Nagų lako idėja tapo greitaisiais testais
Keturi Šiaurės Karolinos universiteto studentai užsimojo pažaboti universiteto miesteliuose paplitusius seksualinius nusikaltimus, kai aukoms į gėrimus įpilamos svaiginančios narkotinės medžiagos. Problemą pastebėję jaunuoliai nusprendė sukurti nagų laką, kuris galėtų nustatyti ar gėrime yra neleistinų medžiagų. Rezultatas galėtų pasirodyti į kokteilį tiesiog įmerkus lakuotą piršto galiuką.
Projektui pavadinimu „Undercover colors” jau ne vieneri metai, o realus idėjos įgyvendinimas užtruko dėl daugybės bandymų ir tyrimų, siekiant paties geriausio rezultato. Dar 2014-ais metais pristatyta idėja, tuomet dar pirmosios pakopos universiteto studentams atnešė pergalę universiteto konkurse ir 11 tūkst. dolerių piniginį prizą. Be to, patraukė ir susidomėjusių investuotojų dėmesį[1].
Po keletą metų trukusių pokalbių, diskusijų bei planų tobulinant produktą, 2018-ais pasiekta laboratorinių bandymų stadija, išleisti bandomieji rinkiniai. Tiesa, siekiant produktą išlaikyti neutraliu ir tinkamu tiek moterims, tiek ir vyrams, teko atsakyti originalios nagų lako idėjos. Vietoje jos, pasirinkti smulkūs, vienkartiniai greitieji testai, galintys greitai nustatyti ar gėrime yra narkotinių priedų. Ši patobulinta idėja gavo „SipChip” pavadinimą ir šiandien jau yra realus produktas, kurį galima įsigyti, tiesa, kol kas, tik JAV.
Testai gali parodyti narkotinių medžiagų priemaišas gėrime
Testai atliekami užlašinus keletą lašelių skysčio, kuris sukėlė įtarimą ir veikia panašiai kaip nėštumo testai. Jie gali nustatyti „Xanax” ar kitų benzodiazepino, psicholeptinių vaistų priemaišas. Testai gali parodyti ir „Valiumo”, ir flunitrazepamo, geriau žinomo kaip „Rohydorm“ arba „Rohypnol“ pėdsakus. Vis tik, kitų narkotinių medžiagų, pavyzdžiui, ketamino, aptikti testai nėra pajėgūs[2].
Šiuo metu jau pilnu pajėgumu pardavinėjami testai neveikia su karštais gėrimais, pavyzdžiui kava ar arbata. Tačiau, tyrimą galima atlikti su daugiau nei 100 skirtingų alkoholinių ir nealkoholinių gėrimų rūšimis, įskaitant alų, vyną, degtinę, sultis, vandenį ir gaiviuosius gėrimus.
Kūrėjai nurodo, kad testas parodo teigiamą rezultatą, jei gėrime aptinkama apie 1/4 minimalios narkotikų dozės. Jei tiriamame skystyje aptinkama narkotikų pėdsakų, testas parodo dvi rausvas juosteles: rezultatas pasirodo praėjus maždaug 30 sekundžių po to, kai užlašinate skystį ant paties testo.
Siekiant kuo tikslesnių rezultatų, testai ir toliau yra nuolat tobulinami. Daugiau nei 12,000 vienetų jau buvo analizuojami nepriklausomose laboratorijose. Testų rezultatai pasirodė esantys 99,3% tikslūs, o tai reiškia, kad tai yra patikimiausias produktas, šiuo metu esantis rinkoje, kuris greitai gali nustatyti narkotines medžiagas gėrimuose[3].
Projektas sulaukė ir kritikos strėlių
Vis tik, dar tik gimus šiai idėjai visuomenėje kilo diskusijos, kad seksualinių nusikaltimų ir užpuolimų skaičių mažinti derėtų ne šiuo būdu. Ne vienas aktyvus socialinių tinklų vartotojas pastebėjo, kad jaunimą derėtų auklėti ir šviesti, o ne komerciniu būdu kovoti su netinkamo elgesio pasekmėmis, taip tarsi pateisinant potencialius prievartautojus ir užkraunant papildomą naštą galimai aukai.
Patys iniciatyvos sumanytojai teigia, kad vien testo tikrai nepakanka. Svarbu būti budriais, visuomet sekti, kas yra pilama į tavo taurę. Taip pat svarbu nepalikti savo gėrimo, nepriimti kažkieno kito siūlomo kokteilio, stebėti aplinką, o pastebėjus kažką įtartino, pranešti apsaugai ar kitiems atsakingiems asmenims.
Per metus JAV fiksuojama daugiau nei 320 tūkst. apsvaiginimo atvejų. Apie 11,2% universiteto studentų, kurie buvo apsvaiginti patyrė seksualinio pobūdžio smurtą ir prievartą, nors manoma, kad didelė dalis apie tokius įvykius apskritai nepraneša teisėsaugai[4].