Bankrotų virtinė Lietuvoje: vis daugiau žmonių „metami į gatvę“

Ekonomika, Lietuva, Šiandien, VerslasPolitikos Apžvalgininkas
Suprasti akimirksniu
Augantis nedarbas
Daugėja atleidžiamų darbuotojų. Unsplash nuotrauka

Lietuva „pažangi“ bankrotų srityje

Tarptautinės rizikų valdymo bendrovės „Coface“ duomenimis, pernai Baltijos šalyse Lietuva išsiskyrė didžiausiu bankrotų skaičiaus augimu, pasiekusiu 27,4 proc. Latvijoje šis rodiklis siekė 14,9 proc., o Estijoje bankrotų atvejų sumažėjo 17,2 proc.

Naujausias „Coface“ įmonių nemokumo atvejų tyrimas parodė, kad pernai Lietuvoje užfiksuotas 1041 bankrotas, kai 2021 m. šis skaičius siekė 817, 2020 m. – 815, о 2019 m. – 1641. Nors visame VRE regione bankrutavusių įmonių dalis pernai vidutiniškai siekė 0,54 proc., Lietuvoje šis rodiklis buvo didesnis pusantro karto (0,85 proc.), Latvijoje – mažesnis pustrečio karto (0,21 proc.), o Estijoje sudarė 0,08 proc. – 7 kartus mažiau už VRE vidurkį. [1]

Bankrutuojanti baldų gamintoja „S-Form“ atleidžia 161 darbuotoją

Vienas naujausių bnkrotų atvejų vyksta Alytuje. Čia gigantė baldus gaminanti įmonė ateils per pusantro šimto darbuotojų

Alytaus minkštų baldų gamintoja bendrovė „S-Form“ bankrutuoja ir apie atleidimą oficialiai įspėjo 161 darbuotoją.

Pranešimas apie numatomą grupės darbuotojų atleidimą Užimtumo tarnyboje gautas rugpjūčio 1 d.

Juridinių asmenų registro duomenimis, „S-Form“ bankrotas paskelbtas liepos 1 d., o nuo rugpjūčio 1 d. bendrovei vadovauja nemokumo administratorius Arūnas Gedeikis.

Jis Eltai paaiškino, kad įmonei neteismine tvarka yra pradėta bankroto procedūra.

„Viena iš pagrindinių priežasčių, tai drastiškas prekybos rinkos nuosmukis Vokietijos Federacijoje. Mūsų pagrindinis klientas buvo Vokietijos prekybos ir gamybos tinklas, kuriam Vokietijoje pradėta bankroto procedūra. (…) Procesas buvo pradėtas gegužės 15 d. ir dėl šios priežasties mūsų pardavimai tam klientui sumažėjo daugiau nei šešis kartus. Įmonė buvo priversta išeiti priverstinių prastovų, patyrė nuostolius ir tapo nebeaišku dėl užsakymų. Rugpjūčio 1 d. prasidėjo jau bankroto procedūra. Teismo paskirti administratoriai atliko analizę ir priėjo išvados, kad įmonė turi bankrutuoti, bet nebūtinai būti likviduota. Kadangi mes prarandame pardavimo rinka, o mūsų gamyba orientuota į šį aukštesnes pajamas turintį klientą Vakarų Europoje, mes Lietuvoje neturime gaminių rinkos realizacijos, tai nusprendėme pasirinkti bankrotą. Iš jo galima vėliau pereiti į restruktūrizavimą ir nutraukti apskritai procesą, jeigu situacija pasikeistu į gerąją pusę“, – komentavo A. Gedeikis.

Vienintelis 2004 m. įsteigtos įmonės akcininkas – „MA Holding“, kurią perpus valdo Algimantas Satkūnas ir Marius Vaišnys. 2022 m. „S-Form“ gavo 9,6 mln. eurų pajamų, uždirbo 187 tūkst. eurų grynojo pelno. „Sodros“ duomenimis, rugpjūčio 10 d. įmonė turėjo 159 darbuotojus, kuriems birželį mokėtų atlyginimų vidurkis siekė 1080,50 euro (apie 759 eurai „į rankas“).

Saulės modulius gaminanti „Soli Tek cells“ gali atleisti 30 darbuotojų

Kita stambi įmonė Vilniuje apie bankrotą nekalba, tačiau pripažysta, kad mažėja darbų apimtys, todėl darbuotojų teks atsisakyti.

Saulės modulius gaminanti bendrovė „Soli Tek cells“ apie atleidimą įspėjo 30 darbuotojų. Pranešimas apie numatomą grupės darbuotojų atleidimą Užimtumo tarnyboje gautas rugpjūčio 2 d.

„Soli Tek cells“ vadovas Julius Sakalauskas Eltai sakė, kad darbuotojų dar neatleidžia.

„Užimtumo tarnybai tiesiog reikia iš anksto pranešti apie ketinimus. Mes žiūrime į tai, kokia artimuoju metu bus situacija. Nes šiuo metu turime planų susijusių su darbo automatizacija, dėl kurios dalies žmonių galimai atsisakysime. O kita dalis yra tai, kad priklausomai nuo aplinkybių, gali sumažėti gamybos apimtys, dėl ko irgi gal reikės sumažinti žmonių kiekį“, – sakė jis.

Juridinių asmenų registro duomenimis, „Soli Tek cells“ priklauso „Global BOD Group“, kurios kontrolinį paketą valdo Vidmantas Janulevičius. 2009 m. įsteigta bendrovė kol kas nepateikus praėjusių metų finansinės ataskaitos. 2021 m. „Soli Tek cells“ gavo 14,6 mln. eurų pajamų, patyrė 330 tūkst. eurų grynąjį nuostolį.

„Sodros“ duomenimis, rugpjūčio 10 d. bendrovėje dirbo 85 darbuotojai, kuriems birželį mokėtų atlyginimų vidurkis siekė 2452,42 euro (apie 1499 eurai „į rankas“).