius ir atėjo“, – džiaugėsi jis. Pasak jo, šie restoranai yra viena pagrindinių Londono lietuvių bendruomenės susitikimų vietų. „Žmonės be galo išsiilgę bendravimo, linksmybių, viskas buvo ilgą laiką uždaryta, kai kurie žmonės buvo pusmetį ar net ilgiau nesimatę, ir mums didelė garbė, kad pirmąjam susitikimui pasirinko mus“, – emocingai pasakojo verslininkas. Tačiau jau pirmąją dieną iškilo ir konfliktų – nors lankytojams jau galima gerti ir valgyti viduje, leidžiama ir organizuoti koncertus bei kitokio pobūdžio pasirodymus, tačiau jų klausytis lankytojai privalo sėdėdami, o buvo net keletas, kurie labai norėjo ir pasišokti ir pyko, jog to daryti neleidžiama.
Vyras neslėpė, kad metai verslui buvo labai sudėtingi – maitinimo įstaigos nuotoliniu būdu juk negali dirbti. „Reikalavimai nuolat keitėsi, prisitaikyti prie kiekvienų reikėjo ir papildomų pajėgų, ir lėšų, kurį laiką iš viso neveikėme, o nuo balandžio lankytojus galėjome aptarnauti tik lauke. Nuostoliai dideli. O be karantino, jau ima pasijausti ir „Brexito“ pasėkmės – atsirado daug daugiau biurokratijos, ėmė augti kainos“, – neslėpė pašnekovas. Daugiau nei trečdalį produktų „Bernelių užeiga“ vežasi iš Lietuvos, karantino laikotarpiu triko ir logistika. Taip pat buvo labai sunku emociškai – teko atšaukti visus renginius, privačias šventes, kaskart užsidarant nebūdavo aišku kada vėl bus leista veikti, atrodė, kad ilgus metus kurtas ir puoselėtas verslas griūna.
„Na bet džiaugiamės, kad pavyko išgyventi. Per visą karantiną neprireikė ir atleisti nei vieno darbuotojo, o tai pavyko nedaug kam“, – kalbėjo A. Ustinovskij. Jis pagyrė ir šalies vyriausybę – ji, anot vyro, nors ir priėmė keletą „miglotų“ sprendimų, smulkiojo verslo patiriamoms problemoms buvo atidi – neveikiantiems verslams valstybė padengė nuomos išlaidas bei darbuotojų atlyginimus, o mažmeninės prekybos, maitinimo ir apgyvendinimo sektoriai praėjusiais ir šiais metais yra atleisti nuo pelno mokesčio.
Pasak vyro, nors suvaržymų atlaisvinimas nuteikia pozityviai, kol kas didelių planų nekuria. „Jau pradėjome vakarais organizuoti nedidelius gyvos muzikos koncertus, tačiau didžiųjų renginių su garsiais atlikėjais iš Lietuvos, kokius anksčiau organizuodavome kas mėnesį, kol kas teks palaukti“, – sakė jis ir pridūrė, jog kaip patarlėje – tikisi geriausio, ruošiasi blogiausiam. Verslininkas laukia kitą mėnesį suplanuotų atlaisvinimų, tačiau yra įsitikinęs, kad dalis suvaržymų vis tik išliks. „Į tokį gyvenimą, koks buvo prieš pusantrų metų turbūt jau niekuomet negrįšime“, – pranašavo jis.
Gastronominė scena londoniečiams yra labai svarbi – jie labai mėgsta leisti laiką aludėse, kavinėse ir restoranuose – pašnekovas mano, jog jei vėl neatsiras suvaržymų, maitinimo sektorius bent jau šiame didmiestyje atsigaus gana greitai.