Oficialiai Belgijoje teikiantys sekso paslaugas galės gauti visokeriopą socialinę apsaugą
Seniausios pasaulyje profesijos atstovai, gyvenantys Belgijoje, dabar gali švęsti aukso amžių – darbo metu galės ne tik mėgautis kūniškais malonumais ir iš to oficialiai uždirbti, bet ir kaupti savo pensijai bei gauti teisinę apsaugą.
Naujasis įstatymas sekso paslaugų teikėjams Belgijoje įsigaliojo jau šį savaitgalį – nuo dabar jiems yra suteikiamos oficialios darbo sutartys ir teisinė apsauga, panaši į kitų darbuotojų[1]. Belgijos įstatymų leidėjai dėl šio įstatymo balsuoti pradėję dar gegužės mėnesį ir tik dabar jis išvydo dienos šviesą.
Įstatyme sekso paslaugų teikėjams taip pat numatytos ir pagrindinės teisės, įskaitant galimybę atsisakyti klientų, pasirinkti savo darbo laiką ir bet kada nutraukti lytinį aktą.
Įstatymas priimtas po to, kai 2022 m. Belgija priėmė sprendimą dekriminalizuoti sekso paslaugų teikimą. Kadangi tokie asmenys jau gali savo amatu užsiimti oficialiai ir nesislapstydami nuo teisėsaugos, nuspręsta ir suteikti jiems darbo teises, kad užkirsti kelią piktnaudžiavimui ir išnaudojimui šioje industrijoje.
Taip pat norima užtikrinti, kad nuo šiol sekso paslaugų teikėjai, kurie taipogi už savo darbo vaisius mokės valstybei, galėtų naudotis ir visiems oficialiai dirbantiems priklausančiu sveikatos draudimu, apmokamomis atostogomis, turėti teisę gauti motinystės išmokas, bedarbio paramą ir pensiją.
„Amnesty International“ išvada: sekso paslaugų kriminalizavimas stumia į pavojų jų teikėjus
Tuo tarpu pasaulinė žmogaus teises ginanti organizacija „Amnesty International“ nurodo, kad sekso paslaugų teikėjai visame pasaulyje susiduria su prievarta, diskriminacija ir pagrindinių teisių nesuteikimu, dažnai gyvena ne pagal įstatymus[2].
Nepaisant to, kad Lietuvoje dar gajus sprendimas, jog tokias paslaugas teikti yra nedora ir nedovanotina, organizacija pabrėžia pasisakanti už tai, kad būtų dekriminalizuotas savanoriškas suaugusiųjų sekso paslaugų teikimas, siekiant padidinti saugumą ir užtikrinti žmogaus teises. Anot „Amnesty“, su išnaudojimą ir prekybą žmonėmis ir toliau turi būti taikoma baudžiamoji atsakomybė.
Pasikonsultavusi su įvairiomis grupėmis ir atlikusi išsamius tyrimus, „Amnesty“ nustatė, kad kūniškųjų paslaugų teikimo kriminalizavimas kelia pavojų sekso paslaugų teikėjams, nes įstatymai dažnai nukreipti prieš juos, o ne prieš išnaudotojus ar prekiautojus žmonėmis. Tokios organizacijos kaip PSO, UNAIDS ir „Human Rights Watch“ esą taip pat remia prostitucijos dekriminalizavimą.
„Amnesty“ laikosi pozicijos mažinti smurtą, užtikrinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą ir kovoti su stigmatizacija, daugiausia dėmesio skiriant žmogaus teisėms, o ne moraliniams prieštaravimams. Ji pabrėžia, kad reikia tikslingų įstatymų, skirtų išnaudojimui ir prekybai žmonėmis, neskiriant bausmių sekso paslaugų teikėjams.
Europos Žmogaus teisių komisaras: visi asmenys turi turėti vienodas teises į socialinę apsaugą
Šia tema šių metų pradžioje savo poziciją išreiškė ir Europos Žmogaus teisių komisaras, įsitikinęs, kad sekso paslaugas teikiantys asmenys Europoje yra nustumti į įstatymų paraštes ir dėl to susiduria su smurtu, diskriminacija bei nepakankamos teisinės apsaugos pasekmėmis[3].
„Šios problemos prisideda prie izoliacijos, ribotų galimybių naudotis tokiomis paslaugomis kaip sveikatos priežiūra ir būstas, taip pat prie nebaudžiamumo už nusikaltimus, padarytus prieš sekso paslaugų teikėjus, kultūros. Dėl policijos priekabiavimo dažnai trūksta pasitikėjimo teisėsauga, o daugelis sekso paslaugų teikėjų nenori pranešti apie nusikaltimus, nes bijo teisinių pasekmių ar tolesnio smurto.“ – rašoma Europos Žmogaus teisių komisaro pranešime.
Šešiose Europos valstybėse visiškai legalu teikti ir naudotis sekso paslaugomis
Nors Lietuvoje sekso paslaugų teikimas ir pirkimas nėra legalūs, jau šešiose Europos valstybėse tiek naudojimasis, tiek tokių paslaugų teikimas yra visiškai įprasti.
Pavyzdžiui, Vokietijoje, Nyderlanduose (Amsterdame esančiame Raudonųjų žibintų kvartale), Austrijoje, Šveicarijoje, Belgijoje bei Ispanijoje teikti ir priimti sekso paslaugas iš jų teikėjų yra legalu.
Tokias paslaugas oficialiai gali teikti ir Danijos gyventojai, tačiau čia draudžiama organizuoti ar pelnytis iš kito asmens seksualinio darbo (pavyzdžiui, viešnamių ir kt.).
Įdomi situacija susiklosčiusi ir Norvegijoje, kur dar 2009 m. buvo įvestas „Šiaurės šalių modelis“, pagal kurį kriminalizuojamas sekso paslaugų pirkimas, bet ne jų pardavimas. Tokiu painiu metodu esą siekiama sumažinti sekso paslaugų teikimą, bet tuo pačiu ir dekriminalizuoti jų teikėjus. Panašaus požiūrio laikomasi ir Švedijoje bei Prancūzijoje.
Tačiau Lietuvoje prostitucijos legalizavimas – vis dar tabu. Nors šiomis paslaugomis pasinaudoti ir jas teikti nėra sudėtinga net ir nelegaliai – štai vartotojai tokio pobūdžio informacija sėkmingai keičiasi tik suaugusiems skirtų pažinčių bei forumų portaluose, o įsigyti sekso paslaugas nesunkiai galima ir šalyje populiaraus internetinių skelbimų puslapio pagalba.